Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Liberecká nemocnice otevřela nový centrální příjem pro pacienty

20.06.2015
Liberecká nemocnice otevřela nový centrální příjem pro pacienty

Foto: kraj-lbc.cz

Popisek: Hejtman Půta na prohlídce v prostorách centrálního interního příjmu

Nový centrální interní příjem (CIP), který slouží pro příjem pacientů se všemi interními diagnózami, otevřela tento týden slavnostně Krajská nemocnice Liberec v pavilonu B.

Jeden z mála v republice

Nové pracoviště liberecké nemocnice si přišel prohlédnout i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Je to jediný centrální interní příjem v Libereckém kraji a jeden z mála v celé České republice. Sloužit na něm budou lékaři z interního oddělení, kardiocentra a neurocentra, takže pacienta vyšetříme na jednom místě, a vše tak výrazně urychlíme,“ vysvětlil přednosta interního centra Krajské nemocnice Liberec MUDr. Tomáš Klimovič.

Podobný centrální příjem má například pražská Fakultní nemocnice Motol, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Ústřední vojenská nemocnice v Praze nebo Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Příjem pacientů s interními diagnózami usnadní práci i záchranné službě, která předá nemocného vždy na jednom místě specializovanému týmů. „Hlavní rozdíl proti současnému stavu spatřuji v tom, že u řady závažných stavů se bude stanovovat pravděpodobná diagnóza až v nemocnici. Toto již nebude muset dělat záchranná služba, s cílem přivézt nemocného na správnou specializovanou ambulanci. Například u pacienta s dušností nebude muset rozlišovat, zda jde o srdeční slabost nebo zápal plic, ale nemocného přiveze na jedno příjmové místo v nemocnici,“ upřesnil přednosta kradiocentra Krajské nemocnice Liberec MUDr. Rostislav Polášek.

 „V každé službě bude sloužit internista nebo kardiolog a mladší lékař. Neurologové budou docházet na příjem na konzilia,“ upřesnil vedoucí lékař CIP MUDr. Zdeněk Krejzar. Lékaře doplní čtyřčlenný tým zdravotnických záchranářů a zdravotních sester. Pacienti, kteří zamíří na interní příjem, přiveze nejen záchranná služba, ale také je sem budou posílat obvodní lékaři nebo přijdou s obtížemi sami. „K třídění pacientů budeme používat tzv. triážový systém. Inspirovali jsme se v pražské Motolské nemocnici. U pacienta stanovíme diagnózu a podle naléhavosti stavu ho ošetříme. Vše se díky koncentraci péče na jedno místo zrychlí v řádech desítek minut,“ doplnil přednosta Tomáš Klimovič.

Nová technika

K tomu pomůže také nová technika, například dva laboratorní analyzátory, které přímo na místě vyšetří do deseti minut vzorky krve, zatímco dosud byly vzorky posílány do laboratoří a na výsledek čekali lékaři i více než půl hodiny. Centrální interní příjem má šest lůžek, vybavených novými přístroji na monitorování vitálních funkcí, EKG, defibrilátory, infuzními pumpami s dávkovači či moderními lůžky pro pacienty. Kromě toho jsou zde i čtyři křesla pro pacienty s lehčími diagnózami. Rekonstrukce a vybavení centrálního interního příjmu stály Krajskou nemocnici Liberec více než 7 milionů korun.

„Vybudováním centrálního příjmu interních oborů Krajská nemocnice Liberec jasně deklaruje své jedinečné místo při poskytování akutní péče pro pacienty Libereckého kraje a logicky usnadňuje komunikaci záchranné služby s naší nemocnicí. Filozofie, kdy lékaři z různých oborů docházejí za pacientem na jedno kontaktní místo, je výhodná jak pro zrychlení diagnozy a správné nastavení léčby, tak i pro komfort pacienta. Věříme, že úzká forma spolupráce jednotlivých oborů na tomto centrálním příjmu stabilizuje pracovní týmy pro budoucí, námi zamýšlené emergency v moderním pavilonu,“ uzavřel generální ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš