Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bulovka se snad konečně zbaví několika tun nelegálního odpadu z Německa. Likvidace nechvalně známé ’ekologické katastrofy’ by mohla začít ještě letos. Má to ještě nějaké ALE

21.05.2015
Bulovka se snad konečně zbaví několika tun nelegálního odpadu z Německa. Likvidace nechvalně známé ’ekologické katastrofy’ by mohla začít ještě letos. Má to ještě nějaké ALE

Autor: kraj-lbc.cz

Popisek: Bulovka - vpravo odpady, které čekají na vyvezení, vlevo vyčištěné haly

Ještě v tomto roce může začít likvidace druhé části nelegálních odpadů z lokality Arnoltice – Bulovka. Liberecký kraj žádá na jeho odstranění peníze ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), z prostředků Národního programu životního prostředí pro rok 2015. Výzva je přímo zaměřená na řešení problematiky nelegálních a rizikových skladů odpadů.

„Přípravě žádosti o dotace jsme se intenzivně věnovali a projednali ji se všemi dotčenými institucemi, které vnímají naléhavost řešení této lokality. Likvidaci odpadu na Bulovce považujeme za naši prioritu,“ zdůraznil Josef Jadrný, který žádost osobně na Státní fond životního prostředí podal. Zda se podaří dotaci získat, bude jasně jasné již za několik dnů.

Hromady textilu a autoplachet

 Aktuálně zbývá v lokalitě Arnoltice – Bulovka zhruba 4,5 tisíce tun odpadu, převážně komunálního, ale ve větším množství jsou v halách i ve volném prostoru nahromaděny textilie či autoplachty.  „Druhá etapa likvidace přijde na 8 – 10 milionů korun. Ze SFŽP bychom rádi získali 80 % potřebné částky, zbývajících 20 % zaplatí Liberecký kraj, tedy přibližně 2 miliony korun. Valná většina odpadů skončí na skládkách, zhruba třetina bude energeticky využita,“ vysvětlil Josef Jadrný.

Za optimálních podmínek by už v létě kraj vyhlásil výběrové řízení na zpracovatele likvidace, na přelomu let 2015 – 16 by došlo k její vlastní realizaci. Odvezením a zničením zbývajících odpadů bude uzavřena kapitola jednoho z nejvážnějších nejen ekologických problémů v kraji.  

’Dáreček’ je z Německa 

První část odpadů v areálu Arnoltice – Bulovka byla zlikvidovaná na začátku letošního roku. V rámci I. etapy sanačních prací bylo odvezeno 4 499 tun odpadu, z toho 976 tun textilu a 3 523 tun plastů. Likvidace celkem přišla na 320 tisíc Euro, tedy téměř 9 milionů korun. O organizaci celé akce se postarala německá agentura SAA (Sonderabfalagentur Baden-Württenberg GmbH), kterou pověřilo Ministerstvo životního prostředí spolkové země Bádenska – Württenberska. Většina odpadu totiž byla nelegálně do České republiky a konkrétně Arnoltic dovezena ze Spolkové republiky Německo, a tak se po vzájemných dohodách o jeho likvidaci i financování postarala sousední země. Agentura také zorganizovala výběrová řízení na nakládku a odvoz odpadu i jeho využití ve spalovně. O financování i likvidaci druhé části se postará výhradně Liberecký kraj.

Uvolněné a vyčištěné prostory, které jsou v soukromém majetku, jejich vlastník využívá jako sklad uhlí a pronajímá je dalším zájemcům. „Peníze vynaložené na likvidaci se budou i nadále vymáhat po původních majitelích, kteří navezení nelegálních odpadů dopustili. Ovšem ti jsou neznámo kde,“ dodal Josef Jadrný.

Zapojí se finančně sousední stát?

Skládka nelegálního odpadu v Bulovce je jedinou, jejíž likvidaci Liberecký kraj financuje. Přihlásil se k tomu po předchozí dohodě s Českou inspekcí životního prostředí a díky možnost čerpání financí ze státních fondů vyčleněných právě na takového likvidace.

V roce 2006 také uzavřel dohodu se sousedním Německem, které přistoupilo na zaplacení a odvezení významné části odpadů, neboť většina z nich pochází právě ze sousedního státu. „V republice je podobných míst s nelegálními odpady celá řada. V Libereckém kraji byla dříve skládka ještě v Sosnové a 11 tisíc tun odpadu je v Ralsku,“ doplnil Josef Jadrný.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace