Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výbuchy hněvu, křik a házení věcí. Asistentky, kterých se vystřídalo 16, musely na povel vařit a posluhovat! Liberecká „Nagyová“ ale vše odmítá, její ČSSD mlčí jako ryba

09.10.2014
Výbuchy hněvu, křik a házení věcí. Asistentky, kterých se vystřídalo 16, musely na povel vařit a posluhovat! Liberecká „Nagyová“ ale vše odmítá, její ČSSD mlčí jako ryba

Foto: ČSSD

Popisek: Martina Rosenbergová se Sobotkou

„Je to despotická šéfka, často si na nás vylévala zlost. Ať jsme udělaly cokoli, vždy to bylo špatně,“ sdělily ParlamentnímListům.cz dvě bývalé asistentky primátorky Liberce Martiny Rosenbergové. Za tři a půl roku se podle jejich informací u ní vystřídalo až 16 asistentek. „Několik muselo kvůli psychickým problémům brát antidepresiva,“ konstatovaly.

Rosenbergová oponuje: „Nemyslím, že odešly kvůli mně. Některé si našly zaměstnání časově méně náročné, další klidnější a méně stresující místo, jiné prostě přecenily své schopnosti,“ sdělila ParlamentnimListům.cz. 

V pátek 19. září měla primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) úspěšný den. Na její pozvání přijel do města premiér a její stranický předseda Bohuslav Sobotka. A chválil ji. „Uklidnila situaci ve vedení města, snížila městský dluh, musím ji ocenit,“ předl spokojeně premiér na tiskové konferenci v libereckém Domě kultury. Primátorka se skromně usmívala. „Na chválu si příliš nepotrpím, zvláště ne od stranických kolegů. Ale pochvala pana premiéra je pro mě povzbuzením do další práce,“ uvedla. Jiný náhled na primátorku však mají její asistentky.

Odvrácená tvář primátorky: Časté výbuchy hněvu, křik, házení věcí

Martina Rosenbergová je jedničkou kandidátky ČSSD do komunálních voleb a má reálnou šanci uspět. Není vůbec vyloučeno, že by mohla ve funkci setrvat. Právě to vyděsilo její bývalé asistentky. „Primátorka je despotická šéfka. Časté byly její výbuchy hněvu, křik a házení věcí, kdy si na nás vylévala zlost. Dávala protichůdné příkazy. Musely jsme jí na povel dělat snídaně, donášet obědy, zajišťovat osobní nákupy, dělala si z nás služky. Když dala jakýkoliv příkaz, ať jsme to udělaly tak nebo onak, vždy to bylo špatně,“ sdělily dvě bývalé asistentky, které vyhledaly redaktora ParlamentnichListů.cz. Stále mají strach, a tak nechtějí veřejně sdělit svá jména, která však redakce zná.

Asistentky podle jejich vyjádření chování primátorky nevydržely a houfně od ní odcházely. Za tři a půl roku, co je primátorkou, se jich v této, zdá se velice náročné pozici údajně vystřídalo až 16. Souběžně má primátorka vždy dvě asistentky. „K tomuto číslu jsme došly součtem asistentek a vedoucích odborů, které tam stejně vždycky sloužily jako asistentky,“ objasnily radniční zákulisí. „Několik z nich muselo kvůli psychickým problémům brát antidepresiva,“ upozornily.

Někdo může namítnout, že asistentky přicházejí v nevhodném čase před volbami a mohou jednat na objednávku nějaké politické strany. Což však ony rezolutně popírají. „Nepříjemně nás překvapilo, že primátorka je jedničkou své strany v komunálních volbách. Takže hrozí, že zůstane primátorkou a bude pokračovat ve své činnosti vůči podřízeným,“ vysvětlily svoji motivaci.

Nemyslím, že asistentky odcházely kvůli mně, míní primátorka

Primátorka Rosenbergová na dotaz, jak si vysvětluje časté střídání svých asistentek a zda to není kvůli její nepřiměřené tvrdosti vůči nim, odpověděla: „Je pravdou, že několik asistentek se tu vystřídalo, nicméně se domnívám, že to nebylo mým „nepřiměřeně tvrdým“ jednáním vůči nim. Některé si našly zaměstnání časově méně náročné, další klidnější a méně stresující místo, jiné prostě přecenily své schopnosti,“ sdělila. 

Na sekretariátu primátora je podle ní asistentka takzvaně „první na ráně“, když přijde nebo jen telefonuje nespokojený občan. „Pak tu byly zdravotní potíže a u jedné to bylo prostě nezvládnutí základních povinností, neznalost pravopisu, arogance a určité zneužívání této funkce k prosazení výhod pro vlastní osobu, což považuji za nepřijatelné. Každý úředník, každá asistentka či sekretářka tu musí být pro občany našeho města. Nemůže se chovat nadřazené a povýšeně. Pokud zjistím takové chování, dám zřetelně najevo svůj nesouhlas. To se může někomu nelíbit, to uznávám,“ vysvětlila ParlamentnimListům.cz.

Nepřísluší nám to komentovat, domnívají se náměstci primátorky

Na jednom patře liberecké radnice spolu s primátorkou sídlí i její náměstci. „Museli o tom vědět,“ domnívaly se asistentky. Ostatně to, že primátorka střídá své podřízené velmi často, by musel přehlédnout jen totální ignorant.

ParlamentníListy.cz se proto zeptaly na jejich názor v této záležitosti. Odpověděli značně vyhýbavě. „Ano, těch sekretářek u ní bylo více. Myslím si o tom své, ale nerad bych předjímal. To mi nepřísluší,“ pronesl tajuplně náměstek Kamil Jan Svoboda (zvolený za Liberec občanům, nyní kandidující za KDU-ČSL).

„Personální politika nejbližších spolupracovníků je zcela v gesci náměstků, tedy i primátorky. Nezlobte se, nepřísluší mi to komentovat. Důležité jsou výsledky, na tom není nic podivuhodného. Já jsem se svojí asistentkou nadmíru spokojen, ale uznávám – měl jsem při výběru obrovské štěstí, málokdo je tak pracovitý,“ napsal ParlamentnímListům.cz další náměstek primátorky – Jiří Šolc (Liberec občanům, nyní Starostové pro Liberecký kraj). Ten třetí - Jiří Rutkovský - neodpověděl vůbec...

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová