Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prodělal již neuvěřitelných 43 operací! Proč zůstal představitel legendárního Krakonoše na stará kolena sám, čeho lituje a co udělal v životě špatně? Tajnosti slavných

20.03.2015
Prodělal již neuvěřitelných 43 operací! Proč zůstal představitel legendárního Krakonoše na stará kolena sám, čeho lituje a co udělal v životě špatně? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Třiadevadesáté narozeniny sice oslavil František Peterka tento týden opět v nemocnici, svůj šarm a smysl pro humor však neztrácí. Cikánka mu totiž kdysi předpověděla ještě dlouhý život. A prozatím se její předpověď splnila do puntíku.

Jako by si ho vzal osud na mušku, stíhá mimořádného filmového svalovce jeden problém za druhým. Přesto František Peterka dál statečně pluje životem, tak trochu s lítostí, že se nestal sportovcem, tělocvikářem a olympionikem, ale nakonec i s radostí, že se stal hercem.

Vytvořil monumentální postavu vládce hor v Krkonošských pohádkách, bojoval o lásku Jiřiny Bohdalové v komedii Dáma na kolejích, hádal se do krve s Ivou Janžurovou ve filmu Hodíme se k sobě, miláčku… Byl zkrátka chlap jako hora, samý sval, a ještě k tomu i s hezkou tváří. Je až neuvěřitelné, že muž, nad nímž se tetelily tisíce ženských duší, oslavil již třiadevadesáté narozeniny. Je sice trochu pohublý, stále stejně charismatický, optimistický a vyrovnaný.

Místo na olympiádě skončil na jevišti

Když mu bylo dvacet, cikánka Františku Peterkovi předpověděla, že se stane úspěšným sportovcem i hercem a ve stáří bude trpět slabostí v nohou. A každé její slovo se do puntíku vyplnilo. Po absolutoriu obchodní školy vystudoval herectví na Pražské konzervatoři, připadal si tam ale poněkud nepatřičně. Jeho studijní výsledky nebyly nic moc, navíc trpěl obrovskou trémou. Poté pracoval jako úředník v pojišťovně, byl výborný vzpěrač a soutěžil v řeckořímském zápase. Jeho nejvyšší metou byla vždy těžká atletika, snil o účasti na olympijských hrách. A především – chtěl se stát tělocvikářem.

Jako Krakonoše z televizních Večerníčků ho milovalo několik generací dětí

Jako Krakonoše z televizních Večerníčků ho milovalo několik generací dětí

Shodou příznivých náhod však získal své první divadelní angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde mu nabídli hned hlavní mužskou roli. Pro herce, který nikde nebyl příliš vidět, to byla poněkud překvapující situace a později se ukázalo, že šlo o omyl a Peterkovi napsali kvůli chybě ve starém programu. V divadle však zůstal a vytvořil v něm desítky rolí.

Velká příležitost

Peterka dál trpěl obrovskou trémou a přes počáteční handrkování o smlouvu se v každé roli snažil. Navíc se text hlavní postavy dokázal naučit za jediný den, což bylo pro jeho spoluherce naprosto nepochopitelné. Další jeho hereckou štací se stalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, na jehož jevišti vytvořil na 250 nezapomenutelných postav, a severočeské město pod Ještědem stalo už navždy jeho domovem.

Právě dává nakládačku Radoslavu Brzobohatému v legendární komedii Dáma na kolejích

Právě dává nakládačku Radoslavu Brzobohatému v legendární komedii Dáma na kolejích

Po úspěších na divadelních prknech si nadaného herce všimli i u filmu. První roli dostal už v roce 1949 v budovatelském dramatu režiséra K. M Walló, které mělo pro Peterku až příznačný název – Velká příležitost. Od té doby vytvořil desítky postav, zejména v komediích či seriálech pro dětim, a jeho Krakonoše milovalo několik generací. Na tuto roli ale nevzpomíná moc rád. „Ze zkoušky v divadle jsem jel do Prahy na Barrandov, tam jsme točili do rána, a pak jsem se zas vracel do Liberce,“ prozradil. Tenkrát prý naspal během týdne sotva pár hodin, a ještě musel jako Krakonoš kouřit dýmku, přestože byl nekuřák. Přesto se ale nikdy neodstěhoval do Prahy.

Sport ho vytáhl hrobníkovi z lopaty

Osudovou zkoušku mu život uchystal v roce 2001, kdy ho při pravidelné milované procházce srazila a těžce zranila nepozorná řidička. Přirazila ho svým vozem na svodidla tak nešťastně, že mu jednu nohu zlomila a druhou částečně rozdrtila. Tři roky pak strávil na oddělení dlouhodobě nemocných, podstoupil desítky operací dolních končetin a sáhl si na opravdové dno. „První rok jsem prosil pánaboha, aby si mě vzal. Ten další rok jsem to zase bral zpátky,“ vzpomíná herec.

V roli Fantomase v pohádkové sérii Arabela

V roli Fantomase v pohádkové sérii Arabela

Musel se vzdát téměř všeho, co měl rád. „Mám za sebou čtyřicet operací. Skalpovali mi kůži na nohou, vzali mi operativně lýtko a přišili ho zepředu na kost, aby byla krytá. A na tom všem mám ortézu. Taky mám jednu nohu o čtyři a půl centimetru kratší, takže kulhám,“ prozradil před časem médiím.

Dlouhověkost má v genech

V nejtěžších chvílích mu pomohl sport. Začal znovu cvičit a posilovat s činkou. A hlavně měl spoustu času přemýšlet o sobě i o svých blízkých. Hodnotit, co v životě udělal špatně a naopak. Možná i proto si stále zachovává pozitivní přístup k životu a neztrácí optimismus, i když ho před dvěma lety zradilo srdce a musel podstoupit svou již 43. operaci. I v těchto dnech osud Peterku znovu zkouší – třiadevadesáté narozeniny oslavil opět v liberecké nemocnici, protože doma upadl a zlomil si nohu v krčku. „Tu, která po autonehodě nebyla rozdrcená,“ konstatoval herec.

Úžasný herecký koncert rozehrál s Ivou Janžurovou v komedii Hodíme se k sobě, miláčku...?

Úžasný herecký koncert rozehrál s Ivou Janžurovou v komedii Hodíme se k sobě, miláčku...?

František Peterka je přesvědčený, že dlouhověkost zdědil. Jeho maminka zemřela v 98 letech, poté co uklouzla na schodech, když vynášela popel, a utrpěla otřes mozku. Ulehla a krátce nato zemřela. Po této zkušenosti se herec při všech zdravotních komplikacích snažil vždycky dostat co možná nejrychleji z postele. Navzdory věku téměř nemá šedivé vlasy, jeho hlas je stále zvučný a nepřišel ani o svůj smysl pro humor. Navíc věří, že každý má svůj život nalinkovaný a vzepřít se osudu nelze, a ten jeho je podle staré cikánky napsán ještě nadlouho

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská