Voříšek novým symbolem Kryštofova Údolí. Proč čůrá jako bruselský Petit Julien a kdo mu stál modelem? Máme fotky
20.10.2014
Foto: genusplus.cz
Popisek: Když může v hlavním městě EU čůrat chlapeček, proč by v "hlavní vesnici" unie nemohl čůrat pravý český voříšek
Když má hlavní město Evropské unie čůrajícího chlapečka, nesmí hlavní vesnice unie zůstat pozadu. Alespoň podle místního patriota Martina Chaloupky, který je o významu Kryštofova Údolí v Jizerských horách přesvědčen. Který sochař vytvořil tamní nový symbol a kdo mu stál modelem?
Kryštofovo údolí u Liberce má od 18. října 2014 zbrusu novou atrakci, sochu voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu a místní patriot Martin Chaloupka se netají tím, že se inspiroval Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John.
Když se čůrá v Bruselu…
…proč by se nemohlo čůrat i v Kyštofáku. Alespoň místní si to rozhodně myslí. „Hlavní město Evropské unie je Brusel a hlavní vesnice unie, což ví ale zatím málokdo, je Kryštofovo Údolí. Tak jsem si říkal, když má Brusel čůrajícího chlapečka, proč bychom neměli my mít čůrajícího voříška,“ zdůvodnil neobvyklý nápad orlojář, betlémář, vlastenec, propagátor lidové tvorby a současný ředitel Muzea betlémů Martin Chaloupka. Výběr byl podle něj jednoznačný. „Je to typické zvíře pro vesnici,“ prohlásil.
Kašna s čurajícím voříškem byla slavnostně odhalena v sobotu 18. října. Dostala čestné místo na první terase nad kryštofáckým parkovištěm, kde v adventních měsících stává slavný, šestnáct metrů široký venkovní betlém s figurami v nadměrné velikosti od akademického malíře Josefa Jíry.

Kryštofácký voříšek ještě ve stadiu zrodu v ateliéru svého tvůrce, akademického sochaře Aleše Johna
Důstojný model ze skvělého rodu
Akademickému sochaři Aleši Johnovi z Hořic, který unikátní dílo stvořil, stál modelem pes Bogye, zatím neuznané rasy Cink Cink Asi Czech Original, který se narodil 24. dubna 2008 v Nejdku a nyní žije v Liberci. „Bogye je původem český voříšek. Okolní svět ale zatím jeho plemeno neuznal. Přesto je jeho původ významný,“ zdůraznila paní Martina Chaloupková-Motshagen. Prarodiče Bogyeho prý zastávali funkci laboratorních psů, využívaných při pokusech, již v 50. letech minulého století ve fyziologickém ústavu ČSAV v Praze. „Když můžou mít již od roku 1679 v hlavním městě Evropské unie Bruselu čůrajícího chlapečka Manneken Pis, v dvoujazyčné Belgii francouzsky nazývaného Petit Julien, tak v hlavní vesnici EU Kryštofovo Údolí musí čůrat pravý český strakatý voříšek, volba českých vlastenců a vlastenek,“ dodala.
Voříšek vyrobený z umělého kamene shlíží dolů ze 120 centimetrů vysokého soklu v typické poloze, se zvednutou nohou, čůrající na patník. Napájený je z místního potoka Rokytka. Martin Chaloupka věří, že se čůrající oříšek stane v Kryštofově Údolí lákadlem pro turisty stejně jako před několika lety orloj s figurami od řezbáře Václava Plechatého. Obdivované dílo vzniklo přestavbou bývalé trafostanice a je jediným vesnickým orlojem u nás. „Když jsme ho postavili, tak turistů přibylo čtyřnásobně,“ připomněl Chaloupka. Za rok podle něj za krásami malebného údolí a místními atrakcemi přijíždí kolem 50 000 turistů.

Modelem pro novou dominantu "hlavní vesnice EU" stál šestiletý Bogye, představitel mimořádné,
leč bohužel dosud oficiálně neuznané psí rasy, typické pro českou vesnici
S budováním unikátů v Kryštofáku ještě neskončili
Kryštofovo Údolí je Vesnickou památkovou rezervací. Založeno bylo počátkem 16. století a dnes představuje unikátní soubor lidové architektury. K nejcennějším památkám tu patří barokní kostel sv. Kryštofa s hřbitovem, samostatnou dřevěnou zvonicí, farou a márnicí, do níž mohou návštěvníci nahlédnout. Údolím vedla v minulosti pašerácká stezka a též bylo známé výrobou vánočních betlémů, na které se jezdili dívat výletníci na saních s rolničkami i z Liberce. Betlémy může obdivovat i současná generace, jsou vystavené v místním muzeu.
Údolí vábí i příznivce železničních staveb, na jeho konci se totiž přes něj klene impozantní Novinský viadukt, kamenný most dlouhý 230 metrů, se 14 oblouky ve výši 29 metrů. Tím ale nejspíš se specialitami v Kryštofově Údolí nekončí, Martin Chaloupka už totiž přemítá nad realizací další stavby, která ještě malebné vesnici s roubenkami chybí. „Nemáme sochu svatého Kryštofa, i když název vesnice je odvozený od něj. Chtěl bych ji umístit pod kostel, vedle svatého Václava,“ naznačil další plány.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská