Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hlídejme víc hranice EU. Tohle je větší problém než obchod s drogami, varovala na Liberecku místopředsedkyně TOP 09. Uprchlíci nesmějí žít v komunitách

28.06.2015
Hlídejme víc hranice EU. Tohle je větší problém než obchod s drogami, varovala na Liberecku místopředsedkyně TOP 09. Uprchlíci nesmějí žít v komunitách

Foto: Veronika Rejmanová

Popisek: Helena Langšádlová

REPORTÁŽ Do Turnova zavítali na besedu dva poslanci a místopředsedové TOP 09 Helena Langšádlová a Marek Ženíšek. Řeč se stočila i na imigranty a přístup k nim. „Musíme více bojovat s organizovaným zločinem, který je v této věci většího rozsahu než obchod s drogami. Je třeba tedy zasáhnout vůči převaděčům a pašerákům lidí. A protože se jedná z velké části o nelegální imigraci – je nutná důsledná návratová politika,“ domnívá se Langšádlová. Oba zdůraznili nutnost větší ostrahy hranic Evropské unie. „Nebo bude ohrožen Schengen i celoevropská myšlenka,“ varoval Ženíšek.

V turnovské pizzerii Maškovka se ve čtvrtek odpoledne sešli lidé, kteří byli zvědaví na názory obou hostů. Helena Langšádlová je podle vlastních slov v TOPce mimo jiné specialistkou na migraci, Marek Ženíšek na zahraniční politiku.

I proto se jich redakce tázala, jak vidí současný problém s imigranty. „Musíme udělat několik věcí. Pomoci těm lidem, kteří jsou ohrožení kvůli válečným konfliktům a v uprchlických táborech. Více ale musí Evropa investovat do ostrahy hranic. Bojovat s organizovaným zločinem, který je v této věci většího rozsahu než obchod s drogami. Je třeba tedy zasáhnout vůči převaděčům a pašerákům lidí. A protože se jedná z velké části o nelegální imigraci – je nutná důsledná návratová politika,“ vysvětlila Langšádlová.

Imigranti musí respektovat naše zákony, hodnoty i pravidla

„U těch, kteří mají právo na udělení azylu, je ale také důležité, aby vůbec chtěli jít do Česka. Protože přijmout někoho, kdo pak odjede do Švédska, mi přijde absurdní. A musí být prokazatelně ohrožen na životě, jako jsou v oblasti Blízkého východu křesťanské a jezídské komunity. U nich je šance na integraci do naší společnosti. Opravdu ale nemůžeme pomoci všem, v pohybu je kolem dvaceti milionu lidí,“ objasnila.

V žádném případě ale podle ní nemá docházet k oslabování pravomocí jednotlivých členských států Evropské unie. „Žadatel o azyl musí projít naší procedurou. Jen tak si můžeme ohlídat, kolik jich zvládneme přijmout. Musí repektovat naše zákony, hodnoty a pravidla,“ konstatovala. V mnoha městech západní Evropy vznikají ghetta přistěhovalců bez vzdělání. „Proto nesmíme dopustit, aby žili v uzavřených komunitách,“ zdůraznila.

Musíme si stanovit priority pro naše přežití. Jinak je ohrožen Schengen

I Ženíšek apeloval na důležitost posílení ostrahy hranic. Peníze na to se v evropském rozpočtu mohou dle něj získat i pozastavením různých projektů typu výstavby akvaparků a golfových hřišť. „Musíme si stanovit priority pro naše přežití,“ sdělil. Jinak je v ohrožení i Schengen.

„Hrozilo by, že se zcela zhroutí schengenský prostor. Protože když někteří imigranti otevřou atlas a zjistí, že jsou v Praze, a ne v Mnichově či některém jiném západoevropském městě, o kterém jim vyprávěli pohádky, při první příležitosti tam odjedou. A ty země, kam budou mířit, pod tíhou masivního přílivu imigrantů uzavřou hranice. A tím bude ohrožena celoevropská myšlenka a čekal by nás nárůst xenofobních nálad a stran. Vidím to jako obrovský problém, který může způsobit šílenou tragédii v Evropské unii,“ domnívá se. Jen malé procento uprchlíků dle jeho názoru splňuje podle Ženevských konvencí status politického uprchlíka. „Ty samozřejmě Evropa musí přijmout. Ale většina jsou uprchlíci ekonomičtí,“ upozornil.

Ale co s těmi ekonomickými uprchlíky bude? To budou žít řadu let v uprchlických táborech v Itálii či Řecku? Podle obou politiků nikoli. „Bude muset být opravdu důsledná návratová politika. Je jasné, že v některých případech třeba nebude možné toho člověka vrátit, ale v devadesáti procentech případů se to podaří,“ optimisticky tvrdil Ženíšek, který podpořil i myšlenku, aby Evropská unie pomáhala financovat ve spolupráci s některými zeměmi Afriky vytvoření záchytných bezpečnostních zón, kam by se mohli vracet ti, kterým nebude udělen azyl. „Bude nás to stát nějaké peníze, ale mnohem méně, než řešit situaci v Evropě,“ doplnil.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš