Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na svého přítele vzpomíná rockový hudebník. Co všechno prozradil na bývalého prezidenta Michael Kocáb?

16.12.2014
Na svého přítele vzpomíná rockový hudebník. Co všechno prozradil  na bývalého prezidenta Michael Kocáb?

Autor: Facebook

Popisek: Michael Kocáb „v rockerském“

ROZHOVOR V dosud zanedbaném koutu v centru Liberce v pátek 12. 12. slavnostně otevřeli novou budovu od světoznámého architekta Bořka Šípka s unikátní fasádou, propojující pět obytných domů do jednoho celku, a skleněnými elementy speciálně navrženými pro tuto stavbu. Zároveň proběhla vernisáž výstavy Šípkových děl z oblasti architektury, skla a designu, která potrvá do 19. 12. Na ni si výtvarník a architekt pozval hudebníky Jaroslava Hutku a Michaela Kocába. Všechny tři spojuje přátelství s prvním českým prezidentem Václavem Havlem.

Však také Hutka zapěl svůj song věnovaný Václavu Havlovi Havlíčku Havle a Michael Kocáb poskytl na téma Václav Havel rozhovor pro ParlamentniListy.cz. „Havel byl hlavně dobrý člověk, což je nejdůležitější. Ale také vůdčí osobnost, stratég. Postupně získá význam jako Masaryk,“ uvedl.

Máme 25 let od Listopadu 1989, jejímž nejvýraznějším symbolem je Václav Havel. Zároveň si za pár dní připomeneme tříleté výročí jeho úmrtí. Jaký je význam Václava Havla pro nás dnes?

Význam Václava Havla je mnohovrstevnatý, že je to na celé sympozium. A taková sympozia se i konají. Dokázal zformulovat – nebyl ale zdaleka sám – srozumitelně naši budoucí zahraničně politickou orientaci a vůbec orientaci našeho státu. To, znamená země, která vstupuje dobrovolně a ráda do souručenství západní Evropy – NATO a EU a s nadějí, že se dopracuje sebeurčení a svébytnosti. Zatímco předtím jsme byli neustále podmaňováni nějakou mocností – ať už to bylo Rakousko-Uhersko, Hitlerovo Německo či Sovětský svaz. Měli jsme takovou plebejskou náturu, z které jsme byli vyvedeni v roce 1989 vlastní silou. Není pravda, že by to bolševici naplánovali a už vůbec nenaplánovala velmoc svůj vlastní rozpad. Pouze nestačili zareagovat na tu sílu, která se střední Evropou valila a prostě to neudrželi v mezích, které by si dnes představoval prezident Putin.

Další věcí byl jeho duchovní rozměr – prodemokratický, takový lidský. Bylo v něm hodně pokory, nikdy se nevyvyšoval, nestal se takovým mocipánem. Kladl důraz na lidská práva nejen u nás, ale i v zahraničí. Nerozpakoval se vyjadřovat ke všem problémům v této oblasti, ať to stojí co to stojí. Číňanům i Rusům řekl, co si myslí. A nikdy neměnil lidská práva za ekonomické aspekty.

Přijde mi ale, že přesto ho třeba Číňané respektovali...

Číňané si zvykli dlouhodobě respektovat kritiku. To, co provedl Zeman, bylo nad rámec toho, co očekávali. Možná že se někde v zákoutí svých kanceláří i chechtali a říkali si – to je ale trouba, ten Zeman. On nás vyviňuje z něčeho, co si uvědomujeme, že děláme. Čína neočekává, že nebude kritizována. Stejně jako Putin neočekává, že nebude kritizován nejen za svoje intervence do Ukrajiny, ale i za to jak se chová ke svým republikám ve vlastním státě.

Dalším rozměrem jeho osobnosti byl vztah k umění, k určité absurditě a umělecké zkratce. Dokázal si najít cestu k lidským duším. Samozřejmě, že jen k těm vnímavým. Neříkám, že všem to muselo býti po chuti. Protože jeho umění bylo dost abstraktní a pro některé lidi neuchopitelné. Ale ti, kteří chtěli, se na něj napojili velice lehce. Byl spisovatel, dramatik, umělec v pravém slova smyslu.

Potom to byl člověk, který se dokázal obklopovat lidmi a dávat jim prostor. Vy jste se v jeho blízkosti tak trochu vyhříval na jeho sluníčku, v jeho záři. Bylo vám s ním dobře. Byl to přátelský a dobrý člověk. To nemůžete říci o každém. A to je to nejdůležitější.

Některým přátelům Václava Havla se nelíbilo, jak ho pojali v seriálu České století. Co si myslíte vy?

Tyhle díly jsem neviděl, ale slyšel jsem o tom hodně. Prý byl ztvárněn jako takový dobromyslný popleta. Ale Havel byl vůdčí osobnost, architekt svých kroků. Byl dobromyslný a vypadal jako medvídek, ale přitom to byla strategická bytost. Viděl jsem ho u plánování mnoha kroků, kdy byl hegemonem toho projektu. Byl to opravdový stratég. Jako takový si vydobyl respekt u mezinárodních politických kruhů. A i u těch nejvýznamnějších, obdivovala ho opravdu esa světové politiky.

Myslíte, že si tohle jako Češi ani neuvědomujeme? Že je Havel u nás nedoceněný?

To je otázka řečnická. Je nedoceněný, ale jen u určité skupiny obyvatel. Ti co ho dobře znali, si ho cenili a budou si ho cenit vždycky. Myslím, že se stane postupem času osobou stejného významu jako Masaryk.

Je pravdou, že díky němu nás Západ tak rychle přijal mezi sebe?

Havel nás přímo přivedl do rodiny vyspělých západních demokracií. S respektem k naší zemi. Docílil, že jsme byli vnímání jako země, která má v popředí svého zájmu otázku lidských práv. Což je ve vztahu, co se děje dneska, až komické. Prezidenti Klaus a Zeman tohle úplně popřeli. Ale za Havla jsme byli váženou a významnou zemí.

Vidíte nějakou osobnost z „havlovského“ proudu, která by se v příštích prezidentských volbách postavila proti prezidentu Zemanovi (či třeba Zdeňku Škromachovi, kdyby už Zeman nekandidoval)? Bude to opět Karel Schwarzenberg?

Karel Schwarzenberg udělal, co mohl, ale kvůli věku do toho asi nepůjde. Teď žádnou takovou osobnost nemůžu jmenovat, ale určitě se najde.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace