Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doba je zlá, hrozí válka! A nejhorší je, když se začne společnost rozdělovat. Jako za Hitlera, upozornila novinářka na besedě o islámu. Byli jsme přitom

21.02.2015
Doba je zlá, hrozí válka! A nejhorší je, když se začne společnost rozdělovat. Jako za Hitlera, upozornila novinářka na besedě o islámu. Byli jsme přitom

Foto: ČT

Popisek: Pavla Jazairiová

REPORTÁŽ Islám táhne. Na besedu s názvem Máme se bát islámu bylo v kavárně Káva v libereckém kině Varšava ve středu večer narváno. O svých zkušenostech povyprávěla rozhlasová reportérka, cestovatelka a spisovatelka Pavla Jazairiová, jejíž bývalý manžel je Iráčan. Ještě před akcí odpovídala do televizní kamery na otázku, jestli se tedy máme islámu bát. „Myslím, že ne. Ale doba je složitá. Hrozí nám válka. Ale ne kvůli islámu,“ odpověděla.

Na úvod se zkušená novinářka ponořila do historie islámu, vysvětlila rozdělení na šíity a sunnity. Sdělila pro české posluchače zajímavou informaci – největší muslimskou zemí je Indonésie, následovaná Indií. „Není to tedy výlučná záležitost Arabů, kde navíc žije i mnoho křesťanů,“ zmínila. Pak upozornila na důležitou věc. „Křesťanství bylo mnohokrát reformované, na rozdíl od islámu.“ Proč? „Všude v této oblasti se dostali k moci tyrani. Diktátor Husní Mubarak v Egyptě, který byl horší než jeho předchůdce Sadat. Jordánský král Husajn – diktátor. Háfiz Asád - další ohavný diktátor, v jehož šlépějích jde jeho syn Bašár v Sýrii. Saddám Husein – nesmírně krvavý diktátor v Iráku, který neváhal zplynovat čtyřicetitisícové město. Jeden diktátor vedle druhého. V jejich zájmu nebyla nějaká reforma islámu, přinášení nových myšlenek, osvěty,“ konstatovala.

Radikalizace islámu je záležitost sociální

Současný trend radikalizace islámu není podle ní ani tak o náboženství, ale jde o záležitost sociální. Uvedla jako příklad Egypt, který dobře zná. Je v našich očích turistickým cílem s mořem a pyramidami. „Asi vás to překvapí, ale v Egyptě jsem zaznamenala největší bídu, jakou jsem na světě viděla. Nesmírná ubohost a chudoba,“ ozřejmila. „Lidé za Mubaraka nesměli ani ceknout. Všichni se strašně báli. Opozice téměř neexistovala. Kromě Muslimského bratrstva. Ne umírněná část, ale ta radikální. Navíc se věnovali sociální pomoci. Posílali děti do škol a podobně. Byli jediní, kteří chudým něco dávali. Není tedy nic divného, že svobodné volby vyhráli,“ objasnila. Podobné to bylo v dalších arabských zemích.

„Kdo jsou ti dnešní zabijáci? Jsou to zločinci. Pořád stejný princip. Nahnat lidem strach a urvat peníze. Jde jim pouze o moc. Pomáhají jim ti, kterým nepokoje a války vyhovují. Spekuluje se třeba o roli zbrojního průmyslu,“ upozornila.

Čím to je, že mezi bojovníky Islámského státu je tolik lidí, žijících na Západě? „Jde o děti přistěhovalců, kteří nebyli přijati většinovou společností. Což je bohužel realita. Když mi bylo 16 let, žila jsem ve Francii. Tehdy mi říkali, dej si pozor na ty Araby,“ zavzpomínala Jazairiová.

Přitom první generace přistěhovalců byla do Francie či Velké Británie pozvaná místními vládami po druhé světové válce, aby pomohli stavět města poničená válkou. „Nejdříve bydleli ve slumech, v chatrčích z plechu. Teď v obrovských panelákových čtvrtích na okraji Paříže. Nezaměstnanost je mezi nimi značná. Jako když se u nás někdo jmenuje Dežo, tak je ten poslední, koho někdo zaměstná, tak ve Francii je na tom stejně Ahmed,“ uvedla. Kvůli tomu vzniklo u přistěhovalců obrovské hnutí při hledání vlastní identity. „Mladé holky začaly nosit šátky. Nikdo je k tomu nenutil. Takhle se vymezovaly. My jsme muslimky, my na vás kašlem, vy hnusní zápaďáci. Přitom jsou to Francouzky a mluví bez přízvuku. Je to velmi komplikovaná záležitost,“ sdělila.

Nemají v životě cíl, žádnou perspektivu…

Frustrovaní mladí vykořenění mužové pak odcházejí do školicích center zabijáků. „Nemají v životě cíl, žádnou perspektivu,“ vypozorovala. K násilí a vraždění se ale neuchylují jen muslimové. „Můžou to být stejně postižení blonďáci. Jako byl Breivik, který postřílel najednou v Norsku plno lidí. Jakou měl motivaci?“ ptala se Jazairiová. Nejhorší podle ní je, když se začne společnost ještě více rozdělovat. „To je značně nebezpečné. Takhle to udělal Hitler. Ukázal na Židy, ti za všechno můžou,“ upozornila zkušená novinářka.

Poté se chopila mikrofonu organizátorka této besedy Tereza Šímová. „Zaregistrovala jsem na Facebooku skupinu Islám v ČR nechceme a v ní i plno lidí z Liberce. Uvědomila jsem si jak je to lákavé a snadné tomu propadnout. A také, že je důležité o tomto problému diskutovat,“ vysvětlila motivaci k uspořádání této akce.

Další divačka se ptala na postavení žen v islámské společnosti. „Jsou trošku v tomto pozadu. Je to ale velice rozdílné. Záleží na sociální úrovni té rodiny, vzdělání i místě. Rozdílné je to na venkově a ve městě. Arabové mají vesměs zakořeněný pevný rodinný systém. Je tam velká úcta k rodičům, slovo otce je nezpochybnitelné,“ ozřejmila Jazairiová. Velmi podle ní zaleží na konkrétních zemích. „Když se třeba v Pákistánu podíváte na nějakou dívku a ona pohled opětuje, je to na vraždu ze cti. Naopak třeba v Libanonu, tam si připadáte jako v Paříži. Na pláži holky v bikinách. Ale je tu příklad Indie. Hinduistická žena v tradiční společnosti je tady na tom hůř než muslimská žena,“ objasnila.

Jak je možné, že Islámský stát vznikl tak snadno?

Svůj pohled na rychlý vznik Islámského státu nastínil liberecký Syřan Ibrahim Al Sulaiman. Podivil se faktu, že Západ (hlavně Američané) věnovali spoustu peněz a úsilí vycvičení a vyzbrojení irácké armády. „Pak přišlo pár radikálů pouze se samopaly a obsadili druhé největší irácké město Mosul a zmocnili se bez boje ve dvou plně vyzbrojených kasárnách moderních zbraní. Nasedli do hummerů a po dálnici jeli nerušeně do Sýrie. Dostali se do mého města, z čehož jsem nešťastný, a obklíčili celý region,“ upozornil na záhadnou snadnost jejich postupu. Vyjádřil se i k muslimům u nás. „Nejsem proti muslimům, ale radikálům. Komu se tady nelíbí, ať se vrátí domů. Já jsem sice český občan, ale pokud něco provedu, jsem proto, ať mě vyhostí,“ překvapil razantním postojem Syřan.

„Zamítám a jsem proti jakémukoliv radikalismu. Nerozlišuju lidi podle náboženství, národnosti či barvy pleti. Jediné, co má smysl, je o věcech se bavit a informovat. Dopředu nekřičet, tihle jsou dobří a tihle špatní. Chovat se snášenlivě. Pokud někdo přesně ví, jak to všechno je, tak já si na něj dávám bacha,“ uzavřela Jazairiová. Lidé ji zatleskali a pak ještě v kavárně diskutovali mezi sebou o problémech tohoto komplikovaného a složitého světa.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová