Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Půta: Bezpečnostní rada prověřila šedesát let starý muniční sklad na Frýdlantsku

19.12.2014
Hejtman Půta: Bezpečnostní rada prověřila šedesát let starý muniční sklad na Frýdlantsku

Autor: Liberecký kraj

Popisek: Bezpečnostní rada kraje v čele s hejtmanem Půtou si prohlédla i takzvanou trhací jámu.

Ani v Libereckém kraji v souvislosti s kauzou výbuchů muničního skladu na Zlínsku nechtějí zaspat. Výroba a likvidace střeliva se přestěhuje mimo kraj, bezpečnost muničních skladů má být podle vedení kraje na prvním místě. Ten na Liberecku je chráněn mimo jiné čidly a fotopastmi. Bohužel se tu bude propouštět.

Bezpečnostní rada Libereckého kraje si tento týden prohlédla muniční sklad společnosti STV GROUP, a.s. – výrobní závod Hajniště.

Zástupce policie, armády, hasičů, záchranářů a vedení kraje v čele s předsedou bezpečnostní rady, hejtmanem Liberecxkého kraje Martinem Půtou, provedl po rozsáhlém areálu firemní ředitel divize průmyslových trhavin Bohumír Pospíšil. Přítomni byli i starostové Frýdlantu Dan Ramzer a Nového města pod Smrkem Pavel Smutný. Muniční sklady, které tu vybudovala armáda před 60 lety, patří Novému Městu pod Smrkem, jež ho firmě STV Group pronajímá. Společnosti také patří 25 lomů po celé České republice, z nichž ročně vytěží tři milióny tun kamene.

Areál je podle ředitele poměrně rozlehlý, v provozu je 26 ze 30 skladovacích hal rozsetých po plotem olemovaném lese. Bezpečnost je tu slovy Bohumíra Pospíšila na prvním místě.

Munice se tu již nebude zpracovávat, jen skladovat

Další podstatnou informaci dostali účastníci před prohlídkou skladů -  společnost STV Group už nebude v Hajništi na Liberecku zpracovávat munici. Výroba se přesouvá do strojírenského závodu v Poličce na Svitavsku, který munici kdysi vyráběl. „V Hajništi od ledna 2015 zůstanou jen sklady munice,“ řekl generální ředitel.

Hlavním cílem mimořádného výjezdu Bezpečnostní rady kraje bylo prověřit ochranu areálu kvůli následkům neštěstí ve Vrběticích na Zlínsku tak, aby se opakování podobné tragédie co nejvíce omezilo.

K řetězové reakci tu dojít nemůže

„Okamžitě po výbuchu jsme zjišťovali, jak tento jediný sklad v Libereckém kraji funguje. Ukázalo se, že výsledky pravidelných kontrol, které tu pravidelně provádějí Odbor životního prostředí Krajského úřadu , policie i báňský úřad, jsou dostatečně náročné a podrobné. Objekty jsou roztroušené v lese v takové vzdálenosti, aby nemohlo dojít k řetězové reakci, je zpracován i havarijní plán a v jednotlivých skladech může být jen omezené množství munice, jen 40 procent možného množství tun. I přesto jsme se chtěli přesvědčit o situaci na vlastní oči. Potvrdilo se také, že muniční sklady jsou chráněny kamerami, fotopastmi, čidly a ochrankou se psy, takže jsme nezaznamenali nějaké významné nedostatky. Dobré zabezpečení prověřil i cvičný poplach,“ řekl mimo jiné hejtman.

Veřejnost může být v klidu

„To, co jsme viděli, mě nijak nezneklidnilo a byl jsem ujištěn, že k podobné události jako ve Vrběticích zde nemůže dojít,“ dodal s tím, že bezpečnostní rada vyhodnotila „inspekci“ velmi pozitivně. Žádné připomínky ani opatření ke zlepšení členové bezpečnostní rady nemuseli navrhovat. Areál je podle společného vyjádření zabezpečen několikerým způsobem proti vniknutí nepovolaných osob. Zaměření na kvalitu a bezpečnost dokazuje i celá řada certifikátů kvality, které firma v průběhu let získala.

Navíc jsme se přesvědčili, že tu pracují opravdoví profesionálové, generální ředitel se pohybuje v této branži přes dvacet let a má obrovské zkušenosti,“ zdůraznil Martin Půta a připomněl, že firma tu nedávno dokončila, opět kvůli zvýšení bezpečnosti, tzv. trhací jámu určenou pro případnou likvidaci poškozené nebo jinak znehodnocené munice.

S areálem podle starosty Smutného žádné zásadní problémy nebyly.  „Lidé, kteří tady kolem léta žijí, jsou na to zvyklí, areál je také po celou dobu pod dozorem," řekl novoměstský starosta.

„Vždy s námi zaměstnanci firmy komunikovali. Absolvovali jsme dvě společná cvičení s hasiči, vše bez problémů,“ dodal Dan Ramzer, zároveň šéf Bezpečnostní rady ORP Frýdlantska.

Tři desítky lidí budou muset pryč

Oba starostové však byli po návštěvě smutnější z jiného důvodu - společnost propustí v krátké době kolem 30 zaměstnanců. Delaborace munice tu, jak již zmíněno, končí. V Hajništi už zůstane jen ostraha skladů, ovšem v nezměněném počtu. Společnost STV ale plánuje, že by se do tří let mohla s výrobou do Hajniště vrátit.

„Předpokládáme, že bychom zaměstnali opět stejný počet lidí, který tu dosud pracoval. Všichni jsou výborně proškoleni,“ prozradil Bohumír Pospíšil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace