Prodělal již neuvěřitelných 43 operací! Proč zůstal představitel legendárního Krakonoše na stará kolena sám, čeho lituje a co udělal v životě špatně? Tajnosti slavných
20.03.2015
Foto: ČT
Popisek: Třiadevadesáté narozeniny sice oslavil František Peterka tento týden opět v nemocnici, svůj šarm a smysl pro humor však neztrácí. Cikánka mu totiž kdysi předpověděla ještě dlouhý život. A prozatím se její předpověď splnila do puntíku.
Jako by si ho vzal osud na mušku, stíhá mimořádného filmového svalovce jeden problém za druhým. Přesto František Peterka dál statečně pluje životem, tak trochu s lítostí, že se nestal sportovcem, tělocvikářem a olympionikem, ale nakonec i s radostí, že se stal hercem.
Vytvořil monumentální postavu vládce hor v Krkonošských pohádkách, bojoval o lásku Jiřiny Bohdalové v komedii Dáma na kolejích, hádal se do krve s Ivou Janžurovou ve filmu Hodíme se k sobě, miláčku… Byl zkrátka chlap jako hora, samý sval, a ještě k tomu i s hezkou tváří. Je až neuvěřitelné, že muž, nad nímž se tetelily tisíce ženských duší, oslavil již třiadevadesáté narozeniny. Je sice trochu pohublý, stále stejně charismatický, optimistický a vyrovnaný.
Místo na olympiádě skončil na jevišti
Když mu bylo dvacet, cikánka Františku Peterkovi předpověděla, že se stane úspěšným sportovcem i hercem a ve stáří bude trpět slabostí v nohou. A každé její slovo se do puntíku vyplnilo. Po absolutoriu obchodní školy vystudoval herectví na Pražské konzervatoři, připadal si tam ale poněkud nepatřičně. Jeho studijní výsledky nebyly nic moc, navíc trpěl obrovskou trémou. Poté pracoval jako úředník v pojišťovně, byl výborný vzpěrač a soutěžil v řeckořímském zápase. Jeho nejvyšší metou byla vždy těžká atletika, snil o účasti na olympijských hrách. A především – chtěl se stát tělocvikářem.
Jako Krakonoše z televizních Večerníčků ho milovalo několik generací dětí
Shodou příznivých náhod však získal své první divadelní angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde mu nabídli hned hlavní mužskou roli. Pro herce, který nikde nebyl příliš vidět, to byla poněkud překvapující situace a později se ukázalo, že šlo o omyl a Peterkovi napsali kvůli chybě ve starém programu. V divadle však zůstal a vytvořil v něm desítky rolí.
Velká příležitost
Peterka dál trpěl obrovskou trémou a přes počáteční handrkování o smlouvu se v každé roli snažil. Navíc se text hlavní postavy dokázal naučit za jediný den, což bylo pro jeho spoluherce naprosto nepochopitelné. Další jeho hereckou štací se stalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, na jehož jevišti vytvořil na 250 nezapomenutelných postav, a severočeské město pod Ještědem stalo už navždy jeho domovem.
Právě dává nakládačku Radoslavu Brzobohatému v legendární komedii Dáma na kolejích
Po úspěších na divadelních prknech si nadaného herce všimli i u filmu. První roli dostal už v roce 1949 v budovatelském dramatu režiséra K. M Walló, které mělo pro Peterku až příznačný název – Velká příležitost. Od té doby vytvořil desítky postav, zejména v komediích či seriálech pro dětim, a jeho Krakonoše milovalo několik generací. Na tuto roli ale nevzpomíná moc rád. „Ze zkoušky v divadle jsem jel do Prahy na Barrandov, tam jsme točili do rána, a pak jsem se zas vracel do Liberce,“ prozradil. Tenkrát prý naspal během týdne sotva pár hodin, a ještě musel jako Krakonoš kouřit dýmku, přestože byl nekuřák. Přesto se ale nikdy neodstěhoval do Prahy.
Sport ho vytáhl hrobníkovi z lopaty
Osudovou zkoušku mu život uchystal v roce 2001, kdy ho při pravidelné milované procházce srazila a těžce zranila nepozorná řidička. Přirazila ho svým vozem na svodidla tak nešťastně, že mu jednu nohu zlomila a druhou částečně rozdrtila. Tři roky pak strávil na oddělení dlouhodobě nemocných, podstoupil desítky operací dolních končetin a sáhl si na opravdové dno. „První rok jsem prosil pánaboha, aby si mě vzal. Ten další rok jsem to zase bral zpátky,“ vzpomíná herec.
V roli Fantomase v pohádkové sérii Arabela
Musel se vzdát téměř všeho, co měl rád. „Mám za sebou čtyřicet operací. Skalpovali mi kůži na nohou, vzali mi operativně lýtko a přišili ho zepředu na kost, aby byla krytá. A na tom všem mám ortézu. Taky mám jednu nohu o čtyři a půl centimetru kratší, takže kulhám,“ prozradil před časem médiím.
Dlouhověkost má v genech
V nejtěžších chvílích mu pomohl sport. Začal znovu cvičit a posilovat s činkou. A hlavně měl spoustu času přemýšlet o sobě i o svých blízkých. Hodnotit, co v životě udělal špatně a naopak. Možná i proto si stále zachovává pozitivní přístup k životu a neztrácí optimismus, i když ho před dvěma lety zradilo srdce a musel podstoupit svou již 43. operaci. I v těchto dnech osud Peterku znovu zkouší – třiadevadesáté narozeniny oslavil opět v liberecké nemocnici, protože doma upadl a zlomil si nohu v krčku. „Tu, která po autonehodě nebyla rozdrcená,“ konstatoval herec.
Úžasný herecký koncert rozehrál s Ivou Janžurovou v komedii Hodíme se k sobě, miláčku...?
František Peterka je přesvědčený, že dlouhověkost zdědil. Jeho maminka zemřela v 98 letech, poté co uklouzla na schodech, když vynášela popel, a utrpěla otřes mozku. Ulehla a krátce nato zemřela. Po této zkušenosti se herec při všech zdravotních komplikacích snažil vždycky dostat co možná nejrychleji z postele. Navzdory věku téměř nemá šedivé vlasy, jeho hlas je stále zvučný a nepřišel ani o svůj smysl pro humor. Navíc věří, že každý má svůj život nalinkovaný a vzepřít se osudu nelze, a ten jeho je podle staré cikánky napsán ještě nadlouho
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská