Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Změna chce obnovit Lesní koupaliště v Liberci. Město počítá jen s brouzdalištěm

01.09.2014
Změna chce obnovit Lesní koupaliště v Liberci. Město počítá jen s brouzdalištěm

Autor: Oldřich Szaban

Popisek: Lesní koupaliště v Liberci, jak vypadá dnes

V jednom z nejhezčích koutů Liberce kousek od Lidových sadů či ZOO dlouhá desetiletí sloužilo návštěvníkům oblíbené Lesní koupaliště. Na začátku nového tisíciletí se uzavřelo a od té doby pustne. Nyní je zarostlou džunglí. Změna pro Liberec navrhuje znovuobnovení koupaliště.

Ve čtvrtek odpoledne zde uspořádala happening. „Koupaly se tu celé generace od roku 1945. Rádi bychom na tuto tradici navázali a znovuoživili tento prostor, aby se tu zase dalo koupat,“ uvedla jedna z organizátorek akce Alena Dvořáčková z občanského sdružení Staré Město. „Navrhujeme přírodní koupaliště s biotopem, kdy se voda čistí pomocí rostlin nebo kořenů,“ vysvětlila.

Kocumová tam chodila od dětství

O historii a konci Lesního koupaliště pohovořila momentálně nejvýše postavená politička Změny, náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová. „Chodila jsem sem od nejmenších let. Koupaliště fungovalo do roku 2001. Tehdy se o něj starala Ještědská sportovní. Byla to příjemná plocha, voda sice studená, ale mělo to svoje kouzlo,“ zavzpomínala.

Dokonce vznikly velkolepé plány v hodnotě 80 až 120 milionů korun, které měly vybudovat daleko luxusnější vodní plochu. „Měla tu být dokonce ohřívárna vody, zázemí včetně restaurace. A protože se říkalo, že nestačí vodní přítok, měla sem být zavedena kanalizace. Od toho město upustilo, protože nebylo dost peněz,“ konstatovala.

Město vracelo nevyužitých 36 milionů

Přesto však přišly další možnosti obnovit koupaliště za evropské peníze v rámci integrovaného plánu rozvoje města (IPRM). A to dokonce dvakrát. „Z toho prvního, který se týkal této oblasti – Lidovým sadům, Lesní koupaliště nepochopitelným způsobem vypadlo. Paradoxní je, že z tohoto integrovaného plánu pak město vracelo 36 milionů nevyužitých korun,“ upozornila Kocumová s tím, že jejich plán na obnovu koupaliště zdaleka nevyžaduje takto vysokou částku.

Druhou možností byl další integrovaný plán rozvoje města s názvem Atraktivní a kvalitní život. Ani v tomto případě obnovu Lesního koupaliště do těchto plánů město nezahrnulo. „Náš projekt není nikterak megalomanský, kdybychom ho pojali velkolepě, stál by mezi deseti až patnácti miliony korun. Znamenal by zlepšení přítoku, vyspravení základní vany a vybudování základních sportovních prvků v okolí,“ popsala sportovně založená politička.

Město má jiné plány

Změna pro Liberec je však na liberecké radnici v opozici. Vládní koalice (ČSSD, Liberec občanům, Unie pro sport a zdraví a bývalí členové Věcí veřejných) mají s Lesním koupalištěm jiné plány. „Areál koupaliště má město ve vlastnictví zhruba dva roky. Od té doby připravujeme projekt na jeho další využití,“ sdělil náměstek primátorky Jiří Rutkovský.

Nese název Lesní informační středisko. „Počítá s přírodní vodní plochou ke koupání, dostatkem míst pro slunění a vybudováním nízkoenergetického školícího střediska a informačního centra. Rozpočet počítá s 25 až 30 miliony korun, 90 procent z této částky by mohly dodat dotační tituly,“ popisuje tisková zpráva města Liberce k tomuto tématu.

A jak záměry města hodnotí místní patriotka Dvořáčková? „Ten jejich záměr by koupaliště úplně zlikvidoval. Podle něj by tu měla být jen jedna malinká vodní plocha a jinak kanceláře a školící středisko. To nepovažuji za to, co si tady lidé přejí.“

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace