Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Co bude s libereckým letištěm? Rozhodne referendum?

09.04.2013
Co bude s libereckým letištěm? Rozhodne referendum?

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Liberečané se potýkají s problémem. Prodat, či neprodat místní letiště? Městu se nedávno nepovedlo prodat letiště ve veřejné soutěži, nyní se mezi zájemci objevila společnost Czechvision Holding a.s. Nakonec pravděpodobně rozhodne referendum.

Podle pořadatelů se referendum uskuteční a o osudu letiště rozhodnou sami občané Liberce. K tomu, aby k referendu došlo, prý chybí posledních pár stovek podpisů. „Stanovený počet podpisů nasbíráme,“ tvrdí odhodlaně Jan Korytář (ZpL).

Do toho však přišla strojírenská firma Czechvision Holding a.s., která se sice původně do soutěže nepřihlásila, nyní však oznámila, že by na letištní ploše ráda vyráběla leteckou techniku. Pro radnici se její vize zdá být zajímavou.

Společnost má v plánu pracovat v leteckém průmyslu, především ve výrobě letadel. Letiště ovšem nechce přímo odkoupit. Radnice si nechává čas na rozmyšlenou. „Sestavili jsme speciální tým na posouzení. Nabídka je to zajímavá,“ prozradil ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc.

Firma má nejasné majitele

Zastupitelstvo v Liberci dosud neví, zda chce letiště prodat nebo ne. Například Změna pro Liberec chce, aby o osudu letiště rozhodli lidé v referendu. Jiným zase vadí nejasná majetková struktura Czechvision Holding. „Nevíme, kdo za ní stojí a základní kapitál dva miliony negarantuje, že na takto velký projekt dosáhnou. Navíc nejsou veřejně dostupné žádné reference a informace, které by o této firmě něco vypovídaly. Pokud chce město tyto pozemky prodávat transparentně, tak nechť tak klidně činí, ale mělo by se zamyslet nad tím, zda by Liberci více nepomohlo, kdyby se pozemky kolem letiště využily jinak a zůstalo zachováno jen sportovní letiště,“ říká Milan Porše ze Společnosti  občanů Machnína.

Liberecké letiště je v provozu od roku 1934. V současné době funguje jako mezinárodní, ale neveřejné. Navíc mu chybí mu řada nezbytných parametrů pro plnohodnotnou činnost.

Tomáš Novotný 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace