Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přemysl Sobotka o antikomunismu, zákulisí ODS a osobním selhání Petra Nečase

12.01.2014
Přemysl Sobotka o antikomunismu, zákulisí ODS a osobním selhání Petra Nečase

Foto: Stránky P. Sobotky

Popisek: Přemysl Sobotka s Petrem Nečasem

Senátní volby na Liberecku vyhrál Přemysl Sobotka čtyřikrát. Stal se dokonce předsedou Senátu. V současnosti je jeho místopředsedou, což je nejvyšší politická funkce v držení ODS. Přesto od něj v úterý 7. ledna 2014 na tiskové konferenci v Liberci zaznělo: „Po debaklu v parlamentních volbách odstupuji z funkce předsedy Regionální organizace ODS a také člena výkonné rady ODS.“

Přesto ručník do ringu ještě úplně nehází. V Senátu ostatně bude působit ještě tři roky. „Budu se maximálně snažit změnit mediální obraz ODS. Aby se vrátila do pozic, ve kterých jsme byli. Jsme nyní jasnou a čitelnou opozicí. Své pravicové názory můžeme říkat natvrdo a kritizovat vznikající vládu. Nemusíme se ohlížet na žádného koaličního partnera. Největší chyba, která se odehrávala v posledních letech, byla, že ODS se stala podobrazem koaliční politiky a nebyla samostatnou politickou stranou. Stali jsme se pro voliče nečitelní, a to chceme napravit,“ zdůraznil.

Obří porážka občanských demokratů

Špatný volební výsledek ODS na Liberecku nebyl při podzimních předčasných parlamentních volbách žádným překvapením. Ale že se do poslanecké sněmovny nedostane žádný její kandidát, se asi nečekalo. Vypovídající je řeč čísel. Zatímco při volbách do poslanecké sněmovny v roce 2006 získali občanští demokraté v Libereckém kraji hlasy 83 647 voličů, což činilo 38,81 procent ze všech odevzdaných, před pár týdny už hodilo do urny modrým volební lístek jen 14 087 lidí. Stačilo to z pohledu ještě nedávno dominantní politické strany na žalostných 6,95 procent. Za sedm let ubylo ODS v kraji přes 69 tisíc voličských hlasů...

Plody koaliční vlády sklidí někdo jiný. Kvůli osobnímu selhání Petra Nečase

„Doplatili jsme na několikaleté vládnutí v době krize. Třeba výsledek deficitu státního rozpočtu je vynikající, i když vím, že to běžného občana vůbec nezajímá. Osobním selháním Petra Nečase jsme se dostali do situace, že plody koaliční vlády bude sklízet někdo jiný. Je to chyba, která se doufám už nikdy nebude opakovat,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz Přemysl Sobotka.

Svůj názor, proč ODS v posledních volbách dopadla mizerně, sdělil i jeho nástupce ve funkci šéfa krajské ODS, frýdlantský starosta Dan Ramzer. „Jak se vnímala korupce na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde je stíhaný náměstek Šiška. Kdo za to byl zodpovědný? Ne Drábek, Schwarzenberg či Kalousek. Ale Petr Nečas,“ zmínil. A pokračoval i do vlastních řad. „Pan Babiš teď prohlásil, že nechce s daněmi rok nic dělat. Ale nám taky nic nebránilo, si tohle dát do programu. Ale nikoho to nenapadlo,“ uvedl.

Sobotková éra začala v listopadu 1989

Přemysl Sobotka to dotáhl z libereckých politiků rozhodně nejdál. Šest let (2004 - 2010) šéfoval Senátu a stále je jeho místopředsedou. Poprvé byl do něj zvolen v roce 1996, celkem čtyřikrát za sebou. Do politiky vstoupil už v bouřlivých listopadových dnech v roce 1989, kdy padl komunistický režim. Hlavními oporami „sametové“ revoluce byli v Liberci dvě instituce – Divadlo F. X. Šaldy a nemocnice. V ní právě pracoval mladý lékař Přemysl Sobotka. V centru tehdejšího libereckého dění se pohyboval také pravicově založený Miloš Sabáček. „Přemysl Sobotka byl kultivátorem místního občanského fóra. Jsem rád, že jsem ho poznal a mohl s ním spolupracovat. V politice si zachoval svou tvář,“ vyznal se Parlamentním listům.cz jinak nesmlouvavý kritik současných politických poměrů. ODS volil jen do roku 2000. „Pak už jsem chodil jen k senátním volbách a volil právě Přemysla,“ prozradil.

Vzestupy a pády krajské ODS

V občanské demokratické straně je Přemysl Sobotka od doby jejího založení v roce 1991, od vzniku Libereckého kraje šéfoval regionální organizaci až doteď. I v Libereckém kraji ODS zpočátku dominovala, měla dva první hejtmany – Pavlíka a Skokana. V roce 2004 získala v krajských volbách 36 procent hlasů. Už o čtyři roky později přichází první, i když těsná porážka v rámci oranžového tsunami, kdy kromě Prahy vyhrává ČSSD ve všech krajích. Pak už přichází pád. Krajské volby 2012 umisťují ODS až na páté místo s 9,26 procenty hlasů.

Potupa při prezidentské volbě. I kvůli nezájmu vedení ODS

Ještě větší Waterloo však čeká libereckého lékaře a pravicového politika v první přímé prezidentské volbě, kde se ocitá až jako třetí od konce s necelými čtyřmi procenty. „Bylo to vůči Přemkovi unfér, že ho centrální vedení podpořilo až tři dny před volbami a do té doby se tvářili, že nic neexistuje,“ durdil se na již zmíněné tiskovce Dan Ramzer. Stejný názor měl těsné po prvním kole prezidentské volby i jeho kolega, starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). „Jeho strana se za něj nepostavila jako celek. Navíc to schytal i za politiku, kterou ODS na Liberecku předvádí řadu let,“ uvedl pro Parlamentní listy.cz. Podobně se tehdy vyjádřil i levicově zaměřený bývalý jablonecký senátor František Vízek. „Přemysl Sobotka není žádným lumpem. Ale je v čele liberecké ODS a je zodpovědný za to, co se dělo na liberecké radnici za občanskodemokratického primátora Jiřího Kittnera,“ objasnil.

Jablonečan Vízek tak naráží na nešťastný Liberec, který se nyní potýká s velkým, více než dvoumiliardovým dluhem. A ten vznikl právě v době panování ODS na liberecké radnici. Částečně se o tomto problému, konkrétně o libereckých dluhopisech, zmínil i nový krajský šéf Ramzer. „Dnes to vypadá jasně. Ale když se o dluhopisech rozhodovalo, někdy v roce 2005 či 2006, vše vypadalo na ekonomický růst. Liberec dluhopisy plánoval s nulovým růstem a oni mají dvanáctiapůlprocentní propad. Což opravdu nikdo nečekal,“ vysvětlil.

Postavil se Klausovi i Topolánkovi

Za slušného muže považují Přemysla Sobotku i jeho názoroví oponenti, natožpak spolustraníci. „Je velice lidský, férový a spravedlivý. Tak jsem ho poznal. Zanechal ve mně dojem, že je to člověk, kterému se dá věřit,“ vysvětlil před časem ParlamentnímListům.cz liberecký občanský demokrat a bývalý předseda místních Mladých konzervativců Štěpán Křeček. „Věřím mu. Na nic si nehraje. Vzal si kecky a šel s námi do chlíva,“ sdělil místopředseda liberecké Agrární komory Robert Erlebach. „Navíc není zbabělý. Což dokázal, když se postavil Klausovi i Topolánkovi,“ připomněl.

Politická kariéra založená na antikomunismu

Už od počátku své politické dráhy se Sobotka ostře vyhraňoval proti komunistickému režimu. Například v prezidentských primárkách v červnu 2012 Sobotka (ještě netuše, jaký bude volební výsledek) prohlásil: „Pokud bych se stal prezidentem a ve volbách vyhrála levice, která by chtěla sestavit vládu s komunisty, raději abdikuji z pozice prezidenta,“ sliboval. K tomu přidal srovnání komunistů s nacisty.

Což značně rozčílilo předsedkyni libereckých komunistů Danu Lysákovou. A na Sobotku práskla, že těsně před Listopadem studoval VUML – Večerní univerzitu marxismu leninismu. Ten to poté vysvětloval tím, že tam musel docházet proto, aby mohl působit jako lékař v liberecké nemocnici. „Měl jsem tři možnosti. Vstoupit do KSČ. Odejít z nemocnice, kde jsem byl primářem rentgenologie, anebo absolvovat školení, které jsem stejně prodělal jako každý jiný vysokoškolák. Nemusím se za to stydět, protože to byla běžná a otravná praxe. Jen neznalost anebo zlý úmysl srovnává členství v KSČ s Večerní univerzitou marxismu leninismu,“ napsal Sobotka do ParlamentníchListů.cz.

Odstupuji. Ale chci ještě přispět ke zlepšení obrazu ODS

Vraťme se do žhavé, pro ODS ne příliš příznivé současnosti. „Po debaklu v parlamentních volbách odstupuji z role předsedy regionu a člena výkonné rady ODS. Jde o moje vlastní dobrovolné rozhodnutí,“ oznámil Sobotka. „Ještě tři roky ale budu působit v Senátu, jehož jsem místopředsedou. Což je nyní nejvyšší ústavní funkce, kterou ODS má. Budu se maximálně snažit změnit mediální obraz ODS, aby se vrátila se do pozic, ve kterých jsme byli,“ řekl.

„Nyní jsme jasnou a čitelnou opozicí. Takže můžeme své pravicové názory říkat natvrdo a kritizovat vznikající vládu. Nemusíme se ohlížet na žádného koaličního partnera. Největší chyba, která se odehrávala v posledních letech, že ODS byla podobrazem koaliční politiky a nebyla samostatnou politickou stranou. Stali jsme se pro voliče nečitelní, a to chceme napravit,“ zdůraznil Přemysl Sobotka.

Do vedení musí přijít noví lidé

Za pár dní čeká v Olomouci občanské demokraty možná přelomový volební kongres. „Je velká tendence, aby do vedení přišli noví lidé, kteří přinesou novou myšlenku a rétoriku. Z bývalého vedení by tam neměl zůstat nikdo,“ je přesvědčen Přemysl Sobotka.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na ');, do předmětu napište Příběh.

 

Vložil: Anička Vančová