Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trojí divoké manželství pohádkového Krakonoše a překvapivě tichá realita. Tajnosti slavných

04.10.2023
Trojí divoké manželství pohádkového Krakonoše a překvapivě tichá realita. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmové studio Barrandov

Popisek: František Peterka jako Kája Bartáček s Ivou Janžurovou alias manželkou Alenou v komedii Zítra to roztočíme, drahoušku…!

VIDEO Stejnou partnerku vyfasoval hned třikrát a z jejich domácí „Itálie“ diváci přímo šíleli. Jakmile ale režisér řekl STOP, sotva by někoho napadlo, že bylo rázem všechno úplně jinak.

Za nápadem, který úspěšně baví publikum dodnes, stál režisér a scenárista Petr Schulhoff, který vsadil ve svých komediích na dva populární a skvělé komiky. Temperament, zacházející velmi často za hranu představivosti většiny diváků, hádky, téměř hrozící domácím násilím, a usmiřování tak vášnivé, že nad ním až zůstává rozum stát. Přes půl stoletím proměnil Krakonoše ze slavného Večerníčku Františka Peterku v Káju a přidělil mu jako partnerku Ivu Janžurovou alias Alenu, kteří spolu prošli hned třemi filmy, Hodíme se k sobě, miláčku…?, Zítra to roztočíme, drahoušku…! a Co je doma, to se počítá, pánové…! Stěží by někdo uvěřil, že v přestávkách mezi klapkami bylo rázem všechno jinak. Ona pletla nebo si četla, i on se zabral do nějaké knihy… a nepadlo mezi nimi jediné slovo.

 

Hodím se k sobě, miláčku…?:

Zamindrákovaná třasořitka

Narodil se 17. března 1922 v Praze do rodiny bankovního úředníka, takže ani nebylo divu, že začal studovat obchodní školu. Čísla, vzorce a tabulky mu ale k srdci nepřirostly, takže předčasně skončil kvůli špatnému prospěchu. Ani trošku mu to ale nevadilo, protože odmalička snil o kariéře profesionálního sportovce. Aktivně se věnoval atletice a toužil vyniknout jako vzpěrač. „Vyprávěl mi, že jako malý hubený kluk trpěl komplexem méněcennosti, takže začal cvičit. A postupně, jak se mu zpevňovaly svaly, stoupalo mu i sebevědomí,“ prozradila režisérka Adéla Sirotková v dokumentu České televize Neobyčejné životy. Nakonec ho o deset let starší sestra Miluna přihlásila na konzervatoř, aniž by mu to řekla. Studium mu sice vůbec nešlo, nakonec ho ale s přece jen dokončil, byť s velkým sebezapřením.

V divadle omylem

Koncem války se nevyhnul totálnímu nasazení, takže studium dokončil až v roce 1946. Začal pracovat jako telefonista v pojišťovně a dál snil o kariéře úspěšného vzpěrače. Pak ho ale administrativním omylem pozvali v roce 1947 do angažmá v Slováckém divadle Uherské Hradiště. Zpočátku ale trpěl obrovskou trémou, k herectví měl nechuť a vážně uvažoval, že tuto profesi opustí. Že jeviště přímo nesnáší, to koneckonců říkával po celý život. Časem se ale z této hlášky stal jakýsi folklór a nikdo mu to nevěřil. Počátkem padesátých let spojil natrvalo svůj život s Libercem, kde hrál až do roku 1987 v Divadle F. X. Šaldy, s krátkou přestávkou v letech 1954-1956 v Olomouci. Vypracoval se mezi opory souboru a vytvořil více než 250 rolí. Jeho herectví částečně vycházelo z jeho zjevu, ale vedle charakterních dokázal ztvárnit i role komediální či tragikomické. Jako člen činohry hrál naposledy v roce 1987 ve hře Turecká kavárna, dál pak ale účinkoval až do poloviny devadesátých let jako host.

 

Dáma na kolejích:

Chlap jako hora

Před kamerou stanul poprvé v roce 1949 v budovatelské agitce Velká příležitost, po pár letech dostal příležitost i v umělecky hodnotnějších titulech, jako Černý prapor nebo Život pro Jana Kašpara. V roce 1960 přímo zazářil jako vězeň v koncentračním táboře ve válečném dramatu Vojtěcha Jasného Přežil jsem svou smrt. A rozhodně nebyla náhoda, že se jeden z filmů, v němž dostal hlavní roli, jmenoval Chlap jako hora. Zahrál si v několika detektivkách i s Jiřinou Bohdalovou v legendární hudební komedii Dáma na kolejích. V témže roce se pak setkal v kriminálním dramatu Juraje Herze Znamení Raka poprvé před kamerou s Ivou Janžurovou, která se později stala jeho velmi častou partnerkou. Vidět jsme ho mohli i ve slavném americkém válečném filmu Most u U Remangenu, který se v roce 1969 částečně natáčel u nás. Do historie se ale zapsal především jako pohádkový Krakonoš a v této roli byl opravdu monumentální.

Tragická nehoda

V roce 2001 obrátila jeho život vzhůru nohama nepozorná řidička, která ho při jedné z ranních procházek kolem liberecké přehrady srazila autem. Kvůli vážnému zranění nohou prožil celé tři roky v nemocnici, podstoupil třicet čtyři operací, trpěl těžkými depresemi a prosil Boha, aby už konečně zemřel. Nakonec ho zpátky do života dostal sport společně s mimořádně pevnou vůlí. Znovu dokázal zvítězit sám nad sebou a jako by nabral spoustu dalších sil. Později se totiž musel dvakrát vypořádat se zlomeninou krčku, o dobrou náladu a chuť do života už ho ale nepřipravily.

 

Krkonošské pohádky:

Liberecký čestný občan

Ženatý byl dvakrát, s druhou manželkou, o deset let mladší Miluškou, která se kvůli němu rozvedla, měli dceru Evu a syna Michaela. Vzpírání se nikdy nevzdal a na každé natáčení s ním jela činka, a i ve vysokém věku chodil denně alespoň na dlouhé procházky. Byl zarytý nekuřák, takže s Krakonošovou dýmkou měl problém podobně jako s jedno ze scén v komedii Příště budeme chytřejší, staroušku!, v níž měl ukrást auto a ujet s ním. Nikdy totiž neměl řidičák. V roce 1997 obdržel Medaili města Liberce za občanské zásluhy. V lednu 2016 oznámil, že překonal rakovinu jazyka, a v létě se dobrovolně přestěhoval do hospicu, protože už se nedokázal sám o sebe postarat. Představitel nesmrtelného pána hor Krakonoše z navždy odešel 25. listopadu 2016, pouhý den před jeho smrtí navrhl liberecký primátor, aby mu bylo uděleno čestné občanství. V roce 2020 nechalo město vyrobit na jeho počest bronzovou bustu, která je umístěna v prostorách liberecké radnice.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Liberec v minulosti a současnosti, Česká televize, František Peterka: Zpověď)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská