Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pověst naší země je v troskách. Za hranicemi se nám smějí, tvrdí Sobotka

29.09.2013
Pověst naší země je v troskách. Za hranicemi se nám smějí, tvrdí Sobotka

Foto: ČSSD

Popisek: předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Střední vrstvy chudnou a českou politiku po předčasných volbách možná znovu ohrozí nějaké nové Věci veřejné. Občané, nedopusťte to. Nedovolte, abychom byli v zahraničí pro smích, tak jako v předchozích letech, hřímal předseda ČSSD v Liberci.

Liberecké zábavní centrum Babylon se v úterý 24. září zbarvilo do oranžova. Sociální demokraté zde zahajovali kampaň do parlamentních voleb. A zatímco místní aquapark přilákal pouze několik milovníků vodních radovánek, konferenční sál se slušně zaplnil příznivci sociálních demokratů. Pod stranickým heslem  „Prosadíme  dobře fungující“ stát vystoupily sociálně demokratické špičky i lídři do krajských voleb v Libereckém kraji. Většinou se neopomenuli razantně zmínit, že po sedmi letech pravicových vlád stát dobře nefunguje.

"Výsledek vlády ODS a TOP 09 je velmi špatný, ekonomika se propadá, chudnou střední vrstvy, ztratili jsme dech," upozornil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Lídr ČSSD v Libereckém kraji Pavel Ploc dokonce parafrázoval výrok Járu Cimrmana. "Jak chudák k ještě větší bídě přišel."

Příjmy lidí se snižují, střední vrstvy chudnou

Jako první před několik stovek příznivců předstoupil Bohuslav Sobotka. A jal se líčit současný nelichotivý stav, podle něj způsobený pravicovými vládami. "Ekonomika je v recesi, reálné příjmy obyvatel se snižují, chudnou střední vrstvy, ztratili jsme dech. Pověst naší země po sedmi letech vlády pravice je katastrofální. České republice se v zahraničí smějí, jsme proslulí skandály. A tím skončila i poslední Nečasova vláda," upozornil.

Pozor na nové Věci veřejné, které se podílely na devastaci země

Podle Sobotky dokáže nelichotivý stav naší země sociální demokracie změnit. K tomu ale potřebuje vyhrát ve volbách, ale nejen to. Sobotka varoval příznivce ČSSD před situací, která nastala při posledních parlamentních volbách. ČSSD je vyhrála, ale skončila v opozici. "Dejte si pozor na nějaké nové Věci veřejné, které by se spojily s ODS a TOP 09 a pokračovala by neúspěšná pravicová politika," zhrozil se.

K tomuto tématu se Sobotka pak vrátil ještě v úplném závěru akce, kdy oprášil historii okolo Věcí veřejných před minulými volbami. "Najednou se tu objevila nová strana disponující desítky milionů korun na kampaň. Zaplavila billboardy a inzeráty republiku, slibovala, že zatočí s korupcí a nebude spolupracovat s dinosaury," zavzpomínal.

Už pár měsíců po volbách na podzim za Sobotkou začali chodit bývalí voliči sociální demokracie. "Omlouvali se, že dali hlas Věcem veřejným. Líbil se jim Radek John, kterého znali z televize, uvěřili mu. Našlo se půl milionu lidí, kteří dali hlas Bártovi, Johnovi, Kristýně Kočí. Nechali se zmást líbivou reklamou, populistickým programem. Jak to dopadlo, všichni vědí. Hned po volbách se Bárta s těmi dinosaury, se kterými chtěl bojovat, spojil. Domluvil se s Kalouskem a Nečasem a začali devastovat naši zemi," konstatoval Sobotka. Bylo jasné, proč tento příběh vypráví. Cílil tím na nově vzniklé politické strany, hlavně patrně na Ano Andreje Babiše. 

Musíme nastartovat hospodářský růst

Sociálnědemokratický předseda se věnoval i programu své strany. Prioritou je podle něj nastartování hospodářského růstu. "Vláda tomu může pomoci aktivní politikou, bude investovat a podporovat vznik nových pracovních míst," uvedl. Dále chtějí sociální demokraté zrušit či změnit pravicové reformy. Například valorizaci penzí. "Aby se opět valorizovala podle inflace, a ne podle jedné její třetiny," upřesnil bod slibně znějící hlavně seniorům. Zvýšit chtějí sociální demokraté dle Sobotkova vyjádření i minimální mzdu, zrušit opatření, podle kterého se zaměstnancům neproplácely první tři dny nemocenské, druhý pilíř důchodové reformy, rovnou daň i Julínkovy poplatky ve zdravotnictví.     

V tomto státě opravdu nic nefunguje

Bohuslav Sobotka přítomným také vysvětlil heslo, pod kterým řečnil. Co vlastně znamená fungující stát. "Lidé, kteří platí daně, sociální a zdravotní pojištění, si zaslouží ve chvíli, kdy se dostanou do složité sociální situace, aby jim stát pomohl. Když přijdete o práci, aby vás úřady práce jenom neevidovaly, ale pomohly nějakou práci najít. Když přijdete do nemocnice, aby vám neřekli, že vaši operaci udělají za rok, protože zrovna nemají peníze, protože je přijatá špatná úhradová vyhláška. Aby mladé rodiny mohly umístit své děti do školky a neodbyly je s tím, že nemají místo," zdůraznil.

S lichvou stát nic nedělá

K hlavnímu předvolebnímu heslu ČSSD se vrátil i stínový ministr spravedlnosti a senátor Jiří Dienstbier. "Naše heslo není náhodné, protože když se podíváte kamkoliv, tak zjistíte, že v tomto státě opravdu nic nefunguje," sdělil. Ve svém vystoupení se věnoval hlavně lichvě, kdy mnozí výtečníci zneužívají těžké sociální situace některých lidí. "Jsou tu v některých případech naprosto nepředstavitelné lichvářské podmínky a stát s tím nic nedělá. Smlouvy jsou přitom tak složité, že kdo nemá vystudovaná práva, nemůže jim rozumět. Takže je vcelku logické, že se lidé nechají nachytat," vysvětlil. Přitom je podle něj  možné udělat velice snadné opatření, které by podobné případy minimalizovalo. "Stačí stanovit, že úroky nesmí přesáhnout dvacet procent," objasnil.

Vládní koalice ČSSD s KSČM nebude. Jedině tichá podpora

ČSSD je favoritem voleb, ale  je otázkou, s kým utvoří případnou koalici. Takzvané Bohumínské usnesení jim brání sestavit přímou vládní koalici s komunisty. Což potvrdil i Sobotka. "Vládní koalici s komunisty neutvoříme," sdělil. Jiné je to však s menšinovou vládou s tichou komunistickou podporou. "Této variantě bych se nebránil," podotkl Pavel Ploc.

Největší soupeř ČSSD - ODS a TOP 09

Otázkou je, kdo je největším soupeřem sociálních demokratů v parlamentních volbách. V Libereckém kraji například Zemanovci nasadili jako jedničku populárního fotbalistu Jana Nezmara, kterému kryje záda exhejtman Stanislav Eichler, komunisté mají v čele šéfa záchranky Mackovíka, ambiciózní a bohatí Babišovci vede výřečný bývalý novinář Martin Komárek, podceňovat se nedá ani Topka hlavně díky spojenectví s v kraji velmi populárními Starosty. "Na celostátní úrovni je naším největším konkurentem ODS a TOP 09. Tyto dvě strany se po volbách zase spojí. Naším cílem je, aby skončily v opozici," vysvětlil Sobotka.

Liberecký krajský předseda a europoslanec Robert Dušek ohodnotil situaci v Libereckém kraji. "Při předpokládaném úbytku hlasů pro ODS se o jejich hlasy poperou hlavně Babišovci a Topka. Pro nás jsou tady v kraji největším konkurentem Zemanovci a komunisté," zmínil. Parlamentní listy.cz se sociálních demokratů zeptali na vztah jejich strany s prezidentem Zemanem. I s ohledem na liberecké výroky jejích konkurentů, kdy Martin Komárek prohlásil, že se ČSSD třese přes Zemanem jako malý psík, či názor Karla Schwarzenberga, že prezident ovládne sociální demokracii přes místopředsedu Haška.

Pravice nemá téma

Bohuslav Sobotka se těmto výrokům jen pousmál. "Tady je vidět, že pravice nemá žádná témata. Když přijdou s nějakým návrhem, tak se všichni smějí a říkají, vždyť jste byli u vlády sedm let, tak proč jste to neprosadili. ODS například nyní slíbila, že nebude zvyšovat daně. Když tak učinili posledně, skončilo to trojnásobným zvýšením DPH na potraviny a léky," konstatoval.

"Prezident Zeman je pro ně náhradní téma z nouze, které budou během kampaně využívat. My se do těchto debat nechceme nechat zatáhnout. Pro nás je důležité mluvit o budoucnosti a konkrétních problémech, které lidé mají. Předpokládám, že prezident Zeman, který porazil Karla Schwarzenberga i díky hlasům voličů ČSSD, bude respektovat výsledky voleb. A pokud ČSSD volby vyhraje, tak ji pověří, aby sestavila vládu," zakončil Sobotka.

Oldřich Szaban, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová