Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Liberci vybírají jídlo z kontejnerů! Budete se divit, co s ním pak dělají

22.11.2013
V Liberci vybírají jídlo z kontejnerů!  Budete se divit, co s ním pak dělají

Autor: archiv FNB

Popisek: Food not bombs, ilustrační foto

Počet lidí bez domova stoupá, což se nelíbí skupině mladých lidí v Liberci, kteří před rokem znovuobnovili v krajském městě pobočku organizace Food Not Bombs. „Vybíráme jídlo z kontejnerů a každou neděli v centru Liberce vaříme jídlo lidem bez domova. Chceme tím upozornit na důsledky nerovnosti ve společnosti. Jako je bezdomovectví, chudoba, nezaměstnanost a sociální vyloučení a oproti tomu plýtvání spojené s luxusem několika málo vyvolených,“ vysvětlili.

Libereckou hospůdkou Ateliér se v úterý večer line příjemná vůně guláše. Zadarmo ji roznášejí hostům dobrovolníci z organizace Food not Bombs. Podobnou vaří každou neděli od páté odpolední na libereckém Soukenném náměstí. „Chodí se k nám najíst pravidelně tři desítky lidí bez domova,“ uvedli.

Bezdomovectví sužuje Česko již řadu let a počet takto postižených lidí narůstá. „V Česku je podle oficiálních statistik 11 496 lidí bez domova, v Libereckém kraji 262,“ upřesnili. Podle nich je ale skutečnost mnohem horší, některé zdroje odhadují až 30 tisíc lidí bez domova. Jejich tíživá životní situace se zhoršuje ještě více v zimním období. Pravidelně každý rok jich několik umrzne...

Chceme ukázat na chybu v systému

Příčinou tohoto nelichotivého stavu je podle aktivistů mimo jiné i osekávání sociálních výdajů, deregulace nájemného, nedostatek sociálních zařízení a obecních bytů, neexistence zákona o sociálním bydlení. „Naše činnost není charitou. Ta řeší již vzniklé problémy, ale ne proč se do nich lidé dostali. My chceme ukázat na skrytou chudobu a hlad v naší společnosti, na systémový problém. Jde o politickou akci,“ upozornila aktivistka Zuzana.

Pracovník nejmenované neziskovky pak vyprávěl příběh starého pána, který ležel několik měsíců v nemocnici. „Jenom nemocniční poplatek způsobil, že i kvůli nízkému důchodu neměl na zaplacení nájmu a ocitl se na ulici,“ konstatoval.

Velkým problémem těchto lidí dle něj také je, že většinou jsou bez dokladů. „Ztratí občanku a nejsou schopni si ji znovu vyřídit,“ objasnil. Bez dokladů pak samozřejmě nemůže člověk pobírat třeba důchod či sociální dávky...

Na přetřes přišla i vysoká nezaměstnanost, bez práce je v Česku přes půl milionu lidí. „Příliš tomu nepomohla Nečasova vláda, která chtěla zprivatizovat úřady práce a dát je soukromé firmy. Podobné snahy vedou k nefunkčnosti státu,“ myslel si Jirka.

Lidé se najedí z jídla, které by jinak shnilo

Jídlo pro lidi bez domova získávají dobrovolníci zajímavým způsobem. Suroviny pro něj vybírají též z kontejnerů. Nikoli však před paneláky, ale u obchodních domů či restaurací. „Využíváme nezávadné potraviny vyřazené z prodejní sítě, z nepochopitelných důvodů určené ke zničení. Lidé se najedí z jídla, které by jinak shnilo. Na některých místech mají ale supermarkety i tyto kontejnery uzamčené pod zámkem, aby se k nim nikdo nedostal,“ podivila se Zuzana.

Na její slova reagoval jeden z hostů. „Neviňte z toho ale obchodní řetězce. Věřím tomu, že oni by raději toto zboží darovali, než aby ho zničili. Ale na vině je stát a jeho předpisy,“ domníval se.

Darujte oblečení i potraviny

Dobrovolníci však bezdomovcům nejenom vaří jídlo, ale shání pro ně i oblečení či hygienické potřeby. „Snažíme se proto být co nejvíce na očích. Spousta lidí má doma oblečení a surovin na vyhození, které nám může pro tyto účely darovat,“ zdůraznila dobrovolnice Food not Bombs.

Liberecká pobočka celosvětové organizace právě oslavuje rok své znovuobnovené činnosti. „První skupina tady fungovala v letech 2003 až 2004. My jsme na ně navázali od prosince loňského roku. Náš kolektiv je složený z veganů, vegetariánů i masožroutů,“ upozornili.

Uvítali by další dobrovolníky. „Pokud se někdo rozhodne, je důležitá pravidelnost a spolehlivost. Protože lidé bez domova každou neděli čekají, že jim uvaříme. Aktuálně potřebujeme někoho, kdo by vařil čaj,“ uvedla Zuzana. S tím souvisí i potřeba termosek na čaj. Zatím mají čtyři dvojice, na každého tedy vyjde jedno nedělní odpoledne v měsíci.

Dobrovolníci přijímají od dárců nezávadné potraviny, plastové talíře, lžíce, kelímky, sezonní oblečení, deky, spacáky, batohy, tašky či hygienické potřeby. Tyto věci použijí k rozdávání potřebným. Zájemci se mohou hlásit na emailové adrese

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace