Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Libereckou topku vede nově válečný veterán, kterého před časem naštvaly řeči o úplatných žoldácích

28.01.2015
Libereckou topku vede nově válečný veterán, kterého před časem naštvaly řeči o úplatných žoldácích

Autor: Jan Škvára/TOP09

Popisek: Válečný veterán František Gábor

V druhé polovině ledna se uskutečnil městský sněm TOP 09, který zvolil nové vedení městské organizace. Předsedou se tak stal František Gábor, válečný veterán a aktivní člen Československé Obce legionářské. Přinášíme i několik jeho názorů v souvislosti s vypjatou válečnou situací ve světě.

Gábor je také hlavním organizátorem Dětských dnů ve Vesci, pořádaných s cílem zábavnou formou pro celou rodinu popularizovat službu našich vojáků, hasičů, policistů a připomenutí významných historických událostí spojených s historií naší republiky.

Místopředsedou se stal  podnikatel Ladislav Fuchs. Oba patří k zakládajícím členům místní organizace TOP 09. Dále byli zvoleni členi výboru – Jan Bek, Ing. Ondřej Steger, Ing. Robert Korselt, Dana Lapáčková a Jana Vlková.

Nově zvolený předseda František Gábor poděkoval všem zúčastněným a zdůraznil pravicové hodnoty TOP 09 a přislíbil podporu základních politických pilířů TOP 09.

„Jsme stranou konzervativní a demokratickou. Naše strana tradičně prosazuje principy svobodného trhu, který je vymezen přehlednými pravidly, na jejichž dodržování dohlížejí funkční instituce. Hájíme společnost rovných příležitostí a podporujeme sociální odpovědnost občanů i právnických osob. Odmítáme jakékoliv formy diskriminace,“ sdělil nový předseda František Gábor.

Neopomenul podotknout, jaké cíle má v souvislosti s Libercem. „V našem městě se zaměříme na pravicová témata, kde budeme hájit tradiční a odpovědnou politiku, bez prázdných slibů a populismu,“ řekl.

Naštvaly ho řeči o žoldácích

Gábor se jako válečný veterán v poslední době vyjadřoval mimo jiné například k otázce NATO a našich vojáků. „Naše zem se vstupem do NATO sama a dobrovolně přihlásila k mezinárodním závazkům. Tyto závazky plní službou na misích naši vojáci. Oni si nevybírají, kdy a kde. Teď ano a teď ne. Slouží naší zemi se vztyčenou hlavou, hrdě. Odvážně čelí různým nebezpečím,“ řekl mimo jiné s tím, že „jen hlupák mluví o žoldácích“. „Pokud nebudou profesionálové, budou povoláni otcové od rodin a naši synové. A naše mezinárodní závazky budou plnit oni. A pokud se vám toto nelíbí, požádejte o změnu postojů naší země,“ apeluje.

Vloni se mimo jiné zabýval otázkou připravenosti českého vojska na případnou válku. Ve svém příspěvku na stránce TOP 09 uváděl, že k okamžitému nasazení má naše armáda zhruba 9 tisíc mužů a žen. Od tohoto čísla musíme odečíst asi tisíc až 2 tisíce mužů a žen, kteří působí v zahraničí nebo jsou nasazení na misích. „Tito vojáci jsou kvalitně vyzbrojeni, výstroje i vybaveni. Mohou být nasazení do boje v řádech hodin až dnů. Naše aktivní dobrovolné zálohy čítají 14 tisíc vojáků. Nasazení by bylo možné už do 60 dnů, povolání dalších záložníků 400 až 600 tisíc - jádra armády, by ale trvalo až 90 dnů a problém by bylo jejich vybavení,“ vysvětloval. A pokud bychom chtěli mít k dispozici brance, pak by to byla podle něj ještě delší cesta, protože systém přípravy branců je odlišný, musí se především připravit. S výcvikem bychom tak mohli mít k dispozici další tisícovku až 10 tisíc vojáků, ovšem nejdříve za 120 až 180 dnů. „Stačilo by to v případě, že by se k nám rozšířil jakýkoliv válečný konflikt? Pokud bychom vycházeli z analýzy zahraničních armád, pak by naším vzorem mohla být ta izraelská. Dokázala vybojovat několik válečných konfliktů s početně silnějším nepřítelem. V našich podmínkách budeme muset hledat kompromis. To znamená asi něco mezi izraelským a švýcarský modelem armád,“ mínil.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace