Obchodní akademie v Liberci je nejstarší ekonomkou v Čechách
09.10.2013
Foto: web Gymnázia Chrudim
Popisek: Studentky chrudiského gymnázia
V říjnu tohoto roku bude na Obchodní akademii v Šamánkově ulici rušno – propuknou tady oslavy 150. narozenin této školy - dnes už bezkonkurenčně nejstarší obchodní akademie na území Čech a Moravy.
Hlavní oslavy školy, která se dnes jmenuje Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Liberec, jsou plánovány na 18. října 2013, kdy vedle Dne otevřených dveří spojených s výstavou psacích strojů, od 20 hodin se pak uskuteční „Setkání absolventů“ v Domě kultury v Liberci.
Po prvním turnusu školu opustilo 12 absolventů
Výuka na OA byla podle současného ředitele školy Jaroslava Počera zahájena 15.října 1863 na obchodní a živnostenské škole, jak zněl její první a zdaleka ne poslední název. Po liberecké reálce a tkalcovské škole byla třetí libereckou střední školou. Liberec – v tu dobu druhé největší město v Čechách – byl významným centrem textilního průmyslu a prožíval období velkého hospodářského a společenského rozmachu. Tyto skutečnosti vedly k tomu, že byl na návrh tehdejšího starosty města Ludvíka Ehrlicha libereckou Městskou spořitelnou vytvořen fond, z něhož bylo možno financovat odbornou školu pro obchod a živnosti. Správa spořitelny se tohoto návrhu zhostila v poměrně krátké době a po několika měsících byla škola otevřena. Slavnostní shromáždění všech významných osobností města, představitelů školy a žáků se konalo v radní síni radnice (staré, zbořené roku 1892) a vlastní výuka byla zahájena dne 16. října v 8 hodin ráno. V prvním ročníku bylo tehdy zapsáno 25 žáků, z nichž školu po dvou letech opustilo 12 absolventů.
Sto padesát let
Obchodní akademie neměla až do roku 1910 důstojné sídlo – stěhovala se z původní Lipové do Široké ulice, potom do Liliové, od roku 1892 sídlila v nové městské škole na Keilově vrchu. V Šamánkově ulici se usídlila až v roce 1910, kdy budovu „zdědila“ po textilní škole, která dostala novou budovu v Tyršově ulici.
Za 150 let, které uplynuly od onoho říjnového dne roku 1863, vychovala OA několik tisíc kvalitních obchodníků, úředníků, ekonomů, podnikatelů. Někteří absolventi se úspěšně uplatnili i v neekonomických oborech. Struktura učebních plánů totiž dává možnost orientovat se po maturitě i na jiné než ekonomické obory. Žáci byli vždy vedeni ke kultivovanému mluvenému i psanému projevu, zdvořilému vystupování na veřejnosti, měli poměrně velký všeobecný rozhled a jazykové znalosti. Škola v nich navíc rozvíjela i podnikavost a aktivitu.
Almanach školy
Obchodní akademie se dnes řadí mezi přední vzdělávací instituce. Do zmodernizované a dobře vybavené budovy v současnosti dochází 431 žáků. K zavedeným oborům Obchodní akademie a Ekonomické lyceum přibyl v loňském roce ještě obor třetí – Veřejnosprávní činnost. Žáci školy se pravidelně umísťují na předních místech studentských soutěží, velmi dobrých výsledků dosahují i u tolik obávaných státních maturit.
Všechny skutečnosti jsou tedy dobrým důvodem k řádnému připomenutí kulatého výročí. V současné době je již k dostání almanach školy, který kromě informací a fotografií z historie školy obsahuje i seznamy absolventů od roku 1945 do současnosti.
Na tyto akce zveme všechny absolventy, kteří budou chtít velké jubileum školy oslavit ve společnosti svých spolužáků i bývalých kantorů.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL