Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdravíme komunistické vrahy! V Liberci lidé mrzli při čekání na americkou kolonu. Táhněte do Moskvy, pokřikovali na exposlance Vondrušku s praporem. Do toho srp a kladivo

31.03.2015
Zdravíme komunistické vrahy! V Liberci lidé mrzli při čekání na americkou kolonu. Táhněte do Moskvy, pokřikovali na exposlance Vondrušku s praporem. Do toho srp a kladivo

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Příjezd konvoje spojeneckých vojsk do Liberce.

REPORTÁŽ V neděli 29. března v půl jedenácté měl projet americký konvoj hraničním přechodem v Harrachově. Na místě se srotili příznivci, kterých bylo mnohem více, i komunističtí odpůrci konvoje. Leč Američané stále nejeli. „První části konvoje došlo palivo, čekají na další," zněla jedna zaručená informace. Pak už promočení a zmrzlí lidé vtipkovali. „Američané své stroje v Polsku prodali a teď jedou na koních." Nakonec až před 17. hodinou se všichni dočkali prvních amerických vojáků. O hodinu později dorazila první skupinka do libereckých kasáren, kde je vítaly davy lidí.

Po desáté hodině v Harrachově měli přesilu Američané. Tedy lidé s americkými vlajkami, kteří přišli přivítat konvoj. Viditelné však byly i asi dvě desítky komunistů s protiamerickými nápisy. „Nejde o přejezd. Budou u nás déle než 48 hodin. Takže se jedná o pobyt, který by měla schválit Poslanecká sněmovna, ne jenom vláda. Byla tedy porušena Ústava a zákony platí jenom pro někoho. A především si nemyslíme, že agrese přichází z Ruska, ale naopak z USA," tvrdila komunistka Kateřina Klikarová, které souhlasně přikyvoval její kolega Josef Vondruška či předsedkyně KSČM v Liberci Dana Lysáková.

Jako červený hadr pro býka

Objevil se i mladý komunista, který v ruce třímal sovětskou vlajku se srpem a kladivem. Přiznávám, že je to trochu provokace. Jsem komunista, ale se vším, co bylo před revolucí, nesouhlasím. Ani s příjezdem sovětských vojsk v roce 1968," překvapivě prozradil. Přesto byla jeho vlajka jako červený hadr pro býka a rozlítil některé přítomné. Sundej tu vlajku, to je protizákonné. Co dělá policie, ta se na to jenom kouká?" rozčiloval se jeden muž. Mladík po přímluvě od antikonfliktního týmu raději vlajku sroloval.

Odhadem asi desetinásobná přesila na komunisty volala. „Táhněte za Putinem do Moskvy." Či kolem nich projíždělo auto s amplionem, ze kterého znělo: „Zdravíme komunistické vrahy". Na hranice nepřišli neutrálové, ale lidé s jasným politickým názorem. „Přišla jsem přivítat naše americké přátele, jsem ráda, že projíždějí Českou republikou," sdělovala mladá žena zabalená do americké vlajky. „Škoda, že tudy nejeli před 70 lety. Naše země by se vyvíjela jinak a vyhnula se komunistickému experimentu," povzdechl si starší muž. 

Před půl jedenáctou se na hranici s Polskem objevil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Proč? „Jsou to vojáci spojenecké armády. A v době, kdy celé Polsko vítalo konvoj jako jasný signál, na které straně toho sporu na Ukrajině patříme, si myslím, že by na hranicích neměli stát jenom komunisté a příznivci Moskvy," uvedl. Chvíli po něm přichází i jeho náměstek Josef Jadrný s velkou americkou vlajkou. Přichází k němu komunistický krajský zastupitel Vondruška s transparentem Stop NATO a fotoaparáty cvakají a jejich autoři získávají bizarní fotku.

Komunisté nemají právo říkat, co je svoboda a demokracie

„Myslím, že to, co tady předvádějí komunisté se svými transparenty, dokonce i se sovětskou vlajkou, je nebetyčná drzost, sprostota a zneuctění tradic demokracie, která v Americe trvá od roku 1792. A tito pánové a dámy nemají žádné právo nám říkat, jak má vypadat svoboda a demokracie," vysvětlil Karel Bůna z Jilemnice. Na hranice přivezl i plzeňské pivo. „Je to symbolika, protože na tomto území jsme neměli štěstí, aby nás osvobodily armády USA. Jako měla Plzeň. Je to už hodně let, ale proč bychom naše přátele nepřivítali plzeňským pivem," upozornil.

Déšť sílil a Američané nikde. Ani v poledne, ani ve dvě po poledni, ani o hodinu později. Přichází jobovka. „První části kolony došlo palivo, čekají na druhou vlnu," zní "zaručená" zpráva s tím, že konvoj přijede v 16 hodin. Ale ani v tuto dobu nepřijíždějí. To už promočení a zmrzlí lidé vtipkují. „Američané prodali v Polsku své stroje a teď jedou na koních. Proto mají zpoždění," zní jedno z humorných vysvětlení.

Mumraj u kasáren

Konečně jsou tady. Je 16.45 a několik amerických vozů s mávajícími vojáky projíždí hraničním přechodem. Americké vlajky se třepotají a zcela zastíní pár protiamerických nápisů. Všude stojí davy lidí, kteří hodiny a hodiny čekají, aby pozdravili konvoj. V Desné, Smržovce, Lučanech i Jablonci. „Byl jsem v Jablonci a lidé se i pětkrát vraceli. Jsem příjemně překvapen, jak lidé dali najevo, že patříme k Západu," radoval se Jan Šik.

Před 18. hodinou první americká skupinka přijíždí do Liberce. Durychova ulice i Štefánikovo náměstí, kde jsou kasárna, jsou obsypané lidmi. Mumraj, hlava na hlavě. Přitom stále leje a konvoj měl do Liberce dorazit ve 12.30, takže má více než pětihodinové zpoždění. Američané mávají a zajíždějí do kasáren. A lidé neodcházejí a čekají na další části konvoje. „Je tři čtvrtě na devět večer a před kasárnami je stále ještě asi 500 lidí a stále čekají na další část konvoje. Paráda," hlasí redaktorovi Jan Šik.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš