Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Papoušci nestor kea jsou velmi chytří a vynalézaví. Jejich voliéra v Zoo Liberec musí být „neprůstřelná“

15.04.2022
Papoušci nestor kea jsou velmi chytří a vynalézaví. Jejich voliéra v Zoo Liberec musí být „neprůstřelná“

Foto: Zoo Liberec (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Papoušek nestor kea v Zoo Liberec

Nemáte ještě program na volné velikonoční dny? Zvedněte se z gauče a přispějte na dobrou věc prostě tím, že si trochu protáhnete tělo. 17. dubna se totiž můžete zapojit do hromadného charitativního běhu v liberecké Zoo, který podpoří výstavbu nové ubikace pro roztomilé papoušky nestor kea. Na trase vás čekají zábavné velikonoční úkoly a vlastně ani nemusíte běhat. Úplně totiž postačí, když si trasu projdete pěkně po svých. Pomoc navíc můžete, i když to máte do Liberce daleko.

On-line registrace na Velikonoční běh běží od 15. do 24. dubna, a dokonce si můžete vybrat i libovolný termín a místo, kde poběžíte. Pro dospělé je doporučena trasa v délce 5 km, dětem stačí uběhnout kilometr jeden. Soutěžit můžete i v týmové výzvě. Startovné je dobrovolné v minimální výši 100 Kč. Po doběhu nezapomeňte nahrát výsledek! Dostanete diplom za své snažení a nejrychlejší 3 v každé kategorii získají i krásné kovové medaile! Více informací včetně možnosti registrace najdete ZDE.

Hromadné běhy, na které se můžete registrovat až přímo na místě, se uskuteční 17. dubna od 10 hodin v liberecké Zoo (sraz u letního kina v Lidových sadech, trasa 3 km) a 18. března od 16 hodin v Plzni (sraz Krašovská aktivity centrum, trasa 3 km). Startovné je opět dobrovolné, minimálně 150 Kč (obsahuje dřevěnou medaili, startovní číslo a 100 Kč charitativní příspěvek). Na hromadných bězích se nestopuje čas, ani nemusíte po doběhu nahrávat výsledek.

 

Organizace Rozběháme Česko sdílela na svém Facebooku podobu medailí s dotazem, která se více líbí, zda kovová čí dřevěná.

Nová voliéra pro papoušky nestor kea

Výtěžek ze startovného z obou typů běhů poputuje na výstavbu nové voliéry pro vzácné papoušky nestor kea. Věděli jste, že tento druh původem z Nového Zélandu patří k velmi inteligentním živočichům? A že přežije i v mraze? To ale není všechno! Jak KL prozradila vedoucí oddělení marketingu Zoo Liberec Marta Dostálová, nestor kea je velmi zajímavý, hravý a zvědavý papoušek. Zoo Liberec tento druh chová od roku 2008 a v současné době má dva chovné páry.

„Plán na zlepšení jejich chovatelských podmínek existuje v Zoo již řadu let. Nové chovatelské zázemí s větším expozičním prostorem by mělo vzniknout adaptací bývalých „sezónních toalet“ u budovy Zoo Expo. Tradičně a téměř každoročně nám totiž nastávají problémy s umístěním odchovaných ptáků. Zahrada by tak získala cenné chovné zařízení pro tyto papoušky, kterým se v libereckých podmínkách velmi daří, ačkoliv to v evropském měřítku není samozřejmostí,” vysvětluje Dostálová.

„Je nutné, aby projekt zohlednil chytrost a vynalézavost papoušků nestorů kea. Krycí sítě musí být z nezávadného, pevného materiálu, konstrukce musí být spolehlivě nerozebratelná. Právě zasíťování expozice bude pravděpodobně nejvyšší položka celé realizace, která se odhaduje na částku několika milionů korun. Zoo Liberec je zatím ve fázi zpracování projektové dokumentace. Pokud úspěšně proběhne výběrové řízení na dodavatele stavby, měla by samotná přestavba proběhnout do konce tohoto roku,” dodává.

 

Papoušci nestor kea v liberecké Zoo

Nestor kea

Nestor kea žije ve volné přírodě jen na jediném místě, a to na Jižním ostrově na Novém Zélandu. Obývá horské oblasti s nadmořskou výškou od 600 do 2000 metrů, zimu pak přečkává v oblastech pod hranicí lesa, kde se může skrývat. Hnízdí ve skalních puklinách, pod kmeny stromů nebo v dírách v zemi. Tvoří páry na celý život. Samička snáší tři až čtyři vejce, inkubace trvá okolo 24 dní. Dospělými se stávají ve třech letech. V zajetí se nestor kea dožívá v průměru 14–15 let. Své pojmenování získal podle charakteristického volání „kee-aaa“.

Jak uvádí liberecká Zoo, v lidské péči jsou papoušci schopní naučit se i složité úkony. Tím, že se v přírodě potýkají s nepříznivými podmínkami, jsou často nuceni při hledání potravy prozkoumávat nová prostředí. Za potravou putují v celých skupinách a zdržují se na místech, kde si ji mohou nejsnáze opatřit. Lze je tedy nalézt například na okrajových částech měst, na parkovištích, tábořištích nebo na různých skládkách odpadu. Jsou však známé i případy, kdy si skupina nestorů při prozkoumávání nových míst troufla mnohem více a zničila například příslušenství automobilů nebo některých rekreačních chat v lyžařských oblastech. Živí se převážně semeny, kořínky a bobulemi. Nepohrdnou ani hmyzem a mršinami, ze kterých odtrhávají maso svými dlouhými a ostrými zobáky.

Až do roku 1986 byli nestorové v hojných počtech odstřelováni novozélandskými farmáři, kteří se tak bránili napadání svých ovčích stád. Počty papoušků ve volné přírodě tak poklesly pod 10 tisíc kusů.

Jejich zvědavost, hravost a vynalézavost můžete v liberecké zahradě od dubna do září pozorovat denně kolem 9:30. To je totiž doba, kdy jim ošetřovatelé do voliéry připravují nějakou zábavu nebo překvapení. Než se ale do liberecké Zoo dostanete, máme pro vás krátké video:

Rozběháme Česko

Celou akci Velikonočního běhu organizuje nezisková organizace Rozběháme Česko, z. ú., která má s běhy pro zoo velké zkušenosti (podobná spolupráce už několik let probíhá například se Zoo Plzeň). Organizace Rozběháme Česko má svá běžecká zastoupení po celé ČR, skupina akčních dobrovolníků je i v Liberci.

Realizace první pomoci se datuje do prosince 2014, kdy se uskutečnil první charitativní běh v Plzni, který měl být o společném zážitku, pomoci těm, kteří to potřebují, ojedinělé atmosféře spojující běh a dobrou věc. Od prvního charitativního běhu už utekl nějaký ten pátek a za tu dobu organizace dokázala uspořádat desítky charitativních běhů, výběhů, akcí či výzev, vybrat celkem přes 4 800 192 Kč (ke dni 16.3.2021) a rozběhat více než 55 124 běžců a běžkyň.

Tím ale jejich projekty nekončí. V roce 2019 úspěšně odstartovali i projekt BĚŽÍME PROTI DEMENCI. Od května do konce září v 11 městech Středočeského kraje společně s nadšenými lidmi běhali za lidi trpící Alzheimerovou chorobou. Přes 1000 běžců vyběhalo neuvěřitelnou částku 130 000 Kč. V roce 2020 se uskutečnilo méně běhů, zato se vyběhalo krásných 51 350 Kč. V roce 2021 se díky nejisté epidemiologické situaci přesunuly běhy do virtuálního prostředí.

 

Snímek z jednoho z charitativních běhů, Valentýnský běh na podporu Pomocných tlapek v Rakovníku. Foto Rozběháme Česko

CHARITATIVNÍ BĚHY. Od Klatov, přes Plzeň, Most, Teplice, Litoměřice až po Českou Kamenici, Bašť či Břeclav. Na mnoha místech České republiky skrze své ambasadory pořádají charitativní běhy, které jsou skvělou událostí pro všechny, kteří nechtějí řešit čas a výsledek, ale zvednout se z gauče, doběhnout do cíle a získat fešnou medaili.

VIRTUÁLNÍ BĚHY slaví první rok. Virtuální myšlenku zvednout se z gauče a navíc pomoci odstartovala karanténa v době koronaviru v březnu 2020, kdy se zapojilo přes 4000 běžců a vyběhalo 125 tisíc Kč na nákup plicního ventilátoru. Od té doby každý měsíc pomáhají několika neziskovým organizacím a společnými silami vyběhali již několik milionů Kč.

Vložil: Andrea Morkusová