Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rekonstrukce státu probíhá hůř, než jsme čekali, poslanci topky i ANO porušili slib, trpce konstatoval její liberecký krajský ambasador Felgr

10.09.2014
Rekonstrukce státu probíhá hůř, než jsme čekali, poslanci topky i ANO porušili slib, trpce konstatoval její liberecký krajský ambasador Felgr

Foto: Archiv

Popisek: Pavel Felgr

ROZHOVOR „Naplňování Rekonstrukce státu probíhá hůře, než jsme čekali. Bohužel někteří poslanci po svém zvolení zjistili, že body Rekonstrukce státu pro ně nejsou najednou takovou prioritou, někteří dokonce porušili slib, který dali voličům. To je případ pana poslance Horáčka (TOP 09), který jako jediný z klubu hlasoval proti návrhu zákona o rozšíření pravomocí NKÚ," vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Pavel Felgr, ambasador Rekonstrukce státu v Libereckém kraji.

„I poslanci za ANO se k bodům Rekonstrukce státu staví rezervovaně. Jejich předvolební heslo Nekecáme, makáme se bohužel pomalu otáčí a dochází k přehazování odpovědnosti mezi ČSSD a ANO za to, proč se zákony nedaří prosadit. Jsem přesvědčený o tom, že pokud by pro ANO byly zákony Rekonstrukce státu takovou prioritou, jak o tom mluvil pan Babiš těsně po volbách, mohlo by jejich přijetí v podobě, která by dávala smysl, již dávno prosadit. To se týká zejména registru smluv, který se pokusila `vykostit` Adriana Krnáčová, náměstkyně ministra vnitra a  kandidátka na primátorku Prahy za ANO," doplnil Felgr, který v komunálních volbách kandiduje za Změnu pro Liberec.

Změna pro Liberec připravila tzv. Desatero pro liberecké politiky - deset principů dobré správy města (předpokládám, že jako krajský ambasador Rekonstrukce státu jste se na něm významně podílel i vy). Co je jeho smyslem?

Desatero pro Liberec vychází z principů Rekonstrukce státu a Desatera, které připravilo před komunálními volbami v roce 2010 Oživení. Jedná se o soubor 10 principů, nebo chcete-li cílů, ke kterým by Liberec měl směřovat. U každého z bodů je naznačená cesta, jak k tomu cíli dojít. Neříkáme, že to je cesta neměnná, jsme připraveni jednat o jiných cestách, pokud povedou ke stejnému cíli a budou třeba jednodušší nebo rychlejší. V tom je právě podobnost s Rekonstrukcí státu, kde bylo předloženo 9 bodů (budoucích návrhů zákona) a předběžný obsah zákona, o kterém se bude rozhodovat poté ve sněmovně. Nemohu tedy souhlasit s názorem Ondřeje Červinky (ODS), že se jedná o „nedotažený a nedomyšlený konglomerát volebních hesel, proklamací a cílů".

Mají něco podobného i jinde (myslím hlavně města srovnatelná velikostí Liberci)?

Ano, Desatero pro Liberec bylo inspirací i pro jiná města - někde ho převzali v téměř nezměněné podobě (Ostrava, Šumperk), jinde ho upravili pro potřeby obce (Žďár nad Sázavou) a jinde na něm ještě pracují (některá menší města Pardubického, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje). Ve všech těchto městech je Desatero představováno jednou kandidátkou jako základ pro povolební koaliční jednání.

Jak se staví k Desateru vaši političtí konkurenti? Všiml jsem si, že ho kritizovali lídr Starostů Hron i ODS Červinka. Co říkáte na jejich výtky a našel se i někdo, kdo s Desaterem souhlasí?

Překvapuje mne postoj pana Hrona - Starostové pro Liberecký kraj vždy deklarovali podobné cíle, a proto jsme s Jaromírem Baxou očekávali, že jednání s nimi bude nejjednodušší, protože se na většině shodneme a budeme jen upravovat cesty k některým cílům. Bohužel schůzka se zástupci SLK neproběhla a ani z jejich strany není snaha o to se sejít. 

Kritika od pana Červinky vyšla den po schůzce, na které jsme s Jaromírem Baxou vysvětlovali naše názory na některé body (na některé ani nedošlo a domluvili jsme se, že se k nim ještě sejdeme). Místo toho přišla kritika, která v některých bodech značně kulhá na obě nohy, ale vnímám ji jako názor lídra ODS.

Schůzka proběhla také se zástupci ANO a Nového směru. Schůzka se zástupci ANO byla velmi konstruktivní a myslím, že bychom na některé věci mohli mít společný pohled a najít cestu k jejich realizaci. Rádi bychom se sešli i s dalšími zástupci stran, do voleb je ještě dost času a chtěli bychom znát jejich pohled na tento projekt.

Blíží se komunálky, v nichž kandidujete za Změnu pro Liberec. Jaké jsou největší problémy Liberce, které je potřeba urychleně řešit?

Problémů je celá řada - asi největším je dluh, který Liberec tíží, ale to je už trochu ohraná písnička (byť pravdivá). Velkým problémem je bezpečnost ve městě, s tím souvisí zbytečně velký počet heren. S hazardem jde totiž ruku v ruce kriminalita, ale to by bylo na samostatný rozhovor. Problémem jsou také místa ve školách a školkách, chybějící hlavní architekt, který by dával městu jasný směr a tvář, podobně jako tomu je v jiných městech, například v Litomyšli. Ale mohli bychom ve výčtu pokračovat…

V Libereckém kraji byla zrušena protikorupční komise pod vedením lídra Změny Jana Korytáře. Oprávněně? Souhlasíte s tím?

Komise jsou poradním orgánem rady a je to rada, která rozhoduje o jejím zřízení i zrušení. Bylo pro mne překvapením, že pro zrušení komise hlasovali 3 ze 4 radních za Změnu pro Liberecký kraj. Být v jejich pozici, ruku pro zrušení komisí bych nezvedl, protože se domnívám, že jak protikorupční komise, tak komise pro veřejné zakázky měly svůj smysl.

Vládnoucí koalice v Libereckém kraji - Starostové a Změna pro LK - se pohádala kvůli tendru na autobusovou dopravu. Můžete srozumitelně a stručně říci váš pohled na tuto záležitost?

Nevím, jestli se to dá stručně, ale pokusím se. Předložené nabídky některých uchazečů byly pro kraj poměrně výhodné a znamenaly by v dalších deseti letech úsporu až půl miliardy korun ve srovnání s cenami, za které jezdí dopravci dnes. Rada na svém zasedání, tuším že 12. srpna, vyloučila několik uchazečů o zakázku na 10 let - jednoho z oblasti Západ, dva z oblasti Východ a jednoho z oblasti Sever. Tím ale v oblasti Východ nezbyla žádná nabídka a soutěž by se zde musela opakovat. Není tedy pravda, že schůzka Zuzany Kocumové, Jaromíra Baxy, Jana Korytáře a dalších se zástupci ICOMu byla důvodem, proč by měla být zakázka zrušena.

Jak probíhá naplňování bodů Rekonstrukce státu? Třeba nejkrásnějšího zákona Jana Farského o registru smluv? Zdá se, že některým starostům obcí se do něj příliš nechce...

Naplňování Rekonstrukce státu probíhá hůře, než jsme čekali. Bohužel někteří poslanci po svém zvolení zjistili, že body Rekonstrukce státu pro ně nejsou najednou takovou prioritou, někteří dokonce porušili slib, který dali voličům. To je případ pana poslance Horáčka (TOP 09), který jako jediný z klubu hlasoval proti návrhu zákona o rozšíření pravomocí NKÚ. Neobstojí jeho tvrzení, že podepsal „ducha zákona" - pan poslanec byl členem i předchozí sněmovny, kde se návrh zákona již projednával, takže o „duchu zákona" v tomto případě nemůže být řeč.

Bohužel i poslanci za ANO se k bodům Rekonstrukce státu staví rezervovaně. Jejich předvolební heslo „Nekecáme, makáme" se pomalu otáčí a dochází k přehazování odpovědnosti mezi ČSSD a ANO za to, proč se zákony nedaří prosadit. Jsem přesvědčený o tom, že pokud by pro ANO byly zákony Rekonstrukce státu takovou prioritou, jak o tom mluvil pan Babiš těsně po volbách, mohlo by jejich přijetí v podobě, která by dávala smysl, již dávno prosadit. To se týká zejména registru smluv, který se pokusila „vykostit" Adriana Krnáčová, náměstkyně ministra vnitra a  kandidátka na primátorku Prahy za ANO.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová