Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hospic bude o desítky milionů dražší

25.09.2013
Hospic bude o desítky milionů dražší

Autor: Klatovská nemocnice

Popisek: Ilustrační fotografie.

Původně mělo stát vybudování hospice 90 milionů. Částka, která se pro svou výši stala terčem kritiky bývalého vedení Libereckého kraje, se výrazně mění.

Překvapivě však ne směrem dolů, jak by se od současné koalice složené ze Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj dalo očekávat. Naopak z jejich per leze částka vyšší o dalších 50 milionů. A to bez jakéhokoliv vysvětlení příčin, kritizují sociální demokraté.

„Původně plánovaná částka 90 milionů korun se údajně ukázala jako nereálná, aniž by v obsáhlých materiálech pro zastupitele bylo řečeno proč. Po diskusích, které se vedly o zateplení českolipské nemocnice, kdy se jednalo o investice v obdobné výši, jsem překvapená, že nyní stačí konstatovat pouhé `ukázala se jako nereálná` a je nám prostě předloženo navýšení,“ upozorňuje na podobnost situací, jen s jinými výstupy, Romana Žatecká, členka klubu krajských zastupitelů ČSSD.

Otázka zní, proč není možné v libereckém hospici pořídit jedno lůžko za více jak 3 miliony korun. Budovu dostal kraj od statutárního města Liberec za symbolickou korunu, plánované investice tudíž počítají jen se stavebními úpravami a vybavením. Ve srovnání s ostatními hospici v České republice je to naprosto dostačující cena.

„Například hospic v Chrudimi, nově stavěný a s kompletním vybavením s kapacitou 27 lůžek se do 90 milionů téměř na korunu vešel. Sice to bylo před třemi lety, ovšem nyní se všichni ohání krizí, která má logicky stlačovat ceny dolů.  V Chebu se odhadovaly náklady na hospic 50 milionů korun při počtu 16 lůžek,“ srovnává Žatecká.

V současné době však plány počítají s tím, že v libereckém hospici se cena jednoho lůžka vyšplhá na 5 milionů korun. Takový návrh je zastupitelům předkládán, a to bez jakéhokoliv vysvětlení tak výrazného nárůstu.

Členové klubu ČSSD bez výjimky vybudování a existenci hospice v Libereckém kraji podporují, koneckonců právě v době, kdy byla ČSSD ve vedení kraje, došlo k prvním významným krokům směřujícím k jeho vzniku.

Zasloužila si však kritiku nejenom za již zmiňovanou cenu, která nyní výrazně narostla, ale také za údajnou nečinnost. SLK a ZpLK mají krajské otěže ve svých rukou již téměř rok. Ptáme se proto, jednak jakým posunem v této oblasti se může současná koalice pochlubit a především pak – co je příčinou nárůstu ceny o 55 procent?

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace