Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Liberecký primátor má první škraloup: Jel moc rychle! Asi čekal pochvalu, ale lidé ho lynčují

18.12.2014
Liberecký primátor má první škraloup: Jel moc rychle! Asi čekal pochvalu, ale lidé ho lynčují

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Tibor Batthyany, primátor Liberce.

Dostal pokutu pět korun a dva trestné body. Pikantní na celé věci je, že se veřejnosti sám přiznal prostřednictvím sociální sítě. Díky setkání s dopravními policisty si také zvýšil vědomosti. Veřejnost primátora Liberce upozornila, že ani jeho přiznání ovšem není v pořádku.

„Raději to na sebe prásknu dřív, než se toho chytnou jiní.  Dnes jsem zaplatil pokutu za rychlou jízdu po městě. Jel jsem 68 km/h. Ale mě nechtěně zrychlilo to klesání....,“ píše na svém profilu politika na sociální síti Facebook Tibor Batthyany (ANO), nový liberecký primátor.

Chtěl dát spropitné poldovi

Spáchání přestupku mu kromě jiného přineslo nový poznatek. „Byl jsem mile překvapen, že jsem mohl zaplatit kartou,“ uvedl. Problém prý nastal s dýškem. „Akorát jsme ani já, ani policista nepřišli na to, jak se zadává dýško. Pan policista byl profík a ještě vtipný. Prý bych byl první, kdo jim dal spropitné,“ doplnil.

Pašák nebo úplatkář?

Reakce na jeho přiznání jsou různé. „Pane primátore, i když doplňujete popis nabízení úplatku smajlíkem, pořád je to nabízení úplatku. Anebo je to legrace o nabízení úplatku? Anebo je to legrace jen tak? Jakože ´jsem primátor, jedu 68 km/hod v obci a jsem takový pašák, že si o tom ještě s policisty zašpásuji? James Bond Batthyany?“ napsala pod status například Petra Havlínová.

Primátor si z ní udělal legraci, když odpověděl sarkasticky: „Jistě. K zaplacené pokutě jsem chtěl přidat ještě úplatek. A to zcela oficiálně přes platební terminál. Pan policista pak přijede na služebnu a šéfovi řekne, že tam má svoji stovku.  Ach jo.“ Dál se lidé přou o tom, zda se primátor předvádí nebo dává dobrý příklad. „Bohužel pan primátor to takhle nevidí....stejně jako řízení pod vlivem alkoholu že? Budeme to omlouvat...stalo se....prostě chlubit se veřejně s tím, porušuji zákony a předpisy je ubohost, obzvláště od primátora....a ještě jste nám neřekl, když vás chytli při řízení vozidla pod vlivem alkoholu...taky jste s policisty laškoval?....asi těžko...upřímně...spíš byste se měl stydět než se taky chlubit svými prohřešky,“ byl k němu kritický například i Daniel Horňas. „Moc prostě chutná a pak bagatelizujeme to, co bychom jinak odsoudili,“ dodává Karolína Miklasová.

Není to poprvé...

Podle dalších ohlasů, které se vynořily, to není první primátorův přestupek v dorpavě. Ten z roku 2010 je možná závažnější – tehdy měl  v sobě tři piva, policejní hlídka mu naměřila 1,06 promile alkoholu. Údajně jen přeparkovával vozidlo. Po půl roce pak přišel o řidičský průkaz  a rok měl podmínku. Trest se mu už ovšem smazal.

Ještě před pár dny se primátor zdál být zodpovědný, co se osobní dopravy v rámci libereckého úřadu, respektive vedoucích představitelů města, týče. Sám totiž kupříkladu navrhl, aby pracovní i soukromé cesty ve služebních vozidlech monitoroval systém GPS. „Považuji to za nezbytné kvůli větší transparentnosti. Ostatně žijeme v jednadvacátém století a tenhle systém úspěšně funguje ve spoustě firem. Nespornou výhodou je zamezení případným nesrovnalostem a také usnadnění evidence jízd, kdy odpadne zbytečná administrativní zátěž,“ konstatoval primátor Tibor Batthyány.

Služební vůz se zabudovaným GPS

V obou Radou města přidělených vozidlech je přepínač mezi služební a soukromou jízdou. Zabudovaná GPS pak bude vysílat údaje o dané jízdě, jako například trasu a čas. Výstupem bude plně automatická elektronická kniha jízd, která nahradí dosavadní papírovou knihu jízd. Karty CCS pak poskytnou přesné záznamy o čerpání pohonných hmot.

Takové služební vozidlo zatím budou využívat pouze primátor Tibor Batthyány a náměstek pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela. Ostatní členové vedení města možnost přidělení služebního vozu odmítli.

Hnutí ANO, za které šestatřicetiletý projektový IT manažer Batthyány v komunálních volbách kandidao, s devíti mandáty skončilo ve volbách druhé, vítězná Změna s 12 zastupiteli ji ale primátora přenechala.  V opozici v Liberci skončila dosud vládnoucí ČSSD i nástupci uskupení Liberec občanům, což jsou Starostové. Sociální demokracie získala jen čtyři mandáty, Starostové osm. V zastupitelstvu jsou ještě komunisté, TOP 09 a ODS, které mají po dvou mandátech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš