Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Každé desáté dítě nemá na obědy! A my se bavíme o lidských právech? Ekonomka o korporátním fašismu i o tom, proč budou volby zbytečné

18.11.2014
Každé desáté dítě nemá na obědy! A my se bavíme o lidských právech? Ekonomka o korporátním fašismu i o tom, proč budou volby zbytečné

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Každé desáté dítě u nás nemá na obědy. Ilustrační foto

Nezaplatíte popelnici a exekutor vás za 15 let smete. Každé desáté dítě si nemůže dovolit obědy. A tahle země bude mluvit o lidských právech, podivovala se levicová ekonomka Švihlíková na návštěvě v Liberci.

O co jde Američanům?

O rizicích připravované transatlantické a transpacifické smlouvy (TTIP a TTP) besedovala ekonomka Ilona Švihlíková v Liberci. „USA jsou iniciátorem toho jednání. Dělají to snad proto, že chtějí mít sociální ochranu jako v Evropě? Nebo touží mít ekologické normy jako v Evropě? Asi těžko,“ uvedla v Liberci ekonomka.

Beseda se uskutečnila na faře naproti největšímu libereckému kostelu u svatého Antonína. Levicová ekonomka přednášela v sále vyzdobeném obrázky papežů, kardinálů, arcibiskupů a biskupů.

Ekonomka Ilona Švihlíková

Ekonomka Ilona Švihlíková.

Ovládají nás korporace, které nikdo nevolí

Obává se, že se ještě zvýší moc korporací. „Korporace, které nikdo nevolí, nikdo je nehlídá a mohou kdykoliv utéct. Národní stát nikdo neodstěhuje a ten pak nese následky,“ ozřejmila. Připadá jí divné i to, že se naše země doposud stavěla do role arbitra v mezinárodních lidských právech. „Když nezaplatíte popelnici, exekutor vás za 15 let smete. Každé desáté dítě si nemůže dovolit obědy. Tak tahle země bude mluvit o lidských právech,“ upozornila.

Na úvod si Švihlíková položila otázku, proč zrovna teď se snaží USA domluvit s Evropou na transatlantické smlouvě TTIP. „Jedna z úvah říká, že Spojené státy tím hledají cesty na oživení své ekonomiky. USA se nedaří zrovna ideálně a jsou dlouhodobě pod svým potenciálem,“ upozornila.

Pozor, volný obchod ke vzniku pracovních míst nevede

Klasickým argumentem pro výhodnost této smlouvy je podpoření obchodu a investic. „Což může být dokonce i pravda,“ uznala. „Pak ale následují další slogany, že zvýší hrubý domácí produkt a podpoří nová pracovní místa. Což už je velký problém,“ domnívá se. „Volný obchod má mnoho různých dopadů. Záleží, kdy se to dělá, za jakých podmínek, jak jsou situované ty ekonomiky. Volný obchod ale není sociální nástroj. Nevede ke vzniku nových pracovních míst. Většinou je tomu právě naopak. Firmy se často v jeho důsledku slučují, a to vede k propouštění,“ konstatovala.

„Empiricky ani analyticky nelze říci, že uvolněním volného obchodu se nám všem povede blaze. V různých situacích najdeme různé výsledky,“ sdělila. V připravované smlouvě jde podle ní hlavně o míru regulace. „To, co ten stát považuje za dobré chránit. Evropská unie má ještě pořád nějaké zbytky norem v rámci ekologie a sociální ochrany. A ty jsou nesrovnatelné s tím, co je v USA,“ uvedla.

Doložka ISDS je symbolem fašismu

Dalším z kritických bodů smlouvy je podle Švihlíkové to, co se skrývá pod nevinnou zkratkou ISDS. To je investorská doložka, zabývající se řešením sporů mezi soukromým investorem a státem. „Tahle doložka se intenzivně projevila v naftě. Ukazuje nám, co se stane, když si korporace začnou vytvářet pravidla na míru a dotlačovat stát do kouta. S tím, že nemůže měnit regulace – třeba sociální, protože by to mohlo ohrozit jejich budoucí zisk. Je pro mě symbolem korporátního fašismu,“ zdůraznila.

Znamená to, že soukromý investor může žalovat suverénní stát, pokud se mu zdá, že nějakým svým opatřením ohrozil jeho budoucí zisky. „Třeba tím, že zavede zdravotní pojištění. Nebo řekne, tady se nebude těžit břidličný plyn. Nebo sdělí, že bude podporovat sociální zákonodárství a odbory,“ zmínila Švihlíková.

Budoucnost v rukou tří lidí?

Tohle všechno může mít bezesporu vliv na budoucí zisky. „A v tu chvíli může investor rozpoutat arbitráž a tři lidé rozhodnou, jakým způsobem se tento spor vyřeší. Určitě si dokážete představit, jakým způsobem toto může v praxi fungovat,“ varuje. Když pak stát prohraje, platí obrovské částky. „Těch příkladů najdeme desítky a počet těch žalob neustále stoupá,“ vypozorovala.

Volby budou zbytečné! Chystá se největší investiční dohoda planety

Pokud bude schválena doložka ISDS v tom širokém pojetí pro celou Evropskou unii, tak jsou podle Švihlíkové pak nějaké volby zbytečné. „Pokud zvolíte politiku, která je v rozporu s tím, co chce korporace, prohrajete arbitráž,“ domnívá se.

Proto je podle ní nutné o smlouvě, o jejichž podrobnostech se mnoho neví, informovat co nejvíc veřejnost. „Je třeba vyvíjet tlak a ptát se. Protože tady se rozebírají zbytečnosti, co řekl prezident v rozhlase. A mlčí se o tom, co tato dohoda může obsahovat. Kdyby se uzavřela, byla by to největší obchodní a investiční dohoda této planety. To je sakra závažná věc,“ vysvětlila ekonomka.

Země, kde každé desáté dítě nemá na obědy

Pak se rozpoutala téměř hodinová diskuse. V jejím závěru se Švihlíková věnovala zahraniční politice. Podle ní jsme nárazníková země a neměli bychom se přiklánět k žádnému hegemonovi. „Naše politika má být přátelská. Co nám pomůže, že si vytvoříme nepřátele. To neznamená být k někomu servilní. Ale snažit se udržovat dobré diplomatické vztahy,“ nastínila svoji představu. „Co chápu jako jeden z největších problémů České republiky je, že jsme si nevytvořili žádnou národní identitu. Proč vůbec existuje náš stát? Co je náš smysl? Stavíme se do role arbitra v mezinárodních lidských právech. Země, kde před 15 lety nezaplatíte popelnici, a exekutor vás smete. Kde každé desáté dítě si nemůže dovolit obědy. Tak tahle země bude mluvit o lidských právech,“ uzavřela Ilona Švihlíková a sklidila potlesk přítomných.

Oldřich Szaban

Děje se u vás něco zajímavého? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace