Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Libereckou topku vede nově válečný veterán, kterého před časem naštvaly řeči o úplatných žoldácích

28.01.2015
Libereckou topku vede nově válečný veterán, kterého před časem naštvaly řeči o úplatných žoldácích

Foto: Jan Škvára/TOP09

Popisek: Válečný veterán František Gábor

V druhé polovině ledna se uskutečnil městský sněm TOP 09, který zvolil nové vedení městské organizace. Předsedou se tak stal František Gábor, válečný veterán a aktivní člen Československé Obce legionářské. Přinášíme i několik jeho názorů v souvislosti s vypjatou válečnou situací ve světě.

Gábor je také hlavním organizátorem Dětských dnů ve Vesci, pořádaných s cílem zábavnou formou pro celou rodinu popularizovat službu našich vojáků, hasičů, policistů a připomenutí významných historických událostí spojených s historií naší republiky.

Místopředsedou se stal  podnikatel Ladislav Fuchs. Oba patří k zakládajícím členům místní organizace TOP 09. Dále byli zvoleni členi výboru – Jan Bek, Ing. Ondřej Steger, Ing. Robert Korselt, Dana Lapáčková a Jana Vlková.

Nově zvolený předseda František Gábor poděkoval všem zúčastněným a zdůraznil pravicové hodnoty TOP 09 a přislíbil podporu základních politických pilířů TOP 09.

„Jsme stranou konzervativní a demokratickou. Naše strana tradičně prosazuje principy svobodného trhu, který je vymezen přehlednými pravidly, na jejichž dodržování dohlížejí funkční instituce. Hájíme společnost rovných příležitostí a podporujeme sociální odpovědnost občanů i právnických osob. Odmítáme jakékoliv formy diskriminace,“ sdělil nový předseda František Gábor.

Neopomenul podotknout, jaké cíle má v souvislosti s Libercem. „V našem městě se zaměříme na pravicová témata, kde budeme hájit tradiční a odpovědnou politiku, bez prázdných slibů a populismu,“ řekl.

Naštvaly ho řeči o žoldácích

Gábor se jako válečný veterán v poslední době vyjadřoval mimo jiné například k otázce NATO a našich vojáků. „Naše zem se vstupem do NATO sama a dobrovolně přihlásila k mezinárodním závazkům. Tyto závazky plní službou na misích naši vojáci. Oni si nevybírají, kdy a kde. Teď ano a teď ne. Slouží naší zemi se vztyčenou hlavou, hrdě. Odvážně čelí různým nebezpečím,“ řekl mimo jiné s tím, že „jen hlupák mluví o žoldácích“. „Pokud nebudou profesionálové, budou povoláni otcové od rodin a naši synové. A naše mezinárodní závazky budou plnit oni. A pokud se vám toto nelíbí, požádejte o změnu postojů naší země,“ apeluje.

Vloni se mimo jiné zabýval otázkou připravenosti českého vojska na případnou válku. Ve svém příspěvku na stránce TOP 09 uváděl, že k okamžitému nasazení má naše armáda zhruba 9 tisíc mužů a žen. Od tohoto čísla musíme odečíst asi tisíc až 2 tisíce mužů a žen, kteří působí v zahraničí nebo jsou nasazení na misích. „Tito vojáci jsou kvalitně vyzbrojeni, výstroje i vybaveni. Mohou být nasazení do boje v řádech hodin až dnů. Naše aktivní dobrovolné zálohy čítají 14 tisíc vojáků. Nasazení by bylo možné už do 60 dnů, povolání dalších záložníků 400 až 600 tisíc - jádra armády, by ale trvalo až 90 dnů a problém by bylo jejich vybavení,“ vysvětloval. A pokud bychom chtěli mít k dispozici brance, pak by to byla podle něj ještě delší cesta, protože systém přípravy branců je odlišný, musí se především připravit. S výcvikem bychom tak mohli mít k dispozici další tisícovku až 10 tisíc vojáků, ovšem nejdříve za 120 až 180 dnů. „Stačilo by to v případě, že by se k nám rozšířil jakýkoliv válečný konflikt? Pokud bychom vycházeli z analýzy zahraničních armád, pak by naším vzorem mohla být ta izraelská. Dokázala vybojovat několik válečných konfliktů s početně silnějším nepřítelem. V našich podmínkách budeme muset hledat kompromis. To znamená asi něco mezi izraelským a švýcarský modelem armád,“ mínil.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš