Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bulovka se snad konečně zbaví několika tun nelegálního odpadu z Německa. Likvidace nechvalně známé ’ekologické katastrofy’ by mohla začít ještě letos. Má to ještě nějaké ALE

21.05.2015
Bulovka se snad konečně zbaví několika tun nelegálního odpadu z Německa. Likvidace nechvalně známé ’ekologické katastrofy’ by mohla začít ještě letos. Má to ještě nějaké ALE

Foto: kraj-lbc.cz

Popisek: Bulovka - vpravo odpady, které čekají na vyvezení, vlevo vyčištěné haly

Ještě v tomto roce může začít likvidace druhé části nelegálních odpadů z lokality Arnoltice – Bulovka. Liberecký kraj žádá na jeho odstranění peníze ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), z prostředků Národního programu životního prostředí pro rok 2015. Výzva je přímo zaměřená na řešení problematiky nelegálních a rizikových skladů odpadů.

„Přípravě žádosti o dotace jsme se intenzivně věnovali a projednali ji se všemi dotčenými institucemi, které vnímají naléhavost řešení této lokality. Likvidaci odpadu na Bulovce považujeme za naši prioritu,“ zdůraznil Josef Jadrný, který žádost osobně na Státní fond životního prostředí podal. Zda se podaří dotaci získat, bude jasně jasné již za několik dnů.

Hromady textilu a autoplachet

 Aktuálně zbývá v lokalitě Arnoltice – Bulovka zhruba 4,5 tisíce tun odpadu, převážně komunálního, ale ve větším množství jsou v halách i ve volném prostoru nahromaděny textilie či autoplachty.  „Druhá etapa likvidace přijde na 8 – 10 milionů korun. Ze SFŽP bychom rádi získali 80 % potřebné částky, zbývajících 20 % zaplatí Liberecký kraj, tedy přibližně 2 miliony korun. Valná většina odpadů skončí na skládkách, zhruba třetina bude energeticky využita,“ vysvětlil Josef Jadrný.

Za optimálních podmínek by už v létě kraj vyhlásil výběrové řízení na zpracovatele likvidace, na přelomu let 2015 – 16 by došlo k její vlastní realizaci. Odvezením a zničením zbývajících odpadů bude uzavřena kapitola jednoho z nejvážnějších nejen ekologických problémů v kraji.  

’Dáreček’ je z Německa 

První část odpadů v areálu Arnoltice – Bulovka byla zlikvidovaná na začátku letošního roku. V rámci I. etapy sanačních prací bylo odvezeno 4 499 tun odpadu, z toho 976 tun textilu a 3 523 tun plastů. Likvidace celkem přišla na 320 tisíc Euro, tedy téměř 9 milionů korun. O organizaci celé akce se postarala německá agentura SAA (Sonderabfalagentur Baden-Württenberg GmbH), kterou pověřilo Ministerstvo životního prostředí spolkové země Bádenska – Württenberska. Většina odpadu totiž byla nelegálně do České republiky a konkrétně Arnoltic dovezena ze Spolkové republiky Německo, a tak se po vzájemných dohodách o jeho likvidaci i financování postarala sousední země. Agentura také zorganizovala výběrová řízení na nakládku a odvoz odpadu i jeho využití ve spalovně. O financování i likvidaci druhé části se postará výhradně Liberecký kraj.

Uvolněné a vyčištěné prostory, které jsou v soukromém majetku, jejich vlastník využívá jako sklad uhlí a pronajímá je dalším zájemcům. „Peníze vynaložené na likvidaci se budou i nadále vymáhat po původních majitelích, kteří navezení nelegálních odpadů dopustili. Ovšem ti jsou neznámo kde,“ dodal Josef Jadrný.

Zapojí se finančně sousední stát?

Skládka nelegálního odpadu v Bulovce je jedinou, jejíž likvidaci Liberecký kraj financuje. Přihlásil se k tomu po předchozí dohodě s Českou inspekcí životního prostředí a díky možnost čerpání financí ze státních fondů vyčleněných právě na takového likvidace.

V roce 2006 také uzavřel dohodu se sousedním Německem, které přistoupilo na zaplacení a odvezení významné části odpadů, neboť většina z nich pochází právě ze sousedního státu. „V republice je podobných míst s nelegálními odpady celá řada. V Libereckém kraji byla dříve skládka ještě v Sosnové a 11 tisíc tun odpadu je v Ralsku,“ doplnil Josef Jadrný.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš