Útroby pacientova břicha nyní chirurg vidí jako 3D obraz. V Liberci na to mají speciální věž. Lékaři se učí na trenažéru jako piloti
07.02.2015
Foto: Nemocnice Liberec
Popisek: Lékař Peter Hromádka z liberecké nemocnice
Liberečtí chirurgové mají jako jediní v celém kraji možnost operovat pomocí 3D laparoskopické věže. Mělo by to zajímat každého, kdo má problémy s břichem či hrudníkem. Zdravotníci, kteří tak mohou vidět „až za roh", se cvičí na trenažérech.
Speciální polarizační brýle a zručné operatéry vyžaduje nový 3D laparoskop, který začali v těchto dnech používat liberečtí chirurgové. Do jejich výbavy na operačním sále totiž přibyla moderní a pro orientaci v operačním poli revoluční laparoskopická věž od firmy Olympus. Umožňuje trojrozměrný obraz.
Lékař se v břiše lépe zorientuje
Podobnou laparoskopickou věží v hodnotě 1,7 milionu korun se mohou pochlubit nejblíž pracoviště v Praze nebo Hradci Králové. V celé České republice pak tímto vybavením disponuje necelá dvacítka renomovaných chirurgických pracovišť.
„Dosud jsme používali při laparoskopických nebo torakoskopických operacích přístroj, který umožňuje dvourozměrný obraz, a reálně jsme operovali v trojrozměrném prostoru. Nový přístroj umožňuje vytvoření 3D obrazu, který výrazně usnadňuje orientaci operatéra v prostoru a zvyšuje bezpečnost pro pacienta,“ vysvětlil přednosta chirurgického centra Krajské nemocnice Liberec Peter Hromádka.
První pokus byl na žlučníku
První operaci s novou laparoskopickou věží provedl doktor Hromádka se svým kolegou Michalem Valentou, který mu při zákroku na žlučníku asistoval. „Operace na 3D laparoskopické věži jsou náročnější. Kameraman, což je asistující chirurg, musí pracovat velmi opatrně a jemně, protože při rychlých pohybech nebo třesu by mohl u operatérů vyvolat bolesti hlavy a dokonce kinetózu,“ nastínil Michal Valenta. Kinetóza je nemoc z pohybu - jde o fyzický stav, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy.
Oba chirurgové si ale obraz a přehlednost v operační ráně ve srovnání s 2D obrazem nemohou vynachválit. „Pro první operaci jsme si vybrali pacienta s lehčím zákrokem - odnětí žlučníku. Ovšem pacient nás překvapil výrazně zánětlivými změnami, které znesnadňují laparoskopickou operativu. Proto jsem byl velice rád, že jsme měli možnost prostorového obrazu i možnosti flexibilní kamery, která nám umožnila pohled takříkajíc za roh,“ doplnil Peter Hromádka.
Medici se učí na trenažéru jako piloti
Liberecké chirurgické centrum zavedlo na sklonku loňského roku také výukové pracoviště pro mladé lékaře, kteří se učí laparoskopické zákroky na trenažéru Simbionix. „Pro laika to lze přirovnat k trenažéru pro piloty, kdy chirurg operuje ve virtuálním prostředí zcela reálnou operaci. Program následně zhodnotí, jestli praktikant danou proceduru zvládl,“ upřesnil Peter Hromádka. Školiteli jsou dva zkušení liberečtí chirurgové, kteří mají pro tuto činnost certifikáty a vzdělávají nejen liberecké lékaře, ale i kolegy z Čech a zahraničí.
Chirurgické centrum v liberecké nemocnici provádí laparoskopicky mnoho složitých výkonů nejen v dutině břišní, ale i v hrudníku. Tým mladých a perspektivních chirurgů tak provádí šetrnějšími metodami mnoho složitých zákroků, díky nimž je liberecké pracoviště vyhledáváno pacienty z celé České republiky.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš