Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nepodepsala loajalitu libereckému hejtmanovi, musela jít. Je to jako za časů Anticharty!

30.11.2014
Nepodepsala loajalitu libereckému hejtmanovi, musela jít. Je to jako za časů Anticharty!

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Zastupitelský klub Starostů pro Liberecký kraj a radních Libereckého kraje, kteří manifestačně předstoupili na tiskové konferenci před jednáním zastupitelstva na podporu hejtmana Martina Půty, obviněného v listopadu policií z braní statisícového úplatku

Jedno z nejbouřlivějších jednání libereckého krajského zastupitelstva v jeho historii se konalo koncem listopadu. Bylo první po šokujícím obvinění hejtmana Martina Půty (Starostové) z přijetí statisícového úplatku. Protože ale politika u nás nemá příliš logiku, více se řešilo odvolání neposlušné náměstkyně Zuzany Kocumové. Nejoblíbenější liberecké političky, která v nedávných komunálních volbách získala nejvíc preferenčních hlasů.

Jako za komunistů! Hanba!

Hodně o věcech příštích napověděla tisková konference na krajském úřadu zhruba hodinu před zahájením zastupitelstva. Před novináře jako na nějakém divadelním představení manifestačně předstoupil zastupitelský klub Starostů pro Liberecký kraj, doplněný i některými odpadlickými radními ze Změny. Lena Mlejnková přečetla prohlášení, vyjadřující bezmeznou důvěru v Martina Půtu při jeho policejním obvinění z braní úplatku. Později se totéž opakovalo i na zastupitelstvu. „To mi připadá jako za komunistů. Hromadné vyjadřování podpory někomu. Přitom nikdo neví, co všechno policie ví a jak to vlastně bylo," okomentoval toto chování jeden z návštěvníků zastupitelstva. Sešlo se jich několik desítek, převážně příznivců Zuzany Kocumové. Po přečtení návrhu na odvolání Kocumové se na adresu předkladatele Petra Tulpy (Starostové) ozývalo z jejich řad: „Hanba, že se nestydí."

Mít vlastní názor se nenosí

Kvůli problémům hejtmana vyvolal v pondělí, den před zasedáním zastupitelstva, klub Změny pro Liberec schůzku se Starosty. Teprve tady a na jejich přímý dotaz se dozvěděli, že Starostové hodlají navrhnout odvolání Kocumové, statutární náměstkyně pro zdravotnictví, sport a tělovýchovu.  A důvody na papíře uviděla až těsně před odvoláním.

Na tiskovce jich Starostové vyjmenovali několik, nejzásadnější z nich je neshoda v řešení dopravní obslužnosti Libereckého kraje. Kocumová na tiskovou konferenci pozvána nebyla, neb jí bylo řečeno, že je svolána kvůli hejtmanovým problémům. Přesto se na ní v jejím průběhu objevila.  „Je pravda, že vztahy nebyly ideální. Myslela jsem si ale, že mít vlastní názory v rámci koalice je normální. Že to může věci posouvat do lepšího stavu. Mít vlastní názor se tady nenosí. Mrzí mě to, v koalici jsem věřila," uvedla. „Připadá mi absurdní, abych byla odvolávána v situaci, kdy se výrazně zlepšilo hospodaření obou krajských nemocnic, projekt modernizace Krajské nemocnice Liberec začíná získávat jasné kontury a ke schválení jsou připraveny Zásady řízení zdravotnictví v Libereckém kraji," doplnila.

Tohle jí moc přátel nezískalo

Kocumová nakonec byla odvolána, což překvapením není. S opozicí byla dlouhodobě na kordy. „Při výměně vedení liberecké nemocnice musel odstoupit bývalý primátor Jiří Kittner, což mi asi v ODS příliš přátel neudělalo. Stejně jako výměna vedení v českolipské nemocnici, kdy byli dosazeni bez výběrového řízení lidé napojení na ČSSD. A klub komunistů už několikrát předkládal návrhy na mé odvolání kvůli auditu na záchranné službě a nakonec odchod jejich lídra Stanislava Mackovíka. Takže je jasné, že ani u nich podporu nezískám. Je tedy téměř jasné, jak to dopadne," uvědomovala si.

Je to zrada?

Což se také pochopitelně stalo a Kocumová byla odvolána. Nepomohla jí ani vystoupení Liberečanů, z nichž nejzajímavější příspěvek přednesl její otec Miroslav Kocum. „Slyšel jsem, že poslední kapkou k jejímu odvolání bylo její nepodepsání petice, vyjadřující absolutní podporu hejtmanovi. Je to považováno za zradu. Vzpomněl jsem si na dobu kolem Charty 77, kdy byli svoláni umělci a nuceni podepsat Antichartu. Pokud by ji nepodepsali, přišli by o zaměstnání. Tato praktika se odráží i na této poslední kapce, když Zuzka nepodepsala, že stojí stoprocentně za hejtmanem," řekl a sklidil bouřlivý potlesk.

Náměstkyně hejtmana Hana Maierová (Starostové) však s tímto výkladem nesouhlasila. „Za svou osobu musím říci, že nepodepsání petice nehrálo v odvolávání Zuzany Kocumové žádnou roli. Pro mě bylo zásadní jednání rady 12. srpna, kdy nám kolegyně vyslovila nedůvěru takovým způsobem, že to bylo zásadním přelomem v naší dosavadní spolupráci a přátelských vztazích," prozradila.

Jsem jediný, kdo ví, že jsem nevinen

O vině a nevině hejtmana ví jediný člověk. A to je hejtman sám. Ostatně to i na zastupitelstvu zmínil. „Jsem jediný, kdo ví, že je nevinen. Chápu, že někdo, kdo mě nezná, věří spíše než politikovi policii," uvedl. Zastupitelé se však chovali v opačném duchu. Pokud by nebylo lídra Změny Jana Korytáře, nikdo by se snad ani na tuto kauzu nezeptal. 

Ten se tázal, proč se hejtman scházel na benzínové pumpě s dalším obviněným, Janem Petráněm z Metrostavu. K tomu Půta uvedl: „Scházel jsem se s lidmi, ke kterým jsem měl důvěru. Byla to moje chyba a politická neprozíravost, že jsem neodhadl, že mají i jinou tvář."

Martin Půta dál zůstává ve vedení kraje, nikdo ze zastupitelů jeho odvolání nepožadoval. Na dotaz redaktora ParlamentnichListů.cz, zda alespoň sám nedá hlasovat o tom, jestli má v tuto chvíli podporu zastupitelstva, sdělil, že nikoli. „Rezignovat nechci, bylo by to přiznání viny. A já jsem žádný úplatek nepřijal," dodal hejtman Libereckého kraje, který po obvinění rezignoval na funkci předsedy Starostů a nezávislých.  „Pokud by se choval hejtman transparentně, měl o tuto důvěru sám požádat. Ostatně by ji patrně dostal. Osobně pomalu důvěru v hejtmana ztrácím. A domnívám se, že Starostové si vůbec neuvědomují závažnost situace," zmínil ParlamentnimListům.cz v kuloárech Liberečan Jan, s největší pravděpodobností příznivec Změny, kterých sem přišlo nejvíc. „Bude zajímavé sledovat, jak dopadne kauza hejtmana Půty. Pokud pro něj nepříznivě, je to konec Starostů. On je jejich hlavní hvězdou, bez něj jsou poloviční," upozornil.

Odvoláním Kocumové se rozpadla krajská koalice. Je pravděpodobné, že je už dohodnuta nová. Ke Starostům se přidají odpadlíci ze Změny - hlavně ti, kteří mají teplá placená místečka náměstků a radních, a k nim se připojí ODS. Jednání s tímto klubem potvrdila předsedkyně klubu Starostů Lena Mlejnková. Odcházejícím lidem ze zastupitelstva zněla v hlavě možná slova zklamané Zuzany Kocumové: „Pokud chcete přijít o iluze, jděte do politiky."   

Oldřich Szaban

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš