Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Liberci vybírají jídlo z kontejnerů! Budete se divit, co s ním pak dělají

22.11.2013
V Liberci vybírají jídlo z kontejnerů!  Budete se divit, co s ním pak dělají

Autor: archiv FNB

Popisek: Food not bombs, ilustrační foto

Počet lidí bez domova stoupá, což se nelíbí skupině mladých lidí v Liberci, kteří před rokem znovuobnovili v krajském městě pobočku organizace Food Not Bombs. „Vybíráme jídlo z kontejnerů a každou neděli v centru Liberce vaříme jídlo lidem bez domova. Chceme tím upozornit na důsledky nerovnosti ve společnosti. Jako je bezdomovectví, chudoba, nezaměstnanost a sociální vyloučení a oproti tomu plýtvání spojené s luxusem několika málo vyvolených,“ vysvětlili.

Libereckou hospůdkou Ateliér se v úterý večer line příjemná vůně guláše. Zadarmo ji roznášejí hostům dobrovolníci z organizace Food not Bombs. Podobnou vaří každou neděli od páté odpolední na libereckém Soukenném náměstí. „Chodí se k nám najíst pravidelně tři desítky lidí bez domova,“ uvedli.

Bezdomovectví sužuje Česko již řadu let a počet takto postižených lidí narůstá. „V Česku je podle oficiálních statistik 11 496 lidí bez domova, v Libereckém kraji 262,“ upřesnili. Podle nich je ale skutečnost mnohem horší, některé zdroje odhadují až 30 tisíc lidí bez domova. Jejich tíživá životní situace se zhoršuje ještě více v zimním období. Pravidelně každý rok jich několik umrzne...

Chceme ukázat na chybu v systému

Příčinou tohoto nelichotivého stavu je podle aktivistů mimo jiné i osekávání sociálních výdajů, deregulace nájemného, nedostatek sociálních zařízení a obecních bytů, neexistence zákona o sociálním bydlení. „Naše činnost není charitou. Ta řeší již vzniklé problémy, ale ne proč se do nich lidé dostali. My chceme ukázat na skrytou chudobu a hlad v naší společnosti, na systémový problém. Jde o politickou akci,“ upozornila aktivistka Zuzana.

Pracovník nejmenované neziskovky pak vyprávěl příběh starého pána, který ležel několik měsíců v nemocnici. „Jenom nemocniční poplatek způsobil, že i kvůli nízkému důchodu neměl na zaplacení nájmu a ocitl se na ulici,“ konstatoval.

Velkým problémem těchto lidí dle něj také je, že většinou jsou bez dokladů. „Ztratí občanku a nejsou schopni si ji znovu vyřídit,“ objasnil. Bez dokladů pak samozřejmě nemůže člověk pobírat třeba důchod či sociální dávky...

Na přetřes přišla i vysoká nezaměstnanost, bez práce je v Česku přes půl milionu lidí. „Příliš tomu nepomohla Nečasova vláda, která chtěla zprivatizovat úřady práce a dát je soukromé firmy. Podobné snahy vedou k nefunkčnosti státu,“ myslel si Jirka.

Lidé se najedí z jídla, které by jinak shnilo

Jídlo pro lidi bez domova získávají dobrovolníci zajímavým způsobem. Suroviny pro něj vybírají též z kontejnerů. Nikoli však před paneláky, ale u obchodních domů či restaurací. „Využíváme nezávadné potraviny vyřazené z prodejní sítě, z nepochopitelných důvodů určené ke zničení. Lidé se najedí z jídla, které by jinak shnilo. Na některých místech mají ale supermarkety i tyto kontejnery uzamčené pod zámkem, aby se k nim nikdo nedostal,“ podivila se Zuzana.

Na její slova reagoval jeden z hostů. „Neviňte z toho ale obchodní řetězce. Věřím tomu, že oni by raději toto zboží darovali, než aby ho zničili. Ale na vině je stát a jeho předpisy,“ domníval se.

Darujte oblečení i potraviny

Dobrovolníci však bezdomovcům nejenom vaří jídlo, ale shání pro ně i oblečení či hygienické potřeby. „Snažíme se proto být co nejvíce na očích. Spousta lidí má doma oblečení a surovin na vyhození, které nám může pro tyto účely darovat,“ zdůraznila dobrovolnice Food not Bombs.

Liberecká pobočka celosvětové organizace právě oslavuje rok své znovuobnovené činnosti. „První skupina tady fungovala v letech 2003 až 2004. My jsme na ně navázali od prosince loňského roku. Náš kolektiv je složený z veganů, vegetariánů i masožroutů,“ upozornili.

Uvítali by další dobrovolníky. „Pokud se někdo rozhodne, je důležitá pravidelnost a spolehlivost. Protože lidé bez domova každou neděli čekají, že jim uvaříme. Aktuálně potřebujeme někoho, kdo by vařil čaj,“ uvedla Zuzana. S tím souvisí i potřeba termosek na čaj. Zatím mají čtyři dvojice, na každého tedy vyjde jedno nedělní odpoledne v měsíci.

Dobrovolníci přijímají od dárců nezávadné potraviny, plastové talíře, lžíce, kelímky, sezonní oblečení, deky, spacáky, batohy, tašky či hygienické potřeby. Tyto věci použijí k rozdávání potřebným. Zájemci se mohou hlásit na emailové adrese

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace