Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Útroby pacientova břicha nyní chirurg vidí jako 3D obraz. V Liberci na to mají speciální věž. Lékaři se učí na trenažéru jako piloti

07.02.2015
Útroby pacientova břicha nyní chirurg vidí jako 3D obraz. V Liberci na to mají speciální věž. Lékaři se učí na trenažéru jako piloti

Foto: Nemocnice Liberec

Popisek: Lékař Peter Hromádka z liberecké nemocnice

Liberečtí chirurgové mají jako jediní v celém kraji možnost operovat pomocí 3D laparoskopické věže. Mělo by to zajímat každého, kdo má problémy s břichem či hrudníkem. Zdravotníci, kteří tak mohou vidět „až za roh", se cvičí na trenažérech.

Speciální polarizační brýle a zručné operatéry vyžaduje nový 3D laparoskop, který začali v těchto dnech používat liberečtí chirurgové. Do jejich výbavy na operačním sále totiž přibyla moderní a pro orientaci v operačním poli revoluční laparoskopická věž od firmy Olympus. Umožňuje trojrozměrný obraz.

Lékař se v břiše lépe zorientuje

Podobnou laparoskopickou věží v hodnotě 1,7 milionu korun se mohou pochlubit nejblíž pracoviště v Praze nebo Hradci Králové. V celé České republice pak tímto vybavením disponuje necelá dvacítka renomovaných chirurgických pracovišť.

„Dosud jsme používali při laparoskopických nebo torakoskopických operacích přístroj, který umožňuje dvourozměrný obraz, a reálně jsme operovali v trojrozměrném prostoru. Nový přístroj umožňuje vytvoření 3D obrazu, který výrazně usnadňuje orientaci operatéra v prostoru a zvyšuje bezpečnost pro pacienta,“ vysvětlil přednosta chirurgického centra Krajské nemocnice Liberec Peter Hromádka.

První pokus byl na žlučníku

První operaci s novou laparoskopickou věží provedl doktor Hromádka se svým kolegou Michalem Valentou, který mu při zákroku na žlučníku asistoval. „Operace na 3D laparoskopické věži jsou náročnější. Kameraman, což je asistující chirurg, musí pracovat velmi opatrně a jemně, protože při rychlých pohybech nebo třesu by mohl u operatérů vyvolat bolesti hlavy a dokonce kinetózu,“ nastínil Michal Valenta. Kinetóza je nemoc z pohybu - jde o fyzický stav, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy.

Oba chirurgové si ale obraz a přehlednost v operační ráně ve srovnání s 2D obrazem nemohou vynachválit. „Pro první operaci jsme si vybrali pacienta s lehčím zákrokem - odnětí žlučníku. Ovšem pacient nás překvapil výrazně zánětlivými změnami, které znesnadňují laparoskopickou operativu. Proto jsem byl velice rád, že jsme měli možnost prostorového obrazu i možnosti flexibilní kamery, která nám umožnila pohled takříkajíc za roh,“ doplnil Peter Hromádka.

Medici se učí na trenažéru jako piloti

Liberecké chirurgické centrum zavedlo na sklonku loňského roku také výukové pracoviště pro mladé lékaře, kteří se učí laparoskopické zákroky na trenažéru Simbionix. „Pro laika to lze přirovnat k trenažéru pro piloty, kdy chirurg operuje ve virtuálním prostředí zcela reálnou operaci. Program následně zhodnotí, jestli praktikant danou proceduru zvládl,“ upřesnil Peter Hromádka. Školiteli jsou dva zkušení liberečtí chirurgové, kteří mají pro tuto činnost certifikáty a vzdělávají nejen liberecké lékaře, ale i kolegy z Čech a zahraničí.

Chirurgické centrum v liberecké nemocnici provádí laparoskopicky mnoho složitých výkonů nejen v dutině břišní, ale i v hrudníku. Tým mladých a perspektivních chirurgů tak provádí šetrnějšími metodami mnoho složitých zákroků, díky nimž je liberecké pracoviště vyhledáváno pacienty z celé České republiky.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš