Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Liberci dnes odstartuje vzpoura proti vedení města! Známe podrobnosti

04.10.2013
V Liberci dnes odstartuje vzpoura proti vedení města! Známe podrobnosti

Autor: archiv

Popisek: Liberec

V pátek 4. října vypukne v Liberci referendum. Bude se rozhodovat, zda má magistrát města prodat letiště, nebo technické služby. „Toto referendum je kultivovaná vzpoura proti vedení města, které dělá pravý opak toho, než co slibovalo před volbami,“ tvrdí členka přípravného výboru referenda a opoziční městská zastupitelka ze Změny pro Liberec Zuzana Tachovská.

Musí přijít 35 procent voličů

„První liberecké referendum o prodeji letiště, technických služeb a dalším majetku města proběhne v pátek 4. října od 10 do 20 hodin v obvyklých hlasovacích místnostech. Koná se pouze jeden den, na rozdíl od voleb,“ upozornila Tachovská. Pro platnost referenda musí přijít alespoň 35 procent libereckých voličů. Lístky s otázkami referenda nedostanou lidé do schránek, ale přímo ve volebních místnostech.

K prodeji nutí Liberec velký dluh

Liberec je zatížen velkým dluhem. Proto vedení města uvažuje o prodeji letiště či technických služeb. Proti tomu se postavila již loni opoziční Změna pro Liberec a začala sbírat podpisy pro referendum. „Toto referendum je kultivovaná vzpoura proti vedení města, které dělá pravý opak toho, než co slibovalo před volbami,“ zmínila Tachovská.

Současná vládní koalice slibovala ve svém programovém prohlášení, že budou město řídit jako odpovědný správce a rozhodovat bude s ohledem na dlouhodobý přínos místo na okamžitý zisk. „Koalice také slibovala, že bude snižovat zadlužení přednostně z úsporných opatření a nikoliv prodejem majetku města, že městské nemovitosti budou přednostně pronajímat, a ne prodávat,“ vysvětlila městská zastupitelka. Podle ní se vedení města snaží prodat letiště a technické služby hluboce pod cenou.

Neviděli jsme už jinou cestu, než referendum, říká exprimátor

Organizátoři referenda museli nasbírat devět tisíc podpisů. Na jejich základě pak rozhodlo liberecké zastupitelstvo o konání referenda na 4. října. Změna pro Liberec se snažila posunout termín na 25. října, kdy se konají parlamentní volby, ale neúspěšně. „Neviděli jsme už žádnou cestu, jak zabránit plánovaným privatizacím posledního cenného městského majetku, který připravila současná koalice za podpory liberecké ODS,“ objasnil důvody prvního libereckého referenda další člen jeho přípravného výboru, exprimátor a lídr Změny Jan Korytář.

S přehmaty minulosti se nestalo nic

O širších aspektech referenda se rozhovořil v letáku, který organizátoři referenda připravili a distribuovali do schránek Liberečanů, městský zastupitel za Změnu pro Liberec Vladislav Chvála. Současné vedení města rozhodně nepochválil: „Komunální volby vyhrála Změna pro Liberec, ale po třech měsících byla odstavena téměř od všech možností jak naplnit svůj volební program pod průhlednou záminkou, že muž v jejím čele, Jan Korytář, nekomunikuje,“ uvedl.

Nápadné podle něj bylo, že museli z vedení města i všichni ostatní ze Změny. „Proto hlas voličů, kteří chtěli transparentnější politiku města, zastavení zadlužování, prověření podivných smluv, které by mohly vysávat rozpočet města, či zastavení prodejů majetku, zůstal zcela stranou,“ sdělil.

Nová menšinová koalice s tichou podporou dřívějších vládců z ODS musela podle něj nastoupit proto, aby se nikdo nezabýval přehmaty minulosti. „Proto muselo pokračovat bezhlavé rozprodávání městského majetku, nyní už i letiště a technických služeb. Přitom s přehmaty minulosti se nestalo nic,“ podivil se Chvála.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace