Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Soudružský“ portál chce z hejtmanství nadělat bandu hlupáků. Krajské protikorupční pracoviště, které vůbec není krajské, prý lže a vyhrožuje úředníkům. Aféra kvůli jednomu právníkovi?

11.04.2015
„Soudružský“ portál chce z hejtmanství nadělat bandu hlupáků. Krajské protikorupční pracoviště, které vůbec není krajské, prý lže a vyhrožuje úředníkům. Aféra kvůli jednomu právníkovi?

Foto: Facebook

Popisek: Jan Korytář

Prohlášení Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP) nazvané Konec pohádky o transparentnosti, zveřejněné na jeho soudružském portálu Náš Liberec, už nejen vaří z vody a lže, ale dokonce se uchyluje k výhrůžkám. To uvedl ve svém prohlášení Liberecký kraj, který připomíná, že zmíněné KPKP, které svým názvem mate, provozuje občanské sdružení Čmelák - Společnost přátel přírody, jež patří krajskému zastupiteli a náměstku primátora města Janu Korytářovi.

„Jak jinak než jako výhružky chápat vyjádření placeného zaměstnance KPKP Ing. Kroutila - ´To si skutečně na Krajském úřadu myslí, že si ten zákon (rozumí se zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) neumíme přečíst, zahnat je do kouta a udělat z nich hlupáky i před Ministerstvem vnitra?´,“ uvádí dále mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Mají kritici pravdu, nebo ne?

O co jde? Během jednání březnového zastupitelstva Libereckého kraje bylo schváleno navýšení rozpočtu o 0,55 milionu korun na najmutí právního experta, který by kraji pomáhal s vyřizováním žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb. „Může se tak stát, že občané nedobrovolně zaplatí půl milionu ročně navíc, aby jim bylo bráněno v přístupu k veřejným informacím,“ tvrdí Korytářův web. Celá věc prý navazuje na předchozí vyjádření představitelů kraje v čele s Martinem Půtou, kteří útočí na občany a instituce, jež po kraji požadují veřejné informace.

„Posílení právního oddělení o jedno pracovní místo není podle krajského úřadu jen o zákonu č. 106. Jde o rozšíření odborné kapacity právního odboru vzhledem k novým zákonům, jejichž naplňování musí krajský úřad zajistit. Namátkou uveďme – novela zákona č. 250/2000 Sb., která přidává kraji mnoho dalších povinností a administrativních úkonů, především v agendě poskytování dotací. Dále připravovaná novela zákona o střetu zájmů, zákon o kontrole a řízení  ve veřejné správě, zákon o registru smluv, nový občanský zákoník,“ argumentuje Jiří Langer za kraj.

Informace chce čtyřikrát víc lidí

Vedle těchto agend se tedy má právní expert věnovat i agendě poskytování informací za krajský úřad podle zákona č. 106. V těchto souvislostech oddělení tiskové a vnějších vztahů, které mělo tento zákon dosud ve své gesci, již podle představitelů kraje nemohlo stačit, protože proti minulým letům stoupl počet žádostí na čtyřnásobek. Dotazy jsou prý nejen čím dál četnější, ale i rozsáhlejší a složitější, velmi často se dostávají do kolize se zákonem o ochraně osobních údajů. Množí se i žádosti o odbornou a metodickou pomoc ze strany příspěvkových organizací kraje, měst a obcí. „Předně bylo osočováno Krajské protikorupční pracoviště (KPKP), že neúnosně zavaluje Liberecký kraj žádostmi o informace. Pravda je ovšem poněkud střízlivější a usvědčuje vedení kraje ze lži. Ve věci „kauzy IP1“ (kauza zneužívání evropských dotací Libereckým romským sdružením, kterou bylo argumentováno) byly vzneseny pouze dva dotazy – 5. 12. 2014 a 5. 1. 2015. Faktem je, že prostá žádost byla úřadem nejprve odmítnuta s tím, že dokumenty v odboru neexistují, poté odmítnuta znovu s poukazem na zákon 106, že úřad není povinen dokument vydat, a nakonec tento dokument úřad musel s ostudou vydat,“ přibližuje web Náš Liberec.

Podle Langera některé dotazy znamenají i náročné vyhledání, kopírování, zpracování i stovek stránek. „Viz například údajné zneužívání služebního vozidla bývalou náměstkyní hejtmana pro sport a zdravotnictví. Všechny informace musí být současně poskytovány v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů. To znamená, že všechny osobní údaje je nutné anonymizovat,“ dodává.

Zavaleni novinářskou obcí

Navíc bylo podle informací úřadu mezitím na oddělení tiskovém a vnějších vztahů jedno pracovní místo zrušeno, a činnost je tak zajišťována menším počtem zaměstnanců. Tiskové oddělení například odpovídá na stovky dotazů novinářů, představitelů obcí a měst i občanů. „Ve srovnání s jinými kraji vydává Liberecký kraj trojnásobek tiskových zpráv než ostatní - loni 1100 zpráv, takže o zamlčování informací, či dokonce bránění občanům informace od kraje získávat, jak tvrdí další placený pracovník KPKP a editor výše zmíněného portálu Jana Korytáře Jaroslav Tauchman, je jen další z celé řady lží, výmyslů a překrucování fakt,“ podotýká ještě mluvčí kraje.  „Opět se ukázalo, jak obrovský rozdíl je mezi politickou proklamací a konkrétní realitou. Vedení Libereckého kraje, které ze sebe dělá vrchol transparentnosti, tento týden zařídilo, že více 400 000 obyvatel kraje si navíc sáhne do kapsy pro půl milionu na odborníka, který bude vedení kraje pomáhat zatajovat před občany informace, na něž mají ze zákona právo,“ vyjádřil se mimo jiné zmíněný Jaroslav Tauchman z KPKP.

Z výše zmíněných důvodů  se krajský úřad rozhodl zřídit jedno nové místo na právním odboru, kde je v současné době i tak nedostatečná kapacita, potřebná k zajištění běžné právní agendy. Právní odbor využívá externích právníků jen zcela výjimečně, absolutní většinu všech právních záležitostí kraje řeší sám. Tisková zpráva Libereckého kraje uzavírá věc tím, že cílem tohoto opatření je jen dál zkvalitnit poskytování informací, aby žadatelé dostali odpovědi na své dotazy v náležité kvalitě a čase.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš