Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tady pořád něco smrdí. V Liberci se kočkují kvůli korupci. ´Náměstek Korytář by si měl zamést před vlastním prahem!´ vzkazuje jeden ze Starostů, který ho obviňuje z podvodu

17.04.2015
Tady pořád něco smrdí. V Liberci se kočkují kvůli korupci. ´Náměstek Korytář by si měl zamést před vlastním prahem!´ vzkazuje jeden ze Starostů, který ho obviňuje z podvodu

Foto: Facebook

Popisek: Jan Korytář

Zastupitel Michal Hron (Starostové za Liberecký kraj) se jal napsat otevřený dopis, v němž popisuje svou zkušenost se současným náměstkem primátora a někdejším primátorem Liberce Janem Korytářem. Tím, který si sám mimo jiné založil organizaci s matoucím názvem - Krajské protikorupční pracoviště. Z Hronových slov mimo jiné nepřímo vyplývá, že tak Korytář v podstatě možná ztělesňuje princip přísloví "Pod svícnem je největší tma" a také "Potrefená husa se vždycky ozve".

V současné době politické hnutí Změna v čele s Janem Korytářem, někdejším libereckým primátorem, dříve členem Strany zelených, kritizuje vedení kraje, že neposkytuje informace v souladu se zákonem č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Stejně tak Ivan Langr, náměstek primátora za Změnu, kritizuje předchozí vedení města za špatnou protikorupční strategii.

Buď to zbabral, nebo dokonce ovlivnil

Změna by si ale podle zastupitele Michala Hrona, mimochodem člena finančního výboru krajského zastupitelstva a protikorupční komise rady kraje, měla zamést před vlastním prahem. „Již od 10. ledna čekám, až mi Jan Korytář dá informace k veřejné zakázce Volnočasové aktivity Liberec I. Marně. Nepomáhají ani upomínky, vznesené již na dvou zastupitelstvech," upozorňuje. 

Bez řádné odpovědi podle jeho slov zůstává i další žádost o informaci, týkající se vlastního uzavření smlouvy o dílo. Přitom ve hře je dotace ve výši zhruba 20 milionů korun a to, zda ji město získá nebo zda o ni kvůli zbabrané - ne-li dokonce Janem Korytářem ovlivněné - veřejné zakázce přijde," nezdráhá se uvést Hron.

Jsme jen diváci. Postaví se hřiště vůbec?

Celá opozice je prý odsouzena pouze do role diváka, který jen z různých „jedna paní povídala“ odhaduje rizika, jestli celou akci nakonec zaplatí město ze svého rozpočtu, zda bude hřiště pro děti vůbec postaveno, nebo jestli dokonce bude nutné platit pokutu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže či odvod dotace a penále za porušení rozpočtové kázně.

Přitom jsem nechtěl nic moc: Text jedné námitky a rozhodnutí o ní nebo informaci, proč dosud není podepsaná smlouva o dílo s vybraným uchazečem, kterého rada města vybrala už 17. února 2015. Já na rozdíl od Změny nevidím hned za každým lumpa, ale tady se již chtě nechtě zaobírám podezřením, jestli ten Jan Korytář nemá nějaký důvod, že mi ty informace nedává," spekuluje politický oponent.

Trochu krotit vášně a možná by nebyl podezřelý...

Hron dále uvádí, že už když četl zápis prosincové rady města, bylo mu divné, s jakou vehemencí Jan Korytář prosazuje vrácení vyřazeného a později vybraného uchazeče do hry. Měl sice na své straně silný argument nízké nabídkové ceny, ale také vážný protiargument nesplnění podmínky zadávací dokumentace. A k tomu se přidalo možná nezákonné dohadovaní změn ve vysoutěžené smlouvě," zdůrazňuje pochybnosti Hron.

Zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj si tak klade řadu otázek, které si možná klade i veřejnost: Řekněte, jak se ubránit červu pochybností, když Jan Korytář riskuje v zájmu jednoho z uchazečů pozdější vrácení celé dotace? Jak velkým donátorem neziskovek Jana Korytáře je nebo třeba bude onen protěžovaný uchazeč? A dohaduje se opravdu smlouva o dílo, byť zřejmě nad rámec zákona, nebo se dohaduje nějaká jiná smlouva, třeba donátorská? Já nevím, ale braňte se všem těm pochybnostem, když vám důležitý aktér nedává informace a když vám tentýž aktér léta vtlouká do hlavy, že za každou neprůhlednou zakázkou je nějaký cizí prospěch...." uzavírá zastupitel Michal Hron.  

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš