Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Staré fotky přispějí ke zlepšení sousedských vztahů v Jablonném

03.04.2014
Staré fotky přispějí ke zlepšení sousedských vztahů v Jablonném

Autor: Oldřich Szaban

Popisek: Divadelní zkouška

Sousedské vztahy jsou důležité jak mezi státy, tak mezi lidmi. Když se vyhrotí, je zle. Nejhorší variantou je válka, jejichž důsledky trvají i desítky let po jejím skončení. Tak jako na severu Čech. Ještě dnes se zde projevuje poválečná výměna obyvatelstva po odsunu sudetských Němců a následném osídlení. Moderní zrychlená doba s sebou zase přináší oslabování rodinných vztahů. Napravit tyto vazby a přispět k lepším vztahům si dalo za cíl Sdružení Centrum svaté Zdislavy s projektem Můj pohled z Jablonného, který získal za rok 2013 finanční podporu 70 tisíc korun z grantového programu ČSOB a Era na podporu regionů.

„Lidé nám začali nosit staré fotky. Což je zajímavý fenomén obecněji v pohraničí. Kde obyvatelé se snaží navázat vztahy s tím místem, neboť zde nežijí kontinuálně několik generací, skrze sběratelství starých fotografií, pohlednic. To nás inspirovalo k naplánování projektu,“ vysvětlila Barbora Spalová ze sdružení. Má tři části – výstava starých fotografií, fotosoutěž a komunitní divadlo. „Spolu s profesionálním fotografem jsme chodili po Jablonném a navštěvovali lidi, o kterých jsme věděli, že mají sbírky fotografií, nebo vlastní rodinné fotky. Někde je měli na naprosto profesionální úrovni,“ vypozorovala. Vydali se s prosbou o fotky i do nedalekého německého Lückendorfu, kde žijí i rodiny odsunutých Němců. „Říkali nám, že nic nemají. Že museli odcházet narychlo a do těch 30 povolených kil, které si s sebou směli vzít, se jim fotky nevešly. Ale odkázali nás na místního písmáka, učitele. Než jsme k němu dorazili, někteří z nich se u něj zastavili s tím, že přeci jen nějaké fotky pro nás našli,“ zavzpomínala Spalová.

Nafoťte Jablonné tak, jak byste ho chtěli mít na pohledu

Organizátoři počítali, že se sejde 50 fotek. Nasbírali jich 400. Našli i perličky. „Třeba album českých sokolů. V Jablonném žilo Čechů 10 procent, všichni asi museli povinně cvičit v Sokole,“ uvedla s úsměvem. Vernisáž výstavy je 30. května od 16 hodin v ambitu kláštera v Jablonném v Podještědí. Od 18 hodin proběhne premiéra komunitního divadla, ve kterém ožijí víceméně fiktivní příběhy starých fotografií.

„Fotosoutěž Můj pohled z Jablonného je založen na myšlence nafoťte Jablonné tak, jak byste ho chtěli mít na pohledu,“ objasnila Spalová. „Ještě před vernisáží přijede známý fotograf Bohdan Holomíček a pomůže nám vybrat šest nejlepších fotek. Z nich pak vytiskneme skutečné pohlednice,“ upřesnila.

Občanské sdružení Centrum svaté Zdislavy působí při dominikánském klášteře v Jablonném v Podještědí. Nabízí sedm jazykových kurzů, dramatický kroužek, divadlo, folklorní soubor, chrámový zpěv a výuku náboženství. Loni vytvořili pod vedením režisérky Martiny Čurdové divadelní hry s názvem Květen v Jablonném, která rovněž zaujala ČOB a Eru natolik, že ji podpořili finančně rovněž.

K vyhlášení prvního kola grantového kola dojde 26. března a uzávěrka žádostí proběhne 30. dubna

Grantový program ČSOB a Era pro podporu regionů fungoval od roku 2007. Nyní na ně navazuje Regionální fond rozvoje Poštovní spořitelny. „Se svými projekty se do něj mohou hlásit nevládní neziskové organizace – spolky, obecně prospěšné organizace, ústavy, nadace, nadační fondy, účelová zařízení církví – příspěvkové organizace i obce. Maximální výše jednoho grantu je 100 tisíc korun,“ upozornila Linda Kaucká z ČSOB. Hlavním tématem letošního roku je sousedství. „K vyhlášení prvního kola grantového kola dojde 26. března a uzávěrka žádostí proběhne 30. dubna,“ upřesnila. V září proběhne druhé kolo. V každém z nich Poštovní spořitelna rozdělí až 2 miliony korun.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace