Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Staré fotky přispějí ke zlepšení sousedských vztahů v Jablonném

03.04.2014
Staré fotky přispějí ke zlepšení sousedských vztahů v Jablonném

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Divadelní zkouška

Sousedské vztahy jsou důležité jak mezi státy, tak mezi lidmi. Když se vyhrotí, je zle. Nejhorší variantou je válka, jejichž důsledky trvají i desítky let po jejím skončení. Tak jako na severu Čech. Ještě dnes se zde projevuje poválečná výměna obyvatelstva po odsunu sudetských Němců a následném osídlení. Moderní zrychlená doba s sebou zase přináší oslabování rodinných vztahů. Napravit tyto vazby a přispět k lepším vztahům si dalo za cíl Sdružení Centrum svaté Zdislavy s projektem Můj pohled z Jablonného, který získal za rok 2013 finanční podporu 70 tisíc korun z grantového programu ČSOB a Era na podporu regionů.

„Lidé nám začali nosit staré fotky. Což je zajímavý fenomén obecněji v pohraničí. Kde obyvatelé se snaží navázat vztahy s tím místem, neboť zde nežijí kontinuálně několik generací, skrze sběratelství starých fotografií, pohlednic. To nás inspirovalo k naplánování projektu,“ vysvětlila Barbora Spalová ze sdružení. Má tři části – výstava starých fotografií, fotosoutěž a komunitní divadlo. „Spolu s profesionálním fotografem jsme chodili po Jablonném a navštěvovali lidi, o kterých jsme věděli, že mají sbírky fotografií, nebo vlastní rodinné fotky. Někde je měli na naprosto profesionální úrovni,“ vypozorovala. Vydali se s prosbou o fotky i do nedalekého německého Lückendorfu, kde žijí i rodiny odsunutých Němců. „Říkali nám, že nic nemají. Že museli odcházet narychlo a do těch 30 povolených kil, které si s sebou směli vzít, se jim fotky nevešly. Ale odkázali nás na místního písmáka, učitele. Než jsme k němu dorazili, někteří z nich se u něj zastavili s tím, že přeci jen nějaké fotky pro nás našli,“ zavzpomínala Spalová.

Nafoťte Jablonné tak, jak byste ho chtěli mít na pohledu

Organizátoři počítali, že se sejde 50 fotek. Nasbírali jich 400. Našli i perličky. „Třeba album českých sokolů. V Jablonném žilo Čechů 10 procent, všichni asi museli povinně cvičit v Sokole,“ uvedla s úsměvem. Vernisáž výstavy je 30. května od 16 hodin v ambitu kláštera v Jablonném v Podještědí. Od 18 hodin proběhne premiéra komunitního divadla, ve kterém ožijí víceméně fiktivní příběhy starých fotografií.

„Fotosoutěž Můj pohled z Jablonného je založen na myšlence nafoťte Jablonné tak, jak byste ho chtěli mít na pohledu,“ objasnila Spalová. „Ještě před vernisáží přijede známý fotograf Bohdan Holomíček a pomůže nám vybrat šest nejlepších fotek. Z nich pak vytiskneme skutečné pohlednice,“ upřesnila.

Občanské sdružení Centrum svaté Zdislavy působí při dominikánském klášteře v Jablonném v Podještědí. Nabízí sedm jazykových kurzů, dramatický kroužek, divadlo, folklorní soubor, chrámový zpěv a výuku náboženství. Loni vytvořili pod vedením režisérky Martiny Čurdové divadelní hry s názvem Květen v Jablonném, která rovněž zaujala ČOB a Eru natolik, že ji podpořili finančně rovněž.

K vyhlášení prvního kola grantového kola dojde 26. března a uzávěrka žádostí proběhne 30. dubna

Grantový program ČSOB a Era pro podporu regionů fungoval od roku 2007. Nyní na ně navazuje Regionální fond rozvoje Poštovní spořitelny. „Se svými projekty se do něj mohou hlásit nevládní neziskové organizace – spolky, obecně prospěšné organizace, ústavy, nadace, nadační fondy, účelová zařízení církví – příspěvkové organizace i obce. Maximální výše jednoho grantu je 100 tisíc korun,“ upozornila Linda Kaucká z ČSOB. Hlavním tématem letošního roku je sousedství. „K vyhlášení prvního kola grantového kola dojde 26. března a uzávěrka žádostí proběhne 30. dubna,“ upřesnila. V září proběhne druhé kolo. V každém z nich Poštovní spořitelna rozdělí až 2 miliony korun.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace