Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vojáci nastupují tam, kde selžou politici, konstatuje veterán Gábor, který mluví i o tom, co sám prožil na misích. A zbraně pro Ukrajinu...

31.03.2015
Vojáci nastupují tam, kde selžou politici, konstatuje veterán Gábor, který mluví i o tom, co sám prožil na misích. A zbraně pro Ukrajinu...

Autor: Facebook

Popisek: František Gábor

ROZHOVOR František Gábor byl jako dobrovolník u prvního nasazení našich vojáků v boji po druhé světové válce - na přelomu let 1990 a 1991 se zúčastnil v československém protichemickém praporu operace Pouštní bouře na území Kuvajtu a Saúdské Arábie. „Prošlápli jsme cestu a pomohli tím naší armádě do budoucna se etablovat v rámci mezinárodního společenství. Fakt jsme tehdy odvedli dobrou práci," prozradil v rozhovoru ParlamentnimListům.cz.

Začátkem devadesátých let jste se zúčastnil vojenské operace Pouštní bouře. Co jste tam konkrétně dělal?

Byl jsem chemikem v československém protichemickém praporu v prvním odřadu a prováděl jsem protichemické zabezpečení spojeneckých vojsk, případně vybraných významných lokalit.

V té době jsme ještě nebyli v NATO. Ale podle dostupných zpráv jste se tehdy u spojenců dobře zapsali. Přispělo to podle vás k lepšímu přijetí Česka do NATO. Že si řekli, tam jsou dobří vojáci, ty bereme...?

Bez nadsázky si myslím, že přesně takto to bylo. Prošlápli jsme cestu a pomohli tím naší armádě do budoucna se etablovat v rámci mezinárodního společenství. Fakt jsme tehdy odvedli dobrou práci. Dobře jsme navázali na tradici našich vojáků z první i druhé světové války. Šlo o první bojové nasazení našich vojáků po druhé světové válce. Vnímal jsem to tak, že jsme vraceli svým způsobem určitý závazek mezinárodnímu společenství, že nám pomohli obnovit republiku po roce 1945. Taky nás spojenci nemuseli osvobozovat... A nejde jen o naše území. Naši vojáci  bojovali za druhé světové války po boku Poláků, Francouzů, poté Britů v severní Africe, na východní frontě. Všude se zapsali velmi dobře. Teď to pokračuje na misích. Čeští vojáci slouží hrdě a jsou od spojenců hodnoceni velmi dobře.

Je dobře, že jsme v NATO?

Jsem rád, že jsme v NATO. Vím, že naše členství může být vnímáno různě. Ale nám tato kolektivní obrana zajišťuje pocit bezpečí. Vstoupili jsme do NATO v roce 1999 a šlo o svobodné rozhodnutí tehdejší vlády. Myslím, že to byl krok správným směrem.

Vzpomněl jste druhou světovou válku. Osvobodili nás tehdejší spojenci, mezi nimiž v poslední době sílí napětí. Myslím tím samozřejmě Rusko a Západ. Hrozí nějaká eskalace konfliktu, která by zasáhla i nás?

Jsem voják. Tohle je věc vrcholných politiků. K tomu nemám dostatek relevantních informací. Vojáci nastupují tam, kde selžou politici. Ale jsem přesvědčený, že k tomu nedojde.

Zmiňované napětí je kvůli válce na Ukrajině? Je vhodné vyzbrojit ukrajinskou armádu moderními zbraněmi, jak o tom uvažují Američané? Vy jste v pořadu ČT Máte slovo mluvil o obranných zbraních...

Podle mého názoru pokud chceme Ukrajině tímto způsobem pomoci a vyhnout se různým spekulacím, tak nejvhodnější jsou obranné zbraně, jako protitankové a protiletadlové řízené střely. Ty nikdo nemůže zpochybnit. Zbraně obranného charakteru snad nemohou nikoho pohoršovat.

Českem a mimo jiné Libercem, kde žijete, projel americký vojenský konvoj. Vzbuzuje různé reakce, jak vy se na ně díváte?

Myslím, že se z toho dělá zbytečné politikum. Je to normální přesun spojeneckých jednotek, kterých u nás proběhlo v uplynulých letech celá řada. Američané navštívili i Liberec. Vnímám to i jako určitou symboliku, protože letos slavíme 25. výročí vzniku protichemického praporu právě v Liberci.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace