Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bydlel v nějaké díře se psy. Hejtman Půta se v tisku rozpovídal o své kauze, kdy je obviněn z korupce, a došlo i na přiznání. A jeho rezignace...

02.12.2014
Bydlel v nějaké díře se psy. Hejtman Půta se v tisku rozpovídal o své kauze, kdy je obviněn z korupce, a došlo i na přiznání. A jeho rezignace...

Foto: Facebook

Popisek: Liberecký rodák dělá nyní hejtmana celého Libereckého kraje. A má problém...

Obsáhlý rozhovor s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou přinášejí páteční Lidové noviny. Jeho hlavním tématem jsou okolnosti obvinění Půty z korupce. Policie Půtu podezřívá z toho, že do projektu – opravy libereckého kostela svaté Máří Magdaleny – protlačil svého člověka Jaromíra Dolanského.

Ten podle obvinění měl sloužit jako „kasírtaška“. Podle deníku Dolanský stavebníkům skutečně vyfakturoval 30 tisíc korun za práci na projektu, tyto peníze pak také dostal. „Podle šetření policie se však Dolanský na přestavbě kostela nikdy nepodílel,“ napsal list.

Hejtman přiznal, že se za svého známého u firem přimlouval

Půta v rozhovoru přiznává, že za Dolanského lobboval: „V jedné chvíli bydlel v šílené díře v Liberci se psy a chodil s tím, jestli bych nevěděl o nějaké práci. Přimlouval jsem se za něj u různých firem,“ přiznal Půta. Na otázku, zda sliboval, že zařídí proplacení Magdalény výměnou za zaměstnání pro Dolanského, uvedl: „To naprosto vylučuji.“

List rozhovor doplnil shrnutím celé kauzy. Potíže prý provázejí rekonstrukci libereckého kostela svaté Máří Magdaleny už od roku 2009. Přestavbu této zchátralé památky za 65 milionů korun má na starost Metrostav. Dotaci z ROP Severovýchod získala obecně prospěšná společnost Gepo, předsedou její správní rady byl bývalý politik ODS Jiří Zeronik, který byl v roce 2012 pravomocně odsouzen kvůli úplatkářství v jiné kauze.

Půta byl obviněn letos v listopadu

V dubnu 2014 podle listu policie kvůli neoprávněnému čerpání dotací na opravu zmíněného kostela obvinila osm osob. Byli mezi nimi Zeronik, manažeři Metrostavu Jan Petráň a Jaroslav Stuchlík, a také dva úředníci ROP Severovýchod. 18. listopadu letošního roku detektivové protikorupčního policejního útvaru v souvislosti s projektem obvinili Martina Půtu a jeho známého Jaroslava Dolanského.

Podle deníku policisté do obvinění napsali: „Jaroslav Stuchlík a Jan Petráň na základě předchozí ústní dohody s Petrem Jirkůvem požádali v Liberci Martina Půtu, aby zajistil vlivem svého postavení předsedy ROP Severovýchod schválení trvání smluvního vztahu mezi společností Gepo a ROP Severovýchod tak, aby stavební práce na opravě byly společnosti Metrostav uhrazeny z rozpočtu EU, a to za slibovaný úplatek 800 tisíc korun.“

Jak list dodal, při domovních prohlídkách policie zajistila dokumenty, které mají dokazovat, že kromě Půty mělo být vyplaceno dalších osm osob, mezi nimi měl být i liberecký politik, známý bojovník proti korupci Jan Korytář.

Půta odmítá, že by po Metrostavu požadoval půjčku

V obvinění Půty se prý také uvádí, že po Petráňovi z Metrostavu požadoval půjčku. To ale Půta v rozhovoru odmítl. Nikdy prý od něj žádné peníze nepřevzal. „Nikdy jsem s ním o žádných penězích a úplatcích či něčem podobném nemluvil. Dobře věděli, že kdyby s tím začali, tak tím naše rozhovory skončí,“ uvedl Půta.

Hejtman také přiznal, že se s manažery Metrostavu scházel na benzinových pumpách. Na otázku, proč tak činil, odpověděl lapidárně: „Protože jsem blbec. Znám se s nimi od roku 2009. Vyhráli výběrové řízení na rekonstrukci historického centra Hrádku nad Nisou,“ uvedl s tím, že Metrostav byl při povodních 2010 jednou z firem, která „nám masivně pomáhala“.

Půta včera rezignoval na pozici předsedy Regionální rady Severovýchod

„Nechci, aby mé obvinění mělo negativní dopad na dotační program,“ prohlásil… K poslednímu listopadu rezignoval Martin Půta na post předsedy Regionální rady Severovýchod. Tuto možnost avizoval již na posledním zasedání Výboru, kde členy informoval o svém obvinění ve spojitosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci, avšak považoval za nutné tento krok nejdříve projednat s místopředsedy Regionální rady. V tuto chvíli bude Regionální radu Severovýchod řídit až do vyřešení celé záležitosti její 1. místopředseda a hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Ten tak převezme kompetence předsedy.

„Ke dni 30. 11. 2014 jsem se rozhodl rezignovat na pozici předsedy Regionální rady Severovýchod. Tento krok jsem avizoval již na posledním jednání Výboru. Situaci jsme v pátek 28. 11. 2014 konzultovali na jednání předsednictva Výboru s kolegy hejtmany Královéhradeckého kraje a Pardubického kraje Lubomírem Francem a Martinem Netolickým. K uvedenému kroku jsem se rozhodl proto, aby moje obvinění nebylo spojováno s prací Výboru Regionální rady Severovýchod, ale i se zaměstnanci Úřadu Regionální rady a nebylo tak jakkoliv ohroženo čerpání dotací z programu a dokončení desítek úspěšných projektů,“ objasnil Martin Půta a rezolutně dodal: „Zdůrazňuji, že trvám na svém původním vyjádření a opakuji, že v rámci sděleného obvinění jsem nevinný. Žádný úplatek ani jinou výhodu jsem v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci ani s žádným jiným projektem nikdy nepřijal“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Půta,