Válejí se apaticky doma a jsou na dávkách... Lidem prý chybí veřejně prospěšné práce. Je to opravdu tak?
22.02.2015
Foto: Svaz měst a obcí ČR
Popisek: Starostové měst a obcí Libereckého kraje domlouvali strategii proti nezaměstnanosti
Sedí rezignovaně doma a přežívají na dávkách. Pomoci podobně postiženým lidem mají veřejně prospěšné práce, kde dlouhodobě nezaměstnaní mohou opět získat základní pracovní návyky. O nich a zaměstnanosti všeobecně diskutují mimo jiné starostové na krajských setkáních Svazu měst a obcí ve spolupráci s Úřadem práce. Ti první se sešli v Libereckém kraji.
„Téma, jak je možné společně podporovat zaměstnanost a sociální situaci, bude společné všem letošním krajským setkáním," upozornila Štěpánka Filipová ze Svazu měst a obcí. Celkem se jich v roce 2015 uskuteční 13. Start nastal v Liberci tento týden.
Aby se vyplatilo pracovat...
Nedávno se Svazu měst a obcí ČR podařilo podepsat s Úřadem práce ČR memorandum o vzájemné spolupráci. Obce mohou díky úřadům práce vytvářet například pozice pro veřejně prospěšné práce. „Zaměstnanosti se budou letos více věnovat všechna krajská setkání, odborníci z úřadů práce na nich představí starostům aktuální situaci, co se týče zaměstnanosti v dané oblasti, včetně možnosti společně vytvářet nová pracovní místa. Aby se vyplatilo pracovat, nikoliv zůstávat na sociálních dávkách,“ upozornil Jiránek.
Podstatou memoranda je užší komunikace při řešení sociálních a životních problémů klientů úřadů práce, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost. „Podporujeme sociální práci obcí s lidmi, kteří se ocitli ve složité životní situaci a následně i v hmotné nouzi,“ ozřejmila Kateřina Sadílková, generální ředitelka Úřadu práce ČR a shodou okolností i ředitelka libereckého úřadu práce. Jednou z cest, jak podpořit zaměstnávání obtížně umístitelných uchazečů, je využití institutu veřejně prospěšných prací. „K 31. lednu 2015 umístil Úřad práce ČR prostřednictvím svých krajských poboček v rámci celé republiky 12 411 lidí,“ upřesnila ředitelka.
„Veřejně prospěšné práce jsou jedním z nejvíc využívaných nástrojů ze strany měst a obcí. Určeny jsou pro uchazeče o zaměstnání především v oblasti méně kvalifikovaných a pomocných prací,“ vysvětlila Sadílková.
Práce nesmí být výsadou jen velkých měst
„Důležité je, aby práce nebyla výsadou jen velkých měst. Aby ji nacházeli lidé i v oblastech, kde je delší dobu vysoká nezaměstnanost. Tady vidíme velký potenciál v pracovních místech, dotovaných státem. Mohou sloužit i jako místa startovací, která umožní člověku překlenout nejtěžší období, zachovat si pracovní návyky a později se už obejít bez pomoci veřejné správy. Nezaměstnanost se nesmí zakonzervovat, ale řešit,“ zdůraznil Jiránek.
Veřejně prospěšné práce vytváří ze zákona Úřad práce ČR jako krátkodobé pracovní příležitosti a přispívá na ně po dohodnutou dobu, maximálně dvanáct měsíců. Od letošního ledna je možné ji prodloužit ve výjimečných případech až na dva roky. Zaměstnavatelé (alespoň na Liberecku) nejčastěji využívají veřejně prospěšné práce při úklidu či údržbě zeleně a veřejných prostranství. Obce a města mají zájem hlavně o nekvalifikované dělníky a uklízeče, neziskové organizace o údržbáře a mateřské školky pak o osobní asistenty. Dotace na jedno pracovní místo je v Libereckém kraji 13 000, na koordinátora 15 000 korun.
Hlavy obcí a měst se budou dál domlouvat, co je potřeba
Další krajské setkání svazu měst se uskuteční 24. 2. v Českých Budějovicích a dalšími zastávkami pak budou: 26. 2. Hradec Králové, 2. 3. Plzeň, 5. 3. Jihlava, 10. 3. Brno, 12. 3. Pardubice, 17. 3. Praha, 19. 3. Karlovy Vary, 23. 3. Olomouc, 24. 3. Otrokovice a 25. 3. Ostrava. „Představitelé samospráv se dozvědí, co důležitého se pro města a obce chystá nejen v letošním roce, včetně legislativních změn. Zazní informace o novém programovém období včetně výzev na dotace z Evropské unie či zprávy o vývoji a přínosu projektů, které ve spolupráci se samosprávami pro ně realizuje Svaz měst a obcí,“ doplnil předseda svazu.
Program krajských setkání má čtrnáct hlavních bodů. Starostové se například dozvědí od odborníků z ministerstva vnitra, na co si mají dát pozor při správě obce. Experti z ministerstva financí pohovoří o možných problémových oblastech při hospodaření radnic. A již zmínění zástupci Úřadu práce ČR představí spolupráci nejen při řešení nezaměstnanosti.
Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Jeho členy jsou obce a města. Činnost svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev měst a obcí, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje téměř 2600 měst a obcí, které představují více než osm milionů obyvatel České republiky.
Oldřich Szaban
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš