Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skutečná záchranná mise: Psovodi z Liberecka našli v ukrajinských horách oběť horolezeckého výstupu. Šlo o pohřešovaného Čecha. Závěr příběhu je ovšem hořký

19.03.2015
Skutečná záchranná mise: Psovodi z Liberecka našli v ukrajinských horách oběť horolezeckého výstupu. Šlo o pohřešovaného Čecha. Závěr příběhu je ovšem hořký

Foto: kraj-lbc.cz

Popisek: Někde pod lavinou zřejmě zůstal Čech. Výzva pro záchranářské psy z Liberecka.

Smutnou záchrannou akci mají za sebou členové kynologické skupiny Sboru dobrovolných hasičů v Hejnicích z Libereckého kraje. Vypátrali spolu s ukrajinskými záchranáři před pár dny tělo pohřešovaného 29letého Čecha v pohoří Svidovec pod vrcholem hory Bliznice (1881 m. n.m.). Je to v Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Český návštěvník se ztratil již 2. března při skupinovém výstupu,  když pět zbývajících turistů - horolezců bylo nalezeno bez zranění již druhý den. Na základě žádosti rodiny a kamarádů pohřešovaného  po důkladné přípravě vyrazili na místo v  neděli 8. března psovodi SDH Hejnice pod vedením velitele Františka Schejbala s jeho zkušeným německým ovčákem  Elvisem (celým jménem Elvis Eden Severu).

Ukrajina zprvu nechtěla záchranné psy použít

„První informace o možnosti využití našich záchranných psů jsme obdrželi v pátek 6. března večer. Jednalo se o základní informace s tím, že ukrajinská strana není příliš nakloněna k použití záchranných psů. Celou sobotu jsme očekávali nějaké zprávy, které ale přišly až  v podvečer. Měli jsme potvrzený zájem Ukrajiny k výjezdu a ve spolupráci s rodinou a kamarády pohřešovaného jsme potvrdili naší misi,“popsal zahájení záchranné akce zástupce velitele kynologů Pavel Morávek, který na Ukrajinu přijel se svým německým ovčákem  Atty Duvalmar. „Na místo jsme vyrazili v neděli v pět hodin ráno se čtyřmi záchrannými psy. V Praze jsme vyzvedli překladatele, kterého zajistila rodina zmizelého, a vyřešili základní právní dokumenty. Cesta přes Brno a Bratislavu směřovala  k hraničnímu přechodu v Užhorodu, kde nám plynulý a rychlý přestup usnadnila pomoc českého Generálního konzula ve Lvově pana Valovéhoa Honorárního konzula z Užhorodu panaKovchara, kteří případ pozorně sledovali a velice nám pomohli,“ pokračuje kynolog.

Psí záchrannou smečku tvořila i fena

Čtveřici  psovodů tvořili ještě  František Schejbal mladší a jeho německý ovčák Banderas Neviot a Lenka Čápová s fenou Arleta Di-Le-Grej, což je český horský pes. Výpravu doplňovala Karolína Klinovská,  která zajišťovala veškeré potřebné dokumenty a komunikovala s úřady jak na Ukrajině, tak na Slovensku, a dále tlumočník Oleg Shenshyn.

„Okolo pondělní čtvrté hodiny ranní jsme dorazili do Jasině, odkud jsme po dvou hodinách spánku vyráželi nákladním autem do Dragobratu, lyžařského střediska pod vrcholem Bliznici. Zde nás kontaktovala místní horská služba, která nám poskytla přesné a aktuální informace. Po neúspěšném týdenním pátrání záchranářů v lavinových katastrech v okolí vrcholu Bliznica, ztěžovaného v začátcích nepříznivým počasím, byla podle výpovědí ostatních členů výpravy vytipována oblast lavinového pole na jihovýchodním svahu vrcholu, směrem k Malé Bliznici,“ líčí pokračování mise Morávek.

Bez rolby a skútru by to nešlo

Na vrchol  se podle něj spolu se psy dopravili rolbou a skútrem, kde velitel František Schejbal vyhodnotil nejlepší směr a postup hledání. Psovodi poté s členem horské služby traverzovali svah vrcholu a stěnu lavinového kotle, kde v tu chvíli probíhalo pátrání místních složek v rojnici se sondami. „Ty jsme informovali o prostoru, který budeme prohledávat, dohodli jsme se na dočasném zastavení činnosti sondovací rojnice a vyklizení místa od osob, jejichž pach by mohl rušit psy při pátrání. Poté jsme vytvořili rojnici psovodů v horní pasáži jižní laviny. Po dvaceti minutách označil jeden ze psů místo, kde jsme poté nalezli stanovou tyč a podle tohoto nálezu upravili směr hledání. Druhý pes po dalších dvaceti minutách hledání v dolní pasáži druhé malé laviny označil místo, kde záchranáři v metrové hloubce objevili mrtvé tělo pohřešovaného  devětadvacetiletého muže, českého občana,“popsal smutný závěr pátrání Pavel Morávek s tím, že domů se výprava vrátila 12. března ráno.

I když to skončí hořce, jde o tu naději

„Není to veselá činnost, když hledáte pohřešované, ale příbuzným a přátelům přinášíme naději, i když některá  pátrání skončí hořce, jako v tomto případě,“ podotkl František Schejbal starší. 

Tým psovodů SDH Hejnice byl založen v roce 2000 z důvodu potřeby praktického využití záchranných psů. Členové tuto nutnost zaznamenali v rámci nasazení při národních i mezinárodních záchranných operacích - po zemětřesení v Turecku a na Taiwanu, a na pátracích akcích v Rakousku a na Slovensku.

Hejničtí záchranáři


Okamžitě a za každého počasí

Psovodi SDH Hejnice jsou připraveni v případě potřeby pomoci kdykoliv, ve dne i v noci.  Záchranní psi nehledají člověka podle jeho pachové stopy zanechané na zemi, ale sbírají lidský pach ze vzduchu a větru, a není tedy nutný předmět pohřešované osoby k nasumování. Proto mohou být do pátrací akce nasazeni okamžitě a za každého počasí. Psi jsou cvičeni pro označení každého lidského pachu,  přičemž nerozhoduje, zda se jedná o pohřešované dítě, dospělou osobu nebo seniora, osobu která se pohybuje, nebo osobu ležící.

„Svou pomoc nabízíme bez jakýchkoli finančních nároků,“ zdůrazňuje velitel František Schejbal, který v nedávných dnech jednal s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou o možné podpoře záchranářského týmu SDH Hejnice.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš