Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vojáci nastupují tam, kde selžou politici, konstatuje veterán Gábor, který mluví i o tom, co sám prožil na misích. A zbraně pro Ukrajinu...

31.03.2015
Vojáci nastupují tam, kde selžou politici, konstatuje veterán Gábor, který mluví i o tom, co sám prožil na misích. A zbraně pro Ukrajinu...

Foto: Facebook

Popisek: František Gábor

ROZHOVOR František Gábor byl jako dobrovolník u prvního nasazení našich vojáků v boji po druhé světové válce - na přelomu let 1990 a 1991 se zúčastnil v československém protichemickém praporu operace Pouštní bouře na území Kuvajtu a Saúdské Arábie. „Prošlápli jsme cestu a pomohli tím naší armádě do budoucna se etablovat v rámci mezinárodního společenství. Fakt jsme tehdy odvedli dobrou práci," prozradil v rozhovoru ParlamentnimListům.cz.

Začátkem devadesátých let jste se zúčastnil vojenské operace Pouštní bouře. Co jste tam konkrétně dělal?

Byl jsem chemikem v československém protichemickém praporu v prvním odřadu a prováděl jsem protichemické zabezpečení spojeneckých vojsk, případně vybraných významných lokalit.

V té době jsme ještě nebyli v NATO. Ale podle dostupných zpráv jste se tehdy u spojenců dobře zapsali. Přispělo to podle vás k lepšímu přijetí Česka do NATO. Že si řekli, tam jsou dobří vojáci, ty bereme...?

Bez nadsázky si myslím, že přesně takto to bylo. Prošlápli jsme cestu a pomohli tím naší armádě do budoucna se etablovat v rámci mezinárodního společenství. Fakt jsme tehdy odvedli dobrou práci. Dobře jsme navázali na tradici našich vojáků z první i druhé světové války. Šlo o první bojové nasazení našich vojáků po druhé světové válce. Vnímal jsem to tak, že jsme vraceli svým způsobem určitý závazek mezinárodnímu společenství, že nám pomohli obnovit republiku po roce 1945. Taky nás spojenci nemuseli osvobozovat... A nejde jen o naše území. Naši vojáci  bojovali za druhé světové války po boku Poláků, Francouzů, poté Britů v severní Africe, na východní frontě. Všude se zapsali velmi dobře. Teď to pokračuje na misích. Čeští vojáci slouží hrdě a jsou od spojenců hodnoceni velmi dobře.

Je dobře, že jsme v NATO?

Jsem rád, že jsme v NATO. Vím, že naše členství může být vnímáno různě. Ale nám tato kolektivní obrana zajišťuje pocit bezpečí. Vstoupili jsme do NATO v roce 1999 a šlo o svobodné rozhodnutí tehdejší vlády. Myslím, že to byl krok správným směrem.

Vzpomněl jste druhou světovou válku. Osvobodili nás tehdejší spojenci, mezi nimiž v poslední době sílí napětí. Myslím tím samozřejmě Rusko a Západ. Hrozí nějaká eskalace konfliktu, která by zasáhla i nás?

Jsem voják. Tohle je věc vrcholných politiků. K tomu nemám dostatek relevantních informací. Vojáci nastupují tam, kde selžou politici. Ale jsem přesvědčený, že k tomu nedojde.

Zmiňované napětí je kvůli válce na Ukrajině? Je vhodné vyzbrojit ukrajinskou armádu moderními zbraněmi, jak o tom uvažují Američané? Vy jste v pořadu ČT Máte slovo mluvil o obranných zbraních...

Podle mého názoru pokud chceme Ukrajině tímto způsobem pomoci a vyhnout se různým spekulacím, tak nejvhodnější jsou obranné zbraně, jako protitankové a protiletadlové řízené střely. Ty nikdo nemůže zpochybnit. Zbraně obranného charakteru snad nemohou nikoho pohoršovat.

Českem a mimo jiné Libercem, kde žijete, projel americký vojenský konvoj. Vzbuzuje různé reakce, jak vy se na ně díváte?

Myslím, že se z toho dělá zbytečné politikum. Je to normální přesun spojeneckých jednotek, kterých u nás proběhlo v uplynulých letech celá řada. Američané navštívili i Liberec. Vnímám to i jako určitou symboliku, protože letos slavíme 25. výročí vzniku protichemického praporu právě v Liberci.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

 

Vložil: Anička Vančová