Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rada města se rozhodla otevřít komise odborníkům z řad široké veřejnosti, zve experty liberecký Korytář

14.02.2015
Rada města se rozhodla otevřít komise odborníkům z řad široké veřejnosti, zve experty liberecký Korytář

Autor: Změna pro Liberec

Popisek: Jan Korytář, náměstek

Komise rady města se v Liberci nově otevřou i odborníkům z řad široké veřejnosti. Až dosud pracovaly výhradně jako politické orgány, kam své zástupce automaticky vysílaly jen politické subjekty zastoupené v zastupitelstvu.

Opozice nedodala návrhy

Vedení města chce ale nyní více využívat poradní a iniciační funkce komisí na bázi odborných znalostí a zkušeností jejich členů. Zároveň bude komise přímo úkolovat a aktivně projednávat jejich doporučení.

„Protože opoziční strany v zastupitelstvu až na výjimky nedodaly žádné návrhy na obsazení těchto komisí ze svých řad, rozhodla se rada města otevřít komise odborníkům z řad široké veřejnosti. Termín, do kdy se mohou zájemci do komisí přihlásit, ještě upřesníme,“ řekl náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

Je to práce za tisícovku

Měsíční odměna člena komise je symbolická, činí 1.000,- Kč měsíčně. Motivací pro členy komisí z řad veřejnosti by ale mohlo být to, že se budou moci spolupodílet na řízení jednotlivých oblastí života ve městě. Všechny politické strany mají poměrné zastoupení ve výborech zastupitelstva. Menším stranám o dvou zastupitelích koalice nabídla i podíl větší, a to tak, aby měly v každém výboru alespoň jednoho zástupce.

„Komise jsou v první řadě poradním orgánem rady města. Rozhodnutí opozice nenavrhnout své zástupce tak umožní větší zastoupení nezávislých odborníků," doplnil Jan Korytář.

Rada města zatím schválila po šesti členech komisí spadajících do rezortu školství, kultury, sociálních věcí a cestovního ruchu, jimž byla nově vymezena i náplň činnosti – komise pro kulturu a cestovní ruch, komise humanitní a komise zdravotní a sociální, které tak už mohou začít pracovat.

Kritériem není politická příslušnost

„Každá z těchto komisí bude mít celkem 9 členů, takže po třech místech nabízíme dalším odborníkům. To vůbec neznamená, že by jimi nemohli být zástupci opozičních stran. Hlavním kritériem pro vstup do komise je totiž vzdělání, odbornost či dlouhodobá činnost v dané oblasti a nikoli politická příslušnost. Z tohoto pohledu jsem posuzoval a navrhoval radě města i všechny dosud jmenované členy,“ zdůraznil rezortní náměstek Ivan Langr.

Podle schválených statutů mohou mít všechny komise až 11 členů, vyjma Komise pro občanské obřady a záležitosti, která může mít až 15 členů. I tuto komisi rada města již jmenovala.

Rada města odhlasovala zřízení těchto komisí:

- Komise pro občanské obřady a záležitosti
- Komise humanitní
- Komise dopravní
- Komise sportovní
- Komise pro veřejné zakázky
- Komise pro kulturu a cestovní ruch
- Komise zdravotní a sociální
- Komise pro životní prostředí

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace