Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První referendum v Liberci začalo s mnoha otazníky

18.03.2013
První referendum v Liberci začalo s mnoha otazníky

Popisek: Inzerát na Jobs.cz

Jste komunikativní? Máte příjemné vystupování? Jste ochotni pracovat i venku? Pak se můžete ucházet o zajímavý džob s možností pozitivně ovlivnit budoucnost Liberce...

Přesně tyto požadavky se totiž objevily v inzerátu na Jobs.cz - personálním serveru s pozoruhodným sloganem „Spojení s elitou“. Inzerát hledá brigádníky pro sběr podpisů na petici za konání historicky prvního místního referenda v Liberci, které se bude týkat prodeje libereckého letiště a Technických služeb města Liberce a.s.

Kontaktní osobou je Ing. Jakub Macek, koordinátor referenda, který na webu Změny pro Liberec vysvětluje: „Celkem potřebujeme získat přes 8100 platných podpisů od osob oprávněných volit ve volbách do Zastupitelstva Statutárního města Liberce, což jsou občané nad osmnáct let, kteří mají trvalý pobyt v Liberci.“ K 13. březnu petici podepsalo již 4620 občanů Liberce, organizátoři jich potřebují ještě zhruba jednou tolik.

Za referendem stojí volební a občanské sdružení Změna pro Liberec, které má významný počet zastupitelů ve městě Liberec i v Libereckém kraji. Změna pro Liberec nesouhlasí se záměrem libereckého magistrátu prodat místní neveřejné mezinárodní letiště, proto chce vyvolat referendum o jeho budoucnosti.

SOUVISEJÍCÍ

Změna pro Liberec: Referendum jako nástroj přímé demokracie

Na položené otázky odpověděl na svém Facebooku Jan Korytář, zastupitel Liberece, jeho krátkodobý bývalý primátor a představitel občanského a politického sdružení Změna pro Liberec, která usiluje o vyhlášení referenda: „Tímto způsobem získáváme pouze část podpisů, většina je od dobrovolníků, i tak oslovíme tímto způsobem pouze část obyvatel našeho města. Etický problém v tom osobně nevidím. Velká část práce Změny je stále založena na dobrovolnické práci, ale vše má své limity, v ideálním případě by mělo spontánně fungovat mnoho věcí, žijeme ale v reálném světě... Všichni brigádníci jsou proškoleni, smysl petice je nyní pouze ten, aby se referendum mohlo konat, nejedná se o samotné rozhodování o jednotlivých otázkách.“

A reagoval i na poslední otázku ohledně efektivity sběru podpisů: „Kdybychom nedělali věci efektivně, nebyli bychom tam, kde jsme.“

Názory a zkušenosti diskutujících

Na vyřčené otázky na Facebooku reagovali i další diskutující. Adam Fogl sdělil svou zkušenost: „Osobně také hlásím neúplné informace od sběrače podpisů. Běžného občana asi přesvědčí snadno, těm, kteří se ale začnou trochu více vyptávat, není schopen podat neemocionálně zabarvené argumenty. Je to škoda, ale předpokládám, že účelem je sesbírání co nejvíce podpisů a ne kvalitní osvěta. V tom případě to nejspíš budou dobře investované peníze...“

Romanu Chládkovi se otázky nelíbily. Nařkl autora tohoto článku, že nechápe smysl referenda.

Ondřej Kyselo měl na sběrače podpisů dost velké nároky: „Docela mě mrzelo, když jsem se chtěl dozvědět, v čem vidí ten chlapec smysl petice a jaké jsou jiné možnosti. Zeptal jsem se ho, jestli ví, jaké je nyní využití letíště a jaké by mělo být do budoucna, a bohužel jsem se dozvěděl dosti zavádějící odpovědi. Člověk, který není seznámen s podstatou věci, by snad i podepsal, a právě proto se zrovna takovéhoto manipulování s lidmi v tomto případě obávám... tak doufám, že pokud dojde na referendum, tak ty informace budou aspoň tak korektní, jako jsem je zažil na diskusi v knihkupectví u Fryče... ;-)“

Mirka Akrmanová Savčuková vnímá záležitost pozitivně: „Kdo potřebuje, informace získá, sběrače beru jako zprostředkovatele celé akce. Nikdo nemusí podepsat, pokud nezná okolnosti. Já bych naopak na sběrače na ulici narazila ráda, arch jsem nakonec podepsala v Anándě. Nedělejte, prosím, z občanů neinformované ovce, které jsou k něčemu tlačeni!“

Naopak Eduard Seibert je pesimistou a varuje: „Referendum má svá úskalí - když ho radnice nechce, udělá cokoli !

Co chce Liberec provést se svým letištěm?

Liberečtí radní podle svých vyjádření v médiích hledají efektivní využití areálu letiště. Nadále počítají s několika variantami. Mohou přijmout nabídku firmy Czechvision Holding, která chce letiště oživit a vybudovat u něj výrobní zónu pro letecký průmysl. To je první varianta. Společnost Czechvision Holding je však zatím velkou neznámou i pro Asociaci výrobců bezpilotních systémů, jejímž je členem.

Dalšími variantami je vypsání nového výběrového řízení na prodej letiště, protože do toho minulého se nepřihlásil žádný zájemce. Letiště a okolní plochy mohou sloužit i k jiným účelům nebo mohou být ponechány zatím beze změny jako rezerva pro budoucí rozvoj letiště.

Přestože se do výběrového řízení nikdo nepřihlásil, zastupitel a liberecký exprimátor Jan Korytář varuje: „Prodej letiště je stejně reálný jako před týdnem, město pouze bude hledat jiný způsob, jak ho za jakoukoli cenu prodat. Navíc, po zatím neúspěšné snaze o prodej letiště, bude o to větší tlak na prodej TSML či jiného strategického majetku města. Jsem proto rád, že počet podpisů každým dnem roste a těší mě, že občané Liberce nerezignovali a chtějí spolurozhodovat o další budoucnosti svého města. Věřím, že během dubna seženeme dostatek podpisů, aby se mohlo referendum konat.“

Změna pro Liberec je velmi aktivní v různých dalších kauzách, které jsou nějakým způsobem podezřelé, např. ve věci smlouvy Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou se společností BusLine.

SOUVISEJÍCÍ

Kolem smlouvy libereckého dopravního podniku s BusLine to stále vře

Kdo a za kolik má shánět podpisy?

Otázkou však je, nakolik etické je získávání podpisů pod peticemi prostřednictvím najatých placených brigádníků. Nemělo by jít o naprosto spontánní akci bez jakýchkoli honorářů? Dokážou tito brigádníci podepisujícím vysvětlit smysl petice? A jsou vůbec pro organizátory petice efektivní? Výše zmíněný pracovní inzerát nabízí totiž hodinovou odměnu (60 – 100 Kč), a ne odměnu za získaný podpis.

Na druhou stranu – brigádníky k získávání podpisů si najali i kandidáti na úřad prezidenta České republiky. Asi by nebylo v silách omezeného počtu členů různých občanských sdružení, kteří mají svá zaměstnání, aby běhali po ulicích či domácnostech. Co si o tom myslíte vy?

Jiří Římánek