Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bude ještě trvat, než se všichni naučí žít v demokracii, domnívá se starostka horského Harrachova, kam opět začali jezdit Němci a Holanďané. Včelí stezka, pivní lázně, vodopád – láká je to sem i na jaře

14.04.2015
Bude ještě trvat, než se všichni naučí žít v demokracii, domnívá se starostka horského Harrachova, kam opět začali jezdit Němci a Holanďané. Včelí stezka, pivní lázně, vodopád – láká je to sem i na jaře

Foto: Archiv starosty

Popisek: Starostka Eva Zbrojová

ROZHOVOR S jakými plány a problémy se musí v nejbližší době vypořádat starostka Harrachova Eva Zbrojová, zvolená za uskupení Starostové za Liberecký kraj)? Horské středisko Krkonoš překonalo i boom evropských dotacích, díky nimž začaly nové lyžařské areály růst jak houby po dešti. Přesto není vše úplně růžové.

Se ziskem více než 30 procent hlasů jste jako lídryně kandidátky Starostové pro Liberecký kraj obhájila mandát starostky. Čeho byste chtěla v tomto volebním období dosáhnout?

V Harrachově byla velmi vyostřená předvolební kampaň. Z 1250 oprávněných voličů kandidovalo ve volbách 150 lidí, celkem bylo v Harrachově 10 kandidátek. Kampaň některých z nich byla velmi útočná a negativní, k tomu jsme se strhnout nedali. Výsledek, kterého jsme dosáhli, byl pro nás velkým překvapením a také je obrovským závazkem. Občané, kteří nám dali svoje hlasy, potvrdili, že námi nastolená cesta je tím správným směrem. Chci dále rozumně hospodařit se svěřenými prostředky a majetkem, pokračovat v nastavené otevřenosti vůči občanům Harrachova, spolupracovat s místními spolky a podnikateli, podporovat je a zároveň společně vytvořit dobrou atmosféru Harrachova jako místa příjemného pro život všech jeho obyvatel.

Co nového plánujete v roce?

Své předvolební sliby jsme již začali plnit. Místní občané mají od 1. ledna letošního roku svoz komunálního odpadu zdarma. Po 21 letech jsme schválili nový územní plán, letos zateplíme základní školu, opravíme další část chodníku ve městě, zlikvidujeme nefunkční kotelnu v sídlišti, začneme s postupnou rekonstrukcí veřejného osvětlení, pustíme se do oprav místních komunikací.

Zima je u nás rok od roku horší a zimní sezona kratší. Má to nějaké negativní dopady na město, jež patří mezi významné horské středisko Krkonoš? A jak prozatím hodnotíte letošní zimu?

Lyžovat se na sjezdovkách v Harrachově začalo až 29. prosince. Oproti loňsku však přeci jenom napadlo více sněhu a lyžování si mohli užívat nejenom sjezdaři, ale i běžkaři. A lyžuje se stále a v plánu je lyžování na sjezdovce až do 20. dubna. Pobyty se sice zkracují, oproti minulosti však ubývají období, kdy se v Harrachově potkávali pouze místní. Také se změnila klientela, přibylo Čechů a Poláků, začali se znovu vracet Němci a Holanďané.  Zima ještě není za námi, domnívám se však, že její průběh byl dobrý. Nemůžeme porovnávat současný průběh zimní sezony se zimami v devadesátých letech, kdy byl zájem návštěvníků enormní. Od té doby vznikla spousta nových ubytovacích kapacit a i díky evropským dotacím vznikly nové lyžařské areály, takže se návštěvníci více rozptýlili. Harrachov má příjemnou atmosféru a stále je spousta návštěvníků, kteří mají Harrachov rádi a dovolenou u nás opakovaně vyhledávají.

Na co byste čtenáře pozvala do Harrachova mimo zimní sezónu?

Harrachov má co nabídnout po celý rok. Ať už je to zubačka z Tanvaldu do Harrachova, která je unikátní technickou památkou, a již od prosince se budeme moci svézt přímým spojem z Liberce do Szklarské Poreby, nebo tři sta let stará činná sklárna, Mumlavský vodopád - nejvodnatější vodopád v Krkonoších, bobová dráha, lanová dráha, lanové centrum, spousta nádherných turistických tras, cyklotrasy, hotely s wellness centry, dětská hřiště, liščí stezka, včelí stezka, golfové hřiště, minigolf, jízda na tříkolkách, půjčovna elektro kol,  cyklo půjčovny, bowling, pivní lázně, hornické muzeum, sklářské muzeum s expozicí lyžování, lesnicko-myslivecká expozice Šindelka, obrovská nabídka ubytovacích kapacit všeho druhu, autocamping, přírodní koupaliště…  A tento výčet není zdaleka konečný.

Náplní práce každého starosty je ale především usilovat o to, aby bylo město atraktivním místem k životu. Co se v tomto směru snažíte dělat vy sama?

Snažím se našim lidem alespoň trochu usnadnit jejich nelehký život na horách. Slíbili jsme, že trvale žijícím obyvatelům uhradíme odvoz komunálního odpadu. Slib jsme splnili a od 1. ledna tohoto roku místní občané za svoz odpadu neplatí. Loni jsme zateplili mateřskou školku – do ní chodí převážně „naše“ děti. Přispíváme nejenom na provoz školy, ale i na dofinancování pedagogů. I když se potýkáme s “nedostatkem“ žáků, udržení a rozvoj naší základní školy je jednou z mých priorit. Školu letos zateplíme a plánujeme i její částečnou přestavbu. Protože jsme turistickým centrem, je nezbytností, aby ve městě byly opravené chodníky, komunikace a veřejné osvětlení. Vedení města by mělo být ke svým spoluobčanům otevřené, již pátým rokem zveřejňujeme zápisy z rady města na webu, samozřejmostí je také zveřejňování smluv. Pravidelně každý druhý čtvrtek v měsíci mají občané možnost se starostky nebo místostarosty přijít zeptat mimo úřední hodiny a mimo prostory radnice na to, co je trápí.

Co lidem v Harrachově nejvíce chybí?

Dostatek kvalitní a celoroční práce. Život na horách není jednoduchý a také není levný, zůstávají tu ti, kteří mají Harrachov rádi a neodradí je těžší podmínky pro život – dlouhá zima, dlouhé topné období, sezonní práce a další těžkosti související s životem na horách.

Lidí spokojených s fungováním demokracie v Česku je rekordních 55 procent. Naopak nespokojených je 41 procent Čechů, což je zatím nejnižší údaj. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z února letošního roku. Co vy na to? A jak jste vy sama spokojená s demokracií v Česku?

Jsem z generace, která může porovnávat. Zažila jsem život před revolucí, znám i život současný. Jsem ráda, že máme demokracii, že občané mají možnost si svobodně vybrat své volené zástupce. Myslím si však, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se všichni v demokracii naučí žít, než pochopí, že na jedné straně vah jsou práva a na druhé povinnosti. Nejde dělat jenom to, co se mi zamlouvá, mám také spoustu zodpovědnosti, na kterou musím pamatovat.  Demokratickou možnost jít k volbám, a tak aktivně ovlivnit život svůj a svých nejbližších, máme všichni. Bohužel účast ve volbách je dlouhodobě nízká a občané svého práva nedostatečně využívají.

Kde nebo v čem vidíte potencionálně největší ohrožení pro naši demokracii?

V letošním roce oslavíme 70. výročí konce 2. světové války. Pro naši mladou generaci je 70 let nepředstavitelná doba. Je třeba si však uvědomit, že mezi námi žije spousta pamětníků, kteří část války osobně prožili, kterým se změnil život poté, kdy se nejbližší rodinní příslušníci z války již nevrátili, nebo když se velká část rodiny musela po konci války daleko odstěhovat. Tyto příběhy mezi námi stále jsou a měli bychom připomínat našim mladým, že demokracie a mír nejsou samozřejmostí a jsou natolik křehkými výdobytky naší doby, že je třeba s nimi zacházet nesmírně opatrně. V současnosti jsme v situaci, kdy je v pohybu celý svět  a střetávají se různé kultury. Bylo by optimální, kdybychom všichni byli hrdí na svoji zem a kulturu a kdybychom tomuto učili své děti. Neberme nikomu jeho víru a přesvědčení, dejme však každému jasná pravidla, jak s nimi bude zacházet v naší zemi, chce-li zde žít, pracovat a vychovávat své děti.

V České republice je uplatňována především zastupitelská demokracie. V ústavě ČR je ale zakotvena také přímá demokracie, byť u nás byla v celostátním měřítku uplatněna pouze jednou. Byla byste pro posílení přímé demokracie v Česku nebo se domníváte, že je současný stav vyhovující? Proč?

V současné zastupitelské demokracii volič zažil zklamání - a právě v minulých komunálních volbách to bylo velmi markantní -, že vítěz voleb mnohdy skončí v opozici, protože nedokáže sestavit dostatečně početnou koalici. Přímá prezidentská volba v Česku proběhla a prezident byl zvolen. V případě přímé volby starosty může dojít k tomu, že získá nejvyšší počet hlasů, bude zvolen, nebude však mít podporu ostatních a čtyři roky se „nehne z místa“. Není jednoduchých odpovědí…

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš