Liberecká radnice má 130. výročí. Město nechalo vyrazit limitovanou sérii 130 medailí
07.11.2023
Foto: Město Liberec (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Pamětní mince k výročí liberecké radnice
Sérii 130 pamětních medailí z ryzího stříbra vydalo zhruba po 20 letech město Liberec. Tentokrát jako připomínku k 130. výročí od otevření historické budovy radnice v roce 1893.
Líc medaile prezentuje reliéf radnice, rubová strana potom motiv legendární vitráže, která znázorňuje město Liberec jako ženu. Autorem původního návrhu je významný český medailér Mgr. Petr Horák. O ražbu se postarala Bižuterie Česká Mincovna.
Libereckou radnici zdobí vitráž, která znázorňuje město Liberec jako ženu.
Památeční a reprezentativní prezent
„Jedná se o atraktivní artefakt, který bude město Liberec několik let používat při mimořádných příležitostech. Třeba jako památeční a reprezentativní prezent pro významné zahraniční i domácí návštěvy. Nebo jako dar pro velvyslance či zástupci partnerských měst, kteří město navštíví. Stejně tak je chceme používat například při poděkování významným osobnostem, které se zaslouží o mimořádný čin nebo událost ve prospěch Liberce a jeho občanů,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Vitráž s motivem Liberce jako ženy ve své době věnoval jako vzácný dar městu místní továrník Ludwig rytíř von Liebieg. Jedná se o jednu z nejkrásnějších personifikací Liberce – ženu v červené říze držící městský znak na štítu.
Pamětní mince k výročí liberecké radnice
I pro sběratele
Přesně 42 g vážící stříbrná medaile o průměru 50 mm je uzavřena v ochranném otevíracím pouzdru a uložena v reprezentativním blistru, z něhož je možné ji vyjmout a poté znovu vrátit zpět. Grafika a celkový vizuální styl pouzdra odkazuje na vydání právě u příležitosti 130. výročí od otevření budovy historické radnice.
Ačkoliv vydaná edice 130 kusů má sloužit na několik dalších let především k slavnostním a mimořádným událostem, kancelář primátora nabídne atraktivní medaili i sběratelům a široké veřejnosti. „Věříme, že po této pamětní medaili rádi sáhnou i sběratelé nebo lidé, kteří mají silný vztah k historii Liberce. Stříbro je navíc stále žádaným cenným kovem a jeho hodnota se časem může i zvyšovat. Proto medaile v omezeném počtu nabídneme k prodeji v Městském informačním centru Liberec. Zájemci si ji tam můžou koupit za cenu 2 325,- korun, což je částka, za kterou ji město pořídilo,“ dodává liberecký primátor Jaroslav Zámečník.
V roce 1879 založila Liberecká spořitelna konto na stavbu nové radnice a vzápětí na něj sama přispěla částkou 30 000 zlatých. Dalších 100 000 zlatých odkázal na tento účel průmyslník Franz Liebieg mladší (uváděn též jako Liebig, zemřel roku 1886). Přípravný výbor připravil skicu s požadovanými rozměry stavby, vyčíslil předpokládané náklady a doporučil městskému zastupitelstvu, aby o vypracování stavebních plánů byli požádáni renomovaní architekti. Tyto návrhy byly schváleny 15. 4. 1887 a byla vyhlášena soutěž na nejlepší projekt s doporučením k realizaci stavby v zaalpském stylu.
Z devíti došlých návrhů byl za nejlepší označen návrh vídeňského architekta Franze Neumanna. O realizaci právě tohoto projektu rozhodlo zastupitelstvo 6. prosince 1887 v době starosty Karla Schückera. Zastupitelé ocenili tehdy velikou užitnou plochu a nejnižší rozpočet. Základní kámen nové stavby byl položen 30. září 1888 a 5. listopadu 1890 byla dokončena hrubá stavba. 22. září 1891 byla na vrcholu hlavní věže vztyčena socha plechového rytíře, 1. září téhož roku navštívil stavbu radnice císař František Josef I. Původně plánovaný termín dokončení – 1. listopad 1892 – se nepodařilo dodržet kvůli politickým změnám, nejdůležitější z nich bylo odvolání městského zastupitelstva a dosazení vládního komisaře do čela městské správy. Radnice tak byla k prohlídkám zpřístupněna až o Velikonocích 2. a 3. dubna 1893. Přesně pět let po položení základního kamene se konalo symbolické položení kamene posledního.
Celý vnějšek radnice působí impozantním dojmem. Stavba má přibližně čtvercový půdorys, v jejím středu je ponechán dvůr přístupný z obou boků stavby. Nad hlavním průčelí budovy obráceném k náměstí se zvedá trojice věží. Nejvyšší z nich, prostřední, má výšku 65 metrů. Původně její vrchol zdobila měděná socha rytíře Rolanda, ochránce městských práv. Socha byla roku 1952 nahrazena rudou hvězdou. Ta byla sňata v roce 1989 a následujícího roku nahrazena lvem, jakožto symbolem českých králů. Konečně, roku 2005 byla na vrchol věže umístěna kopie původní sochy rytíře.
Nad vstupním portálem s již vzpomenutým rokem očekávaného dokončení je reliéf od Theodora Friedla znázorňující založení staré i nové radnice. V jeho středu je ženská postava symbolizující město, levá strana obsahuje postavy spojené s původní radnicí a pravá postavy spojené se vznikem radnice nové. Nad reliéfem je balustrádový balkón, ze kterého mluvily mnohé slavné osobnosti, např. císař František Josef I., prezidenti Edvard Beneš nebo Václav Havel.
Na přední straně budovy je bronzový památník ve tvaru tankového pásu jako vzpomínka na devět obětí vpádu armád Varšavské smlouvy ze srpna 1968.
Interiér radnice je bohatě zdoben způsobem odpovídajícím bohatství města. Jde často o dary místních cechů a patriotů. Patrně nejkrásnějším sálem je dřevem obložená obřadní síň s vynikající akustikou, 450 kg vážícím lustrem z Berlína, šesticí vitráží a nástropní malbou znázorňující vítězství pravdy nad temnými silami od vídeňského malíře Andrease Grolla.
|
Zdroj: Tisková zpráva
Vložil: Markéta Vančová