Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza bývalého europoslance Roberta Duška z Liberce: Podezřele levné nemovitosti pro lidi z politikova okolí? Třeba laciná ubytovna, která pěkně vynáší... A do toho odsouzený neonacistický vrah z ČSSD

16.06.2015
Kauza bývalého europoslance Roberta Duška z Liberce: Podezřele levné nemovitosti pro lidi z politikova okolí? Třeba laciná ubytovna, která pěkně vynáší... A do toho odsouzený neonacistický vrah z ČSSD

Foto: cssd.cz

Popisek: Robert Dušek

Korupční kauza, ve které je stíhán bývalý člen předsednictva ČSSD Robert Dušek a dalších deset lidí, má ještě jeden rozměr. Upozorňuje na to liberecké Krajské protikorupční pracoviště.

Zneužité evropské dotace

Centru nezávislé investigativity (CNI) se podařilo ve spolupráci s Krajským protikorupčním pracovištěm (KPKP) zmapovat přesun majetků do Duškova okolí od druhého z obviněných – podnikatele Jana Imlaufa, jenž se nyní topí v dluzích. Právě od něj získala kamarádka Duškovy manželky Barbory a její svědkyně na svatbě Simona Lepešková ubytovnu za podezřele výhodných podmínek, a stejně tak za nízkou cenu nakonec získala i okolní pozemky. Obchod zprostředkovával další sociální demokrat s temnou kriminální minulostí – Petr Skála.

V době, kdy Liberecké radnici vládla koalice ODS s ČSSD v čele s Robertem Duškem a na dotačním úřadě ROP Severovýchod spolurozhodoval o dotacích další z obviněných Martin Sepp, získal podnikatel Imlauf a jeho firmy desítky milionů z evropských fondů, které měly zhodnotit jeho majetek. Projekty ale provázela řada podezření a Imlauf si nakonec vyslechl obvinění v souvislosti se zneužitím evropských dotací na lázeňský dům v Chrastavě. Sám se nyní topí v dluzích a jeho firmy jsou v insolvenci.

Majetek, který původně patřil právě Janu Imlaufovi je podle zjištění KPKP a Centra nezávislé investigativity (CNI) směřován do okolí Roberta Duška, se kterým jsou nyní stíhání ve stejné kauze.

Levný a levnější

V roce 2012 získala od Jana Imlaufa tehdy sedmadvacetiletá dívka z Prahy Simona Lepešková libereckou ubytovnu Mydlák, která se nachází přímo za sídlem firmy Jana Imalufa Imstav Group. Ubytovna funguje jako zaběhlý byznys, přesto ji Simona Lepešková koupila za nezvykle nízkou cenu odpovídající ceně menšího bytu v Liberci – za 1,3 milionu korun.

Jak vyplývá ze smlouvy, kterou má KPKP a CNI k dsipozici, při této transakci zastupoval Lepeškovou předseda místní organizace ČSSD Liberec 12-Pavlovice ČSSD Petr Skála.

Tentýž Petr Skála koupil o rok později od podnikatele Imlaufa také pozemky kolem ubytovny, necelých 2 000 metrů čtverečných rovněž za nestandardně nízkou cenu – 349 tisíc korun. Podle realitních makléřů oslovených CNI je tato cena v této lokalitě (Liberec-Františkov) skutečně značně a několikanásobně podhodnocená.

Rok na to pak Skála tyto pozemky prodal již zmíněné Simoně Lepeškové, a to dokonce za ještě nižší cenu, než za jakou je sám pořídil – za pouhých 200 tisíc korun.

Na fotografii manželka Roberta Duška Barbora (vlevo) se Simonou Lepeškovou (vpravo),
na lednici fotky Roberta Duška

Lepešková se tak najednou stala jak majitelkou ubytovny v Liberci, tak i okolních pozemků za podezřele výhodných podmínek. Sama sice pochází z Prahy, ale k Liberci ji váže jedno pouto. Je velice dobrou přítelkyní manželky Roberta Duška Barbory, která je její vrstevnicí. Novomanželům Duškovým byla Simona Lepešková dokonce svědkyní na svatbě.

Smrtelný kopanec do hlavy, plánování vraždy

Zajímavá je i osoba libereckého sociálně demokratického funkcionáře Petra Skály, který Lepeškovou v obchodu s Janem Imlaufem zastupoval a který ji následně i zbylé nemovitosti prodal. Petr Skála byl v roce 1993 odsouzen k devíti letům vězení, když jako příznivec neonacistického hnutí kopancem do hlavy napadl v metru tehdy devatenáctiletého Filipa Venclíka. Ten posléze na zranění způsobená Skálou zemřel.

Po odpykání trestu začal Skála podnikat a angažovat se v liberecké sociální demokracii. Dnes je dokonce předsedou místní organizace ČSSD. Robert Dušek byl jeho přímým nadřízeným ve straně.

V roce 2014 pro změnu figuroval Skála jako zamýšlená oběť plánované vraždy. Profesionálního vraha k odstranění Skály si měl podle CNI najmout jeho obchodní partner Lukáš Havlíček. Ten svou vinu popírá a tvrdí, že měl ze svého partnera strach a že mu Skála tuneloval firmu H personal.

V orgánech této firmy se dá nalézt další spojka na Roberta Duška – v době, kdy firmu vlastnil Skála, působil zde jako jednatel otec Duškovy současné manželky Jan Fojtík.

 Ubytovna Mydlák na libereckém Františkově.

(Zpracováno s využitím materiálů Krajského protikorupčního pracoviště v Liberci a Jaroslava Tauchmana z Centra nezávislé investigace)

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš