Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Toužíte po originálním šperku? Právě takové tvoří studentky turnovské průmyslovky. Souprava s českými granáty získala titul v celostátní soutěži, další návrh, zdobený miliony let starým vltavínem, se dokonce začne brzy vyrábět

10.05.2016
Toužíte po originálním šperku? Právě takové tvoří studentky turnovské průmyslovky. Souprava s českými granáty získala titul v celostátní soutěži, další návrh, zdobený miliony let starým vltavínem, se dokonce začne brzy vyrábět

Autor: supsturnov.cz

Popisek: Vítězná souprava šperků Marie Vosejpkové, vytvořená s využitím granátové techniky

Soupravou šperků, vytvořených s využitím granátové techniky, bodovala Marie Vosejpková z Turnova v celostátní soutěži Studentský design 2016. Žákyně oddělení zlatnictví a stříbrnictví Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov zaujala svou tvorbou v soutěži podobně jako její spolužačka ze stejného oboru, Magdalena Bíbová. Ta vytvořila přívěsek s vltavínem na výzvu firmu DUV Granát Turnov, mezi mnoha návrhy zaujala a nyní začne její šperk firma vyrábět a prodávat.

Soutěž Studentský design 2016 vyhlásila Asociace středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory ČR. Pořádající školou byla tentokrát Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno.  V klání se o přízeň poroty ucházelo 180 studentských prací z celé republiky, celkem v pěti kategoriích. Každá kategorie měla svou odbornou komisi, která hodnotila práce na veřejně přístupné výstavě všech prací v Brně. Celkem bylo ze všech prací oceněno 30 děl, jedna práce získala cenu Grant Prix, ostatní se staly laureáty soutěže. Dále byla udělena Cena ředitelů škol Asociace a Cena žáků brněnské školy.

Marie Vosejpková se svými šperky

Marie Vosejpková se svými šperky

Jednou z laureátek soutěže se stala i Marie Vosejpková se svou soupravou šperků s využitím granátové techniky, která pracovala pod vedením Akademického malíře Jiřího Studničky. „Vzhledem k obrovské konkurenci je toto ocenění velkým úspěchem nejen pro samotnou autorku šperků, ale i pro celou turnovskou uměleckoprůmyslovou školu,“uvedla ředitelka školy Jana Rulcová. Všechny oceněné práce budou vystaveny na akci Designblok 2016 v Praze.

Magdalena Bíbová, vítězka soutěže o návrh šperku, zdobeného neopracovaným vltavínem

Magdalena Bíbová, vítězka soutěže o návrh šperku, zdobeného neopracovaným vltavínem

Oddělení zlatnictví a stříbrnictví se může pochlubit i dalším úspěchem. V minulém školním roce vyhlásila turnovská škola ve spolupráci DUV Granát Turnov a Muzeem Vltavínů v Českém Krumlově soutěž na návrh šperku, jehož součástí bude hrubý, neopracovaný vltavín (zelený tektit, který vznikl asi před 14 miliony let při dopadu obrovského meteoritu na území dnešního Bavorska), zasazený do stříbra. Zadání se ujali žáci třetího a čtvrtého ročníku, a vznikla tak celá řada návrhů. Zástupci DUV Granát Turnov byli některými návrhy nadšeni, a proto se rozhodli, že jeden z nich začnou vyrábět a prodávat v Českém Krumlově v Muzeu Vltavínů. Jedná se o návrh přívěsku Magdaleny Bíbové, nyní žákyně čtvrtého ročníku SUPŠ a VOŠ Turnov. „Máme velikou radost z úspěchů našich žákyň, vždycky je velmi motivující vidět, že se práce žáků setkávají s oceněním, že nezůstanou ve škole jako studijní materiál,“ chválí obě dívky Jana Rulcová.

Vítězný návrh Magdaleny Bíbové

Vítězný návrh Magdaleny Bíbové

DUV Granát Turnov je sociálním partnerem Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov, který mimo jiné zajišťuje získávání materiálu pro umělecké dílny školy. „Spolupráce školy s DUV Granát Turnov je jedním z výborných příkladů, jak by měly školy kooperovat se zaměstnavateli. Žáci jsou už od počátku studia v kontaktu s reálným prostředím, a pak mnohem snadněji nacházejí i uplatnění v oboru,“ doplnila Alena Losová, radní pověřená řízením oboru školství, mládeže, tělovýchovy sportu a zaměstnanosti Libereckého kraje.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace