Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Má mít Liberec letiště, klade si otázku člen ODS ze severu Čech

30.01.2014
Má mít Liberec letiště, klade si otázku člen ODS ze severu Čech

Autor: archiv

Popisek: Liberec

Zastupitelstvo města mělo na svém lednovém zasedání rozhodovat o návrhu na změnu Územních zásad Libereckého kraje ve smyslu budoucího zrušení libereckého letiště. Tento bod byl nakonec stažen z jednání a tak alespoň pro zatím onen pomyslný první krok k rušení letiště město neudělá, píše Ondřej Červinka, předseda místního sdružení ODS.

Je to dobře. Zatím. Divíte se? Přijde vám zvláštní tento názor od předsedy liberecké ODS, které chtěla liberecké letiště prodat? Jenže to není totéž. ODS vždy tvrdila a stále tvrdí, že letiště má v Liberci své místo a že je dobře, aby tady bylo. Zároveň ale stále jsme přesvědčeni o tom, že město není a v budoucnu ani nebude schopno investovat a rozvíjet letiště tak, jak by si to zasloužilo. Proto jsme se pokoušeli nalézt takového investora,  který by si letiště koupil, převzal jej, provozoval jej a hlavně do něj investoval, rozvíjel ho a snad by i obnovil jeho pozastavený statut mezinárodního letiště. Takového investora jsme v roce 2010 našli a byl tehdy ochoten městu i slušně zaplatit. Bohužel i mnozí z těch, kteří se dnes snaží o totéž či z těch, kteří by nejraději letiště zcela zrušili, rozparcelovali ho a rozprodali, tomu tehdy naházeli tolik klacků pod nohy, že od koupi investor nakonec ustoupil. Ačkoli jsme z toho byli obviňováni, tak jsme nikdy nechtěli liberecké letiště rušit a na tom se rozhodně nic nezměnilo.

Letiště své místo v Liberci rozhodně má

Skutečný krokem k likvidaci letiště by byl právě onen návrh na vynětí letiště z územních zásad kraje. To je něco, co já a ani ODS nepodpoříme. Navíc je tento krok uvažován ve chvíli, kdy nikdo nepředložil žádnou alternativu budoucího využití tohoto obrovského prostoru, která by měla hlavu a patu a která by zohledňovala veškeré souvislosti urbanistické, dopravní, ekonomické či demografické atd. Bez něčeho takového nemůže snad být o takovém návrhu ani řeč.

Navíc letiště své místo v Liberci rozhodně má. Pominu-li funkci sportovně rekreační, pominu-li jeho budoucí ekonomický potenciál, je zde jeho využití integrovaným záchranným systém a armádou a to je faktor, na který bychom měli myslet především. Ve velmi stručné důvodové zprávě v původně předloženém materiálu na Zastupitelstvo města se tímto faktem bohužel nezabýval nikdo. Také se nejedná o pozemek pod garáží, ale o několik hektarů plochy uvnitř hranic našeho města.

Zachovejme tedy letiště v Liberci nebo alespoň pojďme nejdříve pořádně diskutovat o tom, co ho má nahradit a jak vyřešíme jeho případnou absenci s ohledem na funkce, které dnes má. Dříve, než uděláme nevratné kroky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace