Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budu muset prodat dům, policie mi zabavila zboží, za které jsem ještě nezaplatil, říká majitel growshopu. Komu překážel?!

21.12.2013
Budu muset prodat dům, policie mi zabavila zboží, za které jsem ještě nezaplatil, říká majitel growshopu. Komu překážel?!

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Obchod pana Rasla z Liberce

KRIMI Na desítky takzvaných growshopů se v listopadu jako supi vrhli policisté. „Odvezli mi osmdesát procent zboží. Je to pro mě likvidační,“ postěžoval si Parlamentním listům.cz majitel jedné z postižených prodejen Jan Rasl z Liberce.

Growshopy jsou obchody zaměřené na prodej a distribuci zboží a produktů pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením. Jsou však spojovány s prodejnami, které nabízí potřeby pro pěstování konopí. Název je vytvořen ze slov grow – růst a shop – obchod.

Na obranu postižených živnostníků se angažuje hlavně Pirátská strana. Domnívají se, že jde o policejní šikanu drobných živnostníků. „Místo toho, aby se policie zabývala organizovaným zločinem a korupcí, plýtvá prostředky nás všech k účelovému zastrašování prodejců zcela legálního zboží,“ uvedl místopředseda Pirátské strany z Plzně Petr Kopáč.

Kriticky se vyjadřují i Svobodní. „Nesouhlasím s postupem policie proti obchodům nabízejícím zcela legální zboží. I v hypermarketech se dají koupit věci, ze kterých se dá vypěstovat konopí. A navíc i látky, ze kterých je možné vyrobit výbušniny. Prodejce nemůže nést zodpovědnost za to, co s nákupem zákazník udělá. To by byl konec prodejců nejen zbraní, ale i kuchyňských nebo domácích potřeb či aut,“ konstatoval pro Parlamentní listy.cz David Forbelský, předseda Strany svobodných občanů v Liberci.

Kuřácké potřeby a semínka nevedeme

V centru Liberce se nalézá také jedna podobná prodejna, která v listopadu čelila nezvaným hostům. Dnes na prodejně visí velká informační cedule – Kuřácké potřeby a semínka nevedeme. Což je patrně opatření, které zde zavedli po policejním zátahu. „Zásadně odmítám, že bych šířil toxikomanii. Policisté mi odvezli osmdesát procent zboží z obchodu. Včetně třeba digestoře. Veškeré peníze jsem dával do podnikání a ještě dlužím na fakturách. Takže asi budu nucen dům, který dávám deset let dohromady a ve kterém se mi narodily děti, prodat. Abych zaplatil za zboží, které mi policisté zabavili. Vkládal jsem do něj veškeré úspory, je to pro mě likvidační,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz majitel Jan Rasl. Nyní krámek po měsíci otevřel. „Bez jakýchkoliv kuřáckých potřeb, semínek, prospektů či literatury. Jenom doprodávám hnojiva a substráty.“ konstatoval.

Narůstá pěstování konopí a produkce marihuany ke komerčním účelům

V Libereckém kraji zasahovali policisté na třech místech, v Liberci a České Lípě, provedli i domovní prohlídky. Zabavili materiály a věci, které podle nich souvisí s výrobou psychotropních látek a šíření toxikomanie. „Zajištěný materiál policisté zaslali k dalšímu zkoumání,“ uvedla mluvčí liberecké krajské policie Jana Světlá.

Policisté poukazují na to, že od roku 2007 dochází k masivnímu nárůstu pěstování konopí a produkce marihuany pro komerční účely. Zvyšuje se masivně počet pěstíren. „S tímto rozmachem sledujeme každoročně přibývající počet kamenných i internetových obchodů, které nabízejí technologie určené k indoorovému pěstování konopí,“ řekla Ivana Ježková z policejního prezídia.

Marihuana je škodlivá asi jako alkohol

„Na marihuanu se dívám podobně jako na alkohol. Jsou nebezpečné hlavně pro mladé lidi. Vím o případech, kdy se kvůli užívání marihuany rozjely u některých jedinců psychické problémy. Vyústily až ve schizofrenii. Což se stát může, odbrzdí se něco v mozku a může to dopadnout špatně,“ objasnil Parlamentním listům.cz David Adameček, protidrogový odborník z Liberce. Je zde ředitelem organizace Advaita, která pomáhá uživatelům drog dostat se ze závislosti na nich. „Na druhou stranu řada lidí v určitém období marihuanu kouří a pak toho nechá,“ upozornil.

Razantnější je jeho kolegyně, Hana Vojtěchová, vedoucí Auritusu, centra pro lidi ohrožené drogou v Táboře. „Jsem ráda, že došlo k policejním zátahům na growshopy, a že se zavírají takové obchody. Nejsou nebezpečím pro dospělé, ale hlavně pro třináctileté školáky, kteří chtějí experimentovat s drogami,“ vyjádřila se v Deníku. „Asi není problém, když si třicetiletý chlap jednou za měsíc o víkendu zahulí s kamarády. Ale je to velký problém pro třináctileté děti, které pak kvůli tomu ani nedodělají školu, povalují se doma, jsou bez zájmu, a na všechno kašlou.“

Nechceme přihlížet, jak se z Česka stává policejní stát

Na obranu konopných prodejen a jejich majitelů se postavila hlavně Pirátská strana. Už v listopadu zorganizovala demonstrace v některých větších městech České republice – Praze, Ostravě či Plzni. „Pokud chceme v České republice životaschopné drobné podnikání, nemůžeme si dovolit takto zasahovat proti provozovatelům growshopů, kteří nikomu neškodí a zároveň platí daně a odvody. Místo toho, aby se policie zabývala organizovaným zločinem a korupcí, plýtvá prostředky nás všech k účelovému zastrašování prodejců zcela legálního zboží,“ zmínil na webu Pirátské strany její plzeňský místopředseda Petr Kopáč. Vznikla i petice, která požaduje zastavení policejních zásahů proti growshopům. „Nechci přihlížet tomu, jak se z Česka stává policejní stát,“ sdělil autor petice Jindřich Krása, příznivec Pirátské strany.

„Pirátská strana celorepublikově přebírá výše zmíněnou petici a pořádá také sbírku na právní pomoc majitelům growshopů. I v Plzeňském kraji se budeme za živnostníky nadále prát a šířit osvětu mezi zaryté konzervativce,“ napsal Parlamentním listům.cz Lukáš Bartoň, krajský plzeňský předseda Pirátů. „V Česku je očividně strašně málo problémů s tvrdými drogami a kriminalitou s ní spojenou, když Národní protidrogová centrála raději zabavuje květináče, hnojivo a lampičky drobných živnostníků,“ doplnil a všiml si i toho, že podobné zboží policisté nezabavili velkým hobby marketům s vlastním právním zastoupením.

V hypermarketech si můžete koupit i věci vhodné k výrobě výbušnin

Ozývají se ale i Svobodní. Jejich liberecký předseda David Forbelský nastínil Parlamentním listům.cz svůj pohled: „Velmi důrazně nesouhlasím s postupem policie proti obchodům nabízejícím zcela legální, i když předražený sortiment.“

Navíc podle něj i ze sortimentu běžného hypermarketu se vypěstuje konopí také. „Kromě toho si tam můžete koupit i věci a látky potřebné k výrobě výbušnin. Prodejce nemůže nést zodpovědnost za to, co s nákupem zákazník udělá. To by byl konec prodejců nejen zbraní, ale i kuchyňských nebo domácích potřeb či aut,“ ozřejmil.

Je za zásahem farmaceutická lobby?

Řada lidí se i podivuje k načasování akce a vznikají ošklivé spekulace. „Tyto prodejny fungují legálně už řadu let a najednou se proti nim zasáhne,“ udiveně kroutí hlavou volič Pirátů z Jablonce Martin T. A vyslovuje podezření, že za tím stojí lobby farmaceutických firem. „Growshopy by pro ně znamenaly konkurenci a nemohly by si nasadit vysoké ceny za své produkty,“ sdělil Parlamentním listům.cz. Není s tímto názorem zdaleka sám. „Asi nebude náhoda, že zásah státní policie přišel krátce poté, co vláda vybrala oficiální distributory lékařského konopí a tímto se jí snaží umést konkurenci,“ domníval se Forbelský.

„Vedle pěstitelů pokojových a masožravých rostlin byli mezi zákazníky growshopů i jednotlivci, kteří si doma pěstují marihuanu. Mnohdy zejména k lékařským účelům. Právě kvůli nim proběhl policejní zásah,“ upozornil krajský předseda plzeňských Pirátů Bartoň. „Vzhledem k tomu, že naše společnost je vůči marihuaně tolerantní a připravuje se legalizace lékařské marihuany, cítíme zde silný lobbistický tlak na eliminaci samopěstitelů, kteří jsou konkurencí předražené budoucí distribuce lékařské marihuany. Stát přece nemůže dovolit, aby se lidé léčili sami a téměř zadarmo,“ dodal pro Parlamentní listy.cz.

S podobným názorem se připojila v 5plus2 Zuzana Molková. „Nejdříve zátahy na growshopy, a po pár týdnech ministerstvo rozdává licence k dovozu lékařského konopí. To je ale náhodička. Doteď si mohli lidé takřka za pár korun koupit v growshopu semínka, sami si je vypěstovat a dále zpracovat. Proč ale lidem dopřát dostupnou léčbu? Je jasné, že growshopy by někomu v budoucnu kazily kšeft.“

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová