Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Korupce nás ročně stojí 84 miliard. Jeden protikorupční zákon byl schválen, zbývá osm dalších

07.09.2013
Korupce nás ročně stojí 84 miliard. Jeden protikorupční zákon byl schválen, zbývá osm dalších

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Korupce, ilustrační foto

Teď se zaměříme na nové poslance! Tvrdí liberecký ambasador projektu Rekonstrukce státu… Největší lobbistická skupina v dějinách České republiky pod názvem Rekonstrukce státu se snaží přesvědčováním poslanců prosadit klíčové protikorupční zákony. Ročně totiž uniká podle nejstřízlivějších odhadů ze státní kasy kvůli korupci 84 miliard korun. Jeden zářez na pažbě už protikorupční aktivisté mají. Byl už schválen – jako v jedné z posledních zemí na světě – zákon o zrušení anonymních akcií. Zbývá však dalších osm.

„Nyní jsme se zaměřili na kandidáty do sněmovny. Nečekáme na volby, ještě předtím chceme oslovit z každé kandidátky minimálně prvních pět kandidátů a vyzvat je k tomu, aby se písemně zavázali podporovat protikorupční zákony, které se nepodařilo prosadit díky předčasným volbám,“ vysvětluje Pavel Felgr, který je spolu s Petrem Medřickým ambasadorem tohoto projektu v Libereckém kraji.

Kvůli zdržovačům se nestihli poslanci přijmout klíčové protikorupční zákony

Minulá poslanecká sněmovna zavedla jen zlomek opatření proti systémové korupci v Česku. Poslanci si sice zrušili doživotní imunitu, anonymní akcie a takzvané losovačky ve státní správě, další klíčové závažnější protikorupční reformy kvůli zdržovací taktice a liknavosti spadly pod stůl. Přitom měli připraveno pět kvalitních návrhů: zákon o zveřejňování smluv, rozšíření pravomocí NKÚ, zákon omezující poslanecké přílepky, zákon o státní službě a zákon o financování politických stran.

„Všechno mohlo být už dávno odhlasováno, nebýt obstrukcí ze strany vlády i poslanců. Například zákon o zveřejňování smluv mohl být dávno v Senátu, kdyby poslanec ODS Aleš Rádl v květnu nenavrhl další zbytečnou obstrukční analýzu. Před volbami na tyto zdržovače a blokátory jmenovitě upozorníme,“ pohrozil David Ondračka, jeden z garantů projektu Rekonstrukce státu. V něm se sdružily desítky firem a neziskových organizací s cílem prosadit účinnou protikorupční legislativu.

Pokračujeme. Oslovíme lidi z předních míst kandidátek do voleb

Ambasadoři Rekonstrukce státu přesvědčovali v jednotlivých krajích své poslance pro podporu protikorupčních zákonů už v minulé poslanecké sněmovně. „Podporu nám vyjádřil semilský starosta a poslanec za Starosty a nezávislé Jan Farský, Cyril Zapletal z ČSSD a také senátor z téže strany Karel Kapoun,“ vyjmenovává Pavel Felgr, liberecký představitel projektu.

Pokračovat v této činnosti hodlají i nadále. „Budeme tu před volbami i po volbách. Naším hlavním cílem je, aby se hned po volbách na předcházející návrhy navázalo. Většinu návrhů lze schválit v řádu měsíců,“ domnívá se Ondračka.

Konkrétněji ho doplňuje Felgr. „Budeme se snažit oslovit co nejvíce kandidátů z každé politické strany, ale prvních pět bude základ. Naším cílem je to, aby zákony, které spadly pod stůl rozpuštěním sněmovny byly znovu předloženy do sněmovny. Rozhodně ale předčasnými volbami projekt Rekonstrukce státu nekončí “ upozorňuje. Seznam podporovatelů poté míní zveřejnit.

Často se při jednáních s poslanci ambasadoři setkávali s argumentem – Já vám podporu dopředu nemohu podepsat, protože nevím jak bude zákon vypadat v paragrafovém znění. A co když tam bude něco s čím nebudu souhlasit. „Ale podstata je v tom, že podporuje myšlenku přijetí tohoto zákona. Pokud by návrh obsahoval něco, s čím bude mít dotyčný poslanec problém, má možnost prosadit pozměňovací návrh a pokud by ani ten neprošel, může každý poslanec zveřejnit tiskové prohlášení, proč daný zákon nemůže podpořit. A pak bude na voličích, aby posoudili jednání jednoho každého poslance,“ vysvětluje liberecký ambasador.

Farský: Téma protikorupčních zákonů je mi blízké

„Přijde mi přirozené podporovat tento projekt, tohle téma je mi blízké. Ostatně zákon o registru smluv jsem sám psal. Další návrhy jsme jako Starostové společně s Topkou prosazovali – rozšíření pravomocí NKÚ, transparentní financování politických stran, majetkové přiznání pro politiky,“ objasňuje exposlanec Jan Farský, který je lídrem kandidátky TOP 09 s podporu Starostů do parlamentních voleb v Libereckém kraji.

Konec trafik ve státních firmách navrhla paradoxně Nečasova vláda

Jeden z návrhů, který se měl projednávat v předcházejícím období ve sněmovně byl návrh zákona, který by zamezil takzvaným trafikám ve státních firmách. A parlamentu ho předložila – světe div se – vláda Petra Nečase. „Jde o to, aby do dozorčích rad státních firem byli vybíráni odborníci. A ne jako tomu bylo v případě exposlanců ODS – Fuksy, Šnajdra a Tluchoře,“ vzpomenul Felgr na nedávný případ, kvůli němuž také Nečasova vláda padla. „Jsem rád, že státní zástupce Ištván postupoval tak jak postupoval. Nečasova vláda měla být (podle expremiéra) vládou rozpočtové odpovědnosti a vládou bojující s korupcí. Nakonec paradoxně na korupci tato vláda skončila.“

Projekt Rekonstrukce státu

Sdružuje dvacet uskupení – například Ekologický právnický servis, Transparency International, Oživení

Původně prosazovali přijetí devíti protikorupčních zákonů formou přesvědčování poslanců, zrušení anonymních akcií už je schváleno, zbývá dalších osm:

Průhledné financování politických stran a volebních kampaní

Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce

Smlouvy na internetu

Odborné nominace do dozorčích rad

Odpolitizování státní správy

Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování

Průhledný legislativní proces

Rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ

Oldřich Szaban, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová