Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jenom remcáme. Nedáváme potomkům mantinely, takže je nevychováváme. Jsme bezbranní jako děti a pouze přihlížíme, co se kolem nás děje, míní starostka Harrachova, kde chystají například domov důchodců z lesnické školy

12.12.2015
Jenom remcáme. Nedáváme potomkům mantinely, takže je nevychováváme. Jsme bezbranní jako děti a pouze přihlížíme, co se kolem nás děje, míní starostka Harrachova, kde chystají například domov důchodců z lesnické školy

Foto: Archiv starostky

Popisek: Starostka Harrachova Eva Zbrojová

ROZHOVOR Ačkoliv by měly být Vánoce svátky klidu a pohody, svět je na pokraji války a své obavy o naši budoucnost neskrývá ani starostka Harrachova na Semilsku Eva Zbrojová (SLK). Chybí nám hrdost, dodává. Kriticky se ale vyjádřila i na adresu uprchlíků. V jaké souvislosti? Dlouze jsme si povídali také o investicích, které radnice plánuje v roce 2016, a zmínila problémy, jež jí způsobují největší vrásky.

Poslední komunální volby v Harrachově doprovázela podle vašich slov velmi vyostřená, často útočná a negativní předvolební kampaň. Pociťujete její dozvuky i nyní? Má nějaký negativní vliv na atmosféru a spolupráci na radnici?

Jsou věci, které nelze vymazat za tak krátkou dobu. K nim patří i velmi osobní útoky po dobu nejenom předvolební kampaně v Harrachově. Jednám se všemi, kteří o to mají zájem, a hledám kompromisy v řešení čehokoliv. Všichni zastupitelé by si měli uvědomit, že byli zvoleni občany města, a pokud se tak stalo, měli by být vůči svým voličům maximálně odpovědní a pracovat v zájmu města a jeho občanů.

Čtyři roky navíc vám dávají prostor nejen dokončit projekty z předchozího volebního období, ale máte tak i více prostoru namířit město určitým směrem. Máte představu, co pro město udělat z dlouhodobějšího hlediska?

Dokončili jsme zateplení základní školy, rozvody vody v bytovém domě pro seniory, další etapu rekonstrukce chodníků, část veřejného osvětlení v části Harrachova-Ryžoviště. Celkem jsme letos proinvestovali 10,5 milionu korun. Čtyři miliony z této částky jsou pokryty dotací z Ministerstva životního prostředí, 6 milionů korun jsme investovali z vlastních prostředků. Nejvýraznějším vkladem do dlouhodobého rozvoje města bylo schválení Územního plánu města Harrachov v letošním roce a na projednání v zastupitelstvu města v prosinci tohoto roku připravený Strategický plán rozvoje Harrachova do roku 2019. Dokument, na kterém jsme celý rok intenzivně pracovali, je výhledem pro rozvoj Harrachova z dlouhodobějšího hlediska. Například v současné době pracujeme na projektové dokumentaci oprav místních komunikací a chodníků, které musí proběhnout v součinnosti se SVS a.s., protože v některých úsecích komunikací bude nutné rekonstruovat kanalizaci, v jiných zase vodovod. Pokud vše půjde podle našeho plánu, mohlo by k těmto akcím dojít v roce 2017. Dalším cílem je vybudování domu seniorů ze zrušené Integrované střední školy lesnické či kanalizace v Huťském koutu.

Co nového naopak plánujte ve městě v příštím roce? Čekají Harrachov nějaké větší investiční akce?

Pro příští rok plánujeme přestavbu části základní školy. To by měla být s pomocí dotace investiční akce ve výši 15 milionů korun. Pokračovat budou opravy chodníků, připravujeme se na nákup komunální techniky, tak abychom do budoucna zvýšili svůj podíl soběstačnosti při zimní i letní údržbě.

S investicemi je úzce spjat rozpočet. Máte jej již schválen? A prozradíte nám, jaký bude?

Rozpočtové provizorium budeme projednávat na jednání zastupitelstva města 9. prosince letošního roku. Rozpočet bude obdobný, jako byl v letošním roce. Protože nebyly naplněny daňové příjmy, přestože jsme byli v jejich rozpočtování opatrní, jsme opatrní i v letošním roce. Rozpočet ve výši 38 milionů a 7 milionů na účtech bude sloužit k financování investic.

V jakém stavu jsou městské finance?

Na webových stránkách Harrachova najdete rozklikávací rozpočet, ze kterého je patrné, že finanční situace města Harrachov je stabilizovaná. Z deficitního rozpočtu v roce 2010 minus čtyři miliony korun jsme se dostali do přebytkového rozpočtu plus sedm milionů korun a můžeme si dovolit z úspor financovat investiční akce.

Mnohým obcím pomáhají kompenzovat nedostatek financí dotace. Jaká je vaše úspěšnost v čerpání?

Jak jsem již zmínila, zdařilo se získat dotaci na zateplení mateřské a základní školy, připravujeme se požádat o dotaci na rekonstrukci mostu, kanalizace v Huťském koutu, zateplení a výměnu oken panelového domu na sídlišti, bytového domu pro seniory a hasičské zbrojnice. Všechno samozřejmě závisí na tom, zda tyto dotační programy budou vypsány. Každopádně připravujeme projektovou dokumentaci na výše uvedené akce.

Na jaké kulturní či společenské akce byste v souvislosti s blížícími se Vánoci pozvala občany?

18.–19. prosince 2015 proběhne po roční pauze mezinárodní závod Harrachov FIS cup ve skocích na lyžích. Očekává se okolo 80 startujících ze všech skokanských zemí. Poprvé se v Harrachově na mezinárodních závodech představí i ženy. 19. prosince zahájíme zimní sezonu v Harrachově již tradiční akcí Ski opening. 24. prosince si v kostele sv. Václava můžete poslechnout vánoční koncert sopranistky paní Jany Štěrbové. 26. prosince si do harrachovského kostela přijďte zazpívat svatoštěpánské koledy. 27. prosince přijďte na vánoční koncert houslisty Františka Lamače a zpěvačky Jany Ryklové opět do kostela svatého Václava. Od 23. 12. 2015 do 2. 1. 2016 bude na našem „náměstíčku“ v centru Harrachova vánoční trh, kde si návštěvníci budou moci ochutnat regionální dobroty a koupit typické suvenýry z našich partnerských měst Szklarske Poreby a Frenštátu pod Radhoštěm. Tento vánoční trh vyvrcholí prvního ledna soutěží o nejlepší česnečku, které se může zúčastnit kdokoliv. Jak vidíte, v prosinci se v Harrachově nudit nebudeme.

V době, kdy jsme spolu hovořili naposledy, již Evropa čelila největší uprchlické krizi od druhé světové války. Krizi se do dnešního dne nepodařilo zastavit a ani vyhlídky nejsou nikterak růžové. Zaznívají tak alarmující hlasy, že se blíží téměř konec světa. Václav Cílek varuje až před miliardou běženců, prezident Zeman považuje migrační vlnu za organizovanou. Jak se vám to poslouchá? Jsme skutečně v takovém nebezpečí?

Nepovažuji migrační vlnu za organizovanou, spíše je důsledkem vývoje událostí v různých částech světa. V každém případě tento stav slouží k destabilizaci Evropy. A jak vidíme v posledních dnech, vlna atentátů na různých místech světa s nálepkou Islámského státu slouží k zastrašení nás všech. Jsme bezbranní jako děti a pouze přihlížíme tomu, co se kolem nás děje. To, že běženci nemají zájem zůstat v Česku, je pouhá otázka času, než pochopí, že i u nás je dobře. Otevřené hranice, běženci bez osobních dokladů, ale s mobilními telefony a ve velkém množství případů podle záběrů mladí muži dobře živení a situovaní, to nejsou zbídačení uprchlíci pronásledovaní válkou.

Neberme nikomu jeho víru a přesvědčení, dejme však každému jasná pravidla, jak s nimi bude zacházet v naší zemi, chce-li zde žít, pracovat a vychovávat své děti. To jsou vaše slova. Souhlasíte tak s názorem, že politika multikulturalismu selhala?

Selhala, zcela selhala. Naší velkou chybou je to, že nejsme hrdí. Nejsme hrdí na zemi, ve které žijeme, protože když se tak vyjádříme, říkají nám, že můžeme žít a pracovat kdekoliv, že jsme Evropany. Když řekneme, že jsme Češi, jsme nacionalisté. A postupně se tak stalo, že jsme zapomněli zdůrazňovat to, že jsme Čechy. Holedbáme se tím, že jsme země, kde je nejvíce ateistů. A remcáme nad vším, nic nám není dobré. Přestali jsme v hrdosti vychovávat naše děti, protože to jsou „osobnosti“, nedáváme jim mantinely. A tím vším jsme velmi zranitelní. Ti, kteří sem přicházejí, mají pevnou výchovu, pětkrát za den v mešitě je jim sdělováno, co a proč dělat, jak nakládat se životem, jsou vychovávaní přísně a s jasnými pravidly. A to je jejich výhoda a náš handicap.

Jaké byly vaše první myšlenky, když jste se o francouzském teroru dozvěděla?

Sevřelo se mi hrdlo a draly se mi slzy do očí. Byla jsem bezmocná, že se to ani nedá vypovědět. Teprve potom přišel vztek na Evropskou unii, na politickou garnituru, která nedokázala dát jasná pravidla pro příjem uprchlíků, ale naopak způsobila to, s čím si už nikdo do budoucna nebude vědět rady.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .  

Vložil: Lucie Bartoš