Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tulpa: ČSSD nikdy zdroj ani částky na stavbu hospice neuvedla

28.09.2013
Tulpa: ČSSD nikdy zdroj ani částky na stavbu hospice neuvedla

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační fotografie.

Za 4 roky vlády sociálních demokratů převzala nová reprezentace kraje jen několik rodinných pokojů paliativní péče, dále od města Darovací smlouvou mezi LK a Libercem budovu bývalého kojeneckého ústavu, a také smlouvu s budoucím provozovatelem Hospicovou péčí sv. Zdislavy.

ČSSD ve svém stanovisku rozeslaném 24.září 2013 mimo jiné tvrdí: … Původně mělo stát vybudování hospice 90 milionů. Částka, která se pro svou výši stala terčem kritiky bývalého vedení Libereckého kraje, se výrazně mění. Překvapivě však ne směrem dolů, jak by se od současné koalice složené ze Starostů po Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj dalo očekávat. Naopak z jejich per leze částka vyšší o dalších 50 milionů. A to bez jakéhokoliv vysvětlení příčin...

V listopadu 2012 byla ještě představena studie na přestavbu objektu získané budovy. Architektonická studie neměla vyčísleny žádné finanční částky ani odhady celkové částky na rekonstrukci a dostavbu  tohoto  kamenného hospice.

Příčiny a důvody nově stanovených nákladů byly předloženy na všech zasedáních projektového týmu a všech jednáních výborů zastupitelstva (s výjimkou výboru zdravotnického) Libereckého kraje, které se hospici systematicky věnují, a to v průběhu celého pololetí tohoto roku.

Pokud se zástupci ČSSD diví, že nic nevědí, musím se zeptat, kde všichni byli, když se tématika projednávala? Zasedání výborů jsou veřejná, tak proč se odpůrci ceny kamenného hospice nedomáhali vysvětlení přímo na místě a proč vykřikují hesla mezi veřejnost, aniž by si ověřili skutečnou tvorbu hodnoty díla?

Pokud se týká celkové ceny - o žádné navýšení formálně nejde, protože jediná skutečná hodnota díla byla a je dána jedině projektovou dokumentací. Jiné hodnoty předloženy nikdy NEBYLY. Všechny ostatní částky byly pouhé odhady a zbožná přání.

Do konečného projektu byly zapracovány všechny „nové“ věci, které vzešly z architektonické studie. Jednalo se o přístavby dvou křídel základní budovy, suterénních prostor, rekonstrukci venkovního objektu, přeložek sítí, celkových sadových i zahradních úprav, lékařského a zdravotnického vybavení včetně společenských a pietních místností.

Prohlášení ČSSD považuji z pohledu výše uvedených faktů za zjednodušené, zkreslující, čistě politické a v této věci neopodstatněné. Liberecké novinky informoval Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

Vedle zadané architektonické studie bývalá reprezentace kraje uzavřela smlouvu, která zavazuje kraj k věcem, které se ani nemusí stát. Už to byly možné chyby. Všichni vědí, že každá rekonstrukce je nákladná až trojnásobně a od samého počátku toto rozhodnutí svázalo další postup. Jako příklad uvádím podobnou rekonstrukci hospice v Prachaticích za 122 miliónů korun (v protikladu hospic na „zelené“ louce v Chrudimi). Ano, lepší řešení by bylo stavět na „čisté“ louce, avšak najít vhodnou lokalitu by způsobilo další odklad samotné výstavby. Proto současné vedení Libereckého kraje přijalo variantu navrženou bývalým vedení kraje se všemi problémy, které se v procesu přípravy objevily.

Dále je třeba připomenout všem občanům, že ČSSD nikdy nepředložila finanční řešení celého projektu, ba dokonce žádný zdroj financování neuvedla. Stála pouze za tím, že celé financování převezme Liberecký kraj i přesto, že věděla, že Liberecký kraj na takovou investici nemá finanční krytí. ČSSD se najednou diví, že „jejich“ architektonická studie dostala projektovou dokumentací reálný finanční rozměr. Výše nákladů dle oficiálních rozpočtových tabulek na výstavbu je v celkové hodnotě 144 milionů korun. Jaká však bude skutečná částka po ukončení výběrového řízení, nelze předvídat. Proto ani nelze matematicky stanovit o kolik procent se hodnota projektu navýšila.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL