Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedno trestní oznámení, dvě obvinění z trestných činů... Problém bude mít mimo jiné exprimátorka za své „zálety". A co ti další ex…?

11.06.2015
Jedno trestní oznámení, dvě obvinění z trestných činů... Problém bude mít mimo jiné exprimátorka za své „zálety. A co ti další ex…?

Foto: archiv političky

Popisek: Martina Rosenbergová, exprimátorka Liberce

Policie zasadila ČSSD tvrdou ránu, tak hodnotí liberecký protikorupčník Jaroslav Tauchman včerejší obvinění bývalého europoslance a člena předsednictva republikové ČSSD Roberta Duška a bývalého radního Libereckého kraje Martina Seppa. Dnes mimoto Jan Korytář a Zuzana Tachovská ze Změny pro Liberec podali na okresní státní zastupitelství podnět pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, poškozování cizích práv a porušování povinností při správě cizího majetku. Má se týkat exprimátorky Liberce Martiny Rosenbergové a jejích cestovních „záletů“.

Jezdit mohla, ale ne na to čerpat z městské kasy…

Začněme ženou, bývalou primátorkou metropole Libereckého kraje. Ta v letech 2011 – 2013 sudovala v Praze soukromou vysokou školu - tyto soukromé cesty za studiem však údajně vykazovala jako služební, tudíž je hradilo město Liberec. Odhadovaná škoda je 150 000 až 300 000 korun. Na jejích soukromých cestách ji navíc v rámci pracovní doby doprovázeli také další zaměstnanci magistrátu.

,,Exprimátorka Liberce využívala služební auto k soukromým cestám, což je v pořádku, protože na to měla uzavřenou platnou smlouvu. Problém je v tom, že soukromé cesty mnohdy vykazovala jako služební a nechala si je proplácet z peněz města. Jedná se zejména o její jízdy do Prahy, kde v době, kdy byla primátorkou, studovala soukromou vysokou školu,“ potvrzuje toto Jan Korytář.

Od roku 2011  se podle diáře exprimátorky jednalo minimálně o 21 jízd a více než 5 tisíc km, další desítky jízd a přesné množství kilometrů není v tuto chvíli možné přesně určit, neboť v knize jízd část údajů chybí. Na jejích soukromých cestách ji navíc v rámci pracovní doby doprovázeli také další zaměstnanci magistrátu.

Ještě navíc v pracovní době, za kterou byla placená

Exprimátorka své studium jako svou soukromou aktivitu navíc realizovala v normální pracovní době. Na konci roku 2012 a 2013 si přitom navíc nechala vyplatit dalších 60 000 korun za nevyčerpanou dovolenou.

,,V pracovním diáři je větší množství záznamů, které odkazují na jízdy do školy do Prahy či na zkoušky. Data těchto záznamů v diáři se shodují s údaji v knize jízd. Jízdy nejsou ale vykázány jako soukromé, nýbrž jako služební a tudíž hrazené městem,“ vysvětluje Zuzana Tachovská.

Využívala auto i dcera političky? Politička se brání

Časté cesty do Prahy začaly v říjnu 2011, kdy primátorka začala studovat na soukromé univerzitě v Praze  a skončily v roce 2013, kdy studium dokončila. Vedle cest do Prahy jsou v knize jízd i nijak nespecifikované služební jízdy v pondělky a pátky do Ústí nad Labem, kde studuje její dcera. Z dostupných informací je prý zřejmé, že se nejednalo o nějaké jednorázové pochybení.

,Podání trestního oznámení jsme se chtěli vyhnout, proto jsme už v lednu opakovaně iniciovali schůzku s paní Rosenbergovou, kde jsme chtěli exprimátorce nabídnout věcné řešení, tedy aby své soukromé jízdy přiznala a vzniklou škodu Magistrátu města Liberec uhradila. Paní Rosenbergová však ani na opakované žádosti o schůzku nereagovala. Na předminulém zastupitelstvu nás znovu obvinila z účelové lži s cílem ji  poškodit před volbami, nezbývá nám tedy než podat trestní oznámení a svá tvrzení dokázat,“ podotýká Zuzana Tachovská.

Příklady  pravděpodobných  soukromých cest do Prahy,  vykázaných jako služební:

Datum

jízda

km

kniha jízd - záznam

pracovní diář primátorky - záznam

15.2.2013

Liberec- Praha a zpět

244

služební cesta

Zkoušky - nic neplánovat

12.10.2012

Liberec -Praha a zpět

260

služební cesta

Škola – nutný studentský průkaz 8:30 ústavně PS ve SE po roce 1989/Politická komunikace (Bureš/Kř)

30.11.2012

Liberec- Praha a zpět

260

služební cesta

Škola – studentský průkaz 8.30 sociologie ps/Politika volebních reforem ve SE (Outlý/Charvát)

19.4.2013

Liberec -Praha a zpět

265

služební cesta

7:30 -16:30 Praha, (v 9,00 zkouška)

Protikorupčník informuje o ráně pro sociální demokraty

Veselo nyní není ani dvěma mužským politikům. Protikorupční policie obvinila bývalého europoslance a člena předsednictva republikové ČSSD Roberta Duška a bývalého radního Libereckého kraje Martina Seppa. Podrobnosti poskytl reakci aktivista proti korupci Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupční pracoviště v Liberci a za Centrum nezávislé investigace.

Robert Dušek

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality obvinil zatím z blíže nespecifikovaných trestných činů bývalého poslance a europoslance Roberta Duška. Ten je v současné době členem vrcholných orgánů ČSSD, zasedá v předsednictvu a ÚVV strany. Spolu s Duškem jsou obviněni další lidé, mimo jiné bývalý radní pro dopravu Libereckého kraje za ČSSD Martin Sepp. Vyplývá to ze zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) a Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP).

Podle informací CNI a KPKP obvinili detektivové Roberta Duška začátkem června tohoto roku. Stejně jako jeho někdejšího stranického podřízeného Martina Seppa, bývalého radního pro dopravu Libereckého kraje.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej odmítl případ komentovat. „Omlouvám se, ale žádné informace zatím poskytovat nebudeme,“ konstatoval. Samotný Robert Dušek rovněž mlčí. „Nebudu to komentovat, ani nemůžu. Děkuju,“ uvedl pouze a zavěsil telefon.

Budu se bránit tím, že promluvím

Ovšem další obviněný, Martin Sepp, svoje i Duškovo obvinění ze strany policie potvrdil. „Dozvěděl jsem se to před pár dny,“ řekl CNI Sepp. „Cítím se být nevinen. Považuji to za neopodstatněné. Budu se bránit tím, že jim řeknu, co o tom vím.“ Zároveň uvedl, že se o obvinění svého stranického kolegy Duška, dozvěděl až od policie. „Dozvěděl jsem se to z usnesení," dodal s tím, že se kauzou bude zabývat jeho právník.

Liberecká ČSSD zatím obvinění svých dvou členů neřešila. „Krajské vedení sociální demokracie v Liberci není v tuto chvíli informováno a nemá povědomí o tom, že by bývalý předseda krajského výkonného výboru Robert Dušek byl trestně stíhán za nějakou trestnou činnost,“ uvedla předsedkyně KVV Liberecké ČSSD Lenka Kadlecová.

Situací se zřejmě  podle vyjádření poslance Jaroslava Foldyny ještě nezabýval ani celostátní ústřední výbor. „Já o tom vůbec nevím,“ řekl CNI Foldyna, jenž je stejně jako Dušek členem předsednictva i ÚVV strany. „V sobotu bylo předsednictvo i ÚVV, na kterém pan Dušek byl, ale nepadlo tam o tom ani slovo.“

Není to poprvé

Na základě informací CNI a KPKP lze předpokládat, že v případu jsou obviněni ještě další lidé, a to nejen politici, ale například i někteří významní liberečtí stavební podnikatelé. Obvinění by se podle dostupných informací mělo týkat veřejných zakázek i evropských dotací.

Politické metody Roberta Duška a Martina Seppa nejsou podle Tauchmana veřejnosti ani soudům neznámé. Oba figurovali v kauze bývalého policejního ředitele v Liberci Miroslava Dvořáka, který právě na Duškovu přímluvu zařídil smazání dopravního přestupku tehdejšího radního Martina Seppa, který jel ve více jak sto kilometrové rychlosti přes obec.

Martin Sepp byl rovněž obžalován, že nezákonně pobíral desetitisícové odměny v krajských společnostech, když byl přitom zástupce Libereckého kraje. Soud se ale letos přiklonil k tvrzení obžalovaných, že jsou právními laiky a že disponovali posudky, které jim pobírání odměn schvalovaly a zprostil Seppa i ostatní obžaloby.

(s využitím podkladů Centra nezávislé investigace – CNI)

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš