Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Známý liberecký aktivista Korytář nejspíš opět skončí v opozici. ANO mu řeklo jednoznačné NE, prý kvůli osobním útokům

15.10.2014
Známý liberecký aktivista Korytář nejspíš opět skončí v opozici. ANO mu řeklo jednoznačné NE, prý kvůli osobním útokům

Autor: Změna

Popisek: Jan Korytář při povolebním vyjednávání

Hnutí ANO 2011 odmítlo nabídku vítězné Změny pro Liberec na vytvoření trojkoalice v Liberci ještě se Starosty pro Liberecký kraj. V úterý to po jednání libereckého zastupitelského klubu ANO řekl jeho lídr Tibor Batthyány. Trojkoalice by měla ve 39členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 29 hlasů. Změna volby vyhrála, ale stejně jako před čtyřmi lety nejspíše skončí v opozici.

Změna ve volbách získala 12 mandátů, druhé ANO má devět zastupitelů a třetí Starostové osm. Z 15 kandidátek uspěly ještě další čtyři, ČSSD má čtyři zastupitele a po dvou mandátech komunisté, TOP 09 a ODS. Povolební spolupráci se Změnou odmítlo ANO už před volbami kvůli osobním útokům, pomluvám i výhrůžkám, které prý Změna v předvolební kampani použila. A znovu to zopakovalo i po volbách. „Naše stanovisko se nemění. Nepřesvědčila nás ani účast Starostů," řekl Batthyány.

Změna v ohrožení

Pro Změnu, která volby v Liberci vyhrála se ziskem 25,46 procenta hlasů, to zřejmě znamená, že skončí v opozici. Její jedinou nadějí je, že Starostové ustoupí ze svého požadavku, aby koalice měla 23 mandátů. Případná trojkoalice Změny, Starostů a TOP 09 by totiž mohla mít také většinu, a to 22 mandátů. "Ještě se jednou se Starosty setkáme a předložíme jim jinou nabídku," řekl dnes lídr Změny Jan Korytář. S ČSSD, ODS a KSČM nebude Změna vyjednávat.

Lídr Starostů Michal Hron dnes v tiskové zprávě uvedl, že pokud Změna nepřesvědčí ANO ke spolupráci, bude to zřejmě znamenat konec koaličního vyjednávání pod jejím vedením.

Pokud se Změna se Starosty nedohodne, příliš mnoho možností na vytvoření koalice v Liberci není. Jako nejreálnější se jeví spolupráce Starostů, ANO, ČSSD a TOP 09, která by měla dohromady 23 mandátů. Starostové ani ANO oficiálně žádná paralelní jednání nevedou. „Myslím, že Změna ještě všechny možnosti nevyčerpala," uvedl Batthyány. Případná jednání o koalici chce zahájit příští týden.

Situace se opakuje

Korytářova Změna obdobnou situaci zažila už po komunálních volbách 2010, které také vyhrála. Tehdy sice vytvořila koalici s ČSSD, hnutím Liberec občanům (předchůdce Starostů) a Unií pro sport a zdraví, po pěti měsících byl ale Korytář z pozice primátora sesazen a Změna skončila v opozici. Koalice se rozpadla údajně kvůli špatné komunikaci právě s Korytářem. Podle Změny za rozpadem byla její snaha zastavit kontroverzní projekty na přestavbu lázní a dostavbu bazénu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace