Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šmejdi místo inzerovaných nanoroušek prodávají šunt z Asie, který nechrání. V Liberci roušky testovali; víme tak, co nekupovat

02.12.2020
Šmejdi místo inzerovaných nanoroušek prodávají šunt z Asie, který nechrání. V Liberci roušky testovali; víme tak, co nekupovat

Foto: ČT / repro (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Vědci z Technické univerzity v Liberci zkoumají složení roušek pod tímto elektronovým mikroskopem

Nanoroušky či nanorespirátory si nejčastěji pořizují lidé, kteří spadají do rizikové skupiny ohrožených nemocí covid-19. Logicky, jsou ohrožení, mají tedy větší snahu se před pandemií chránit. Do této skupiny spadají lidé s onkologickými obtížemi, lidé se sníženou imunitou, lidé s chronickými onemocněními dýchacího systému. Ti si v dobré víře zakoupí za těžké peníze nanoroušky a přitom se jim dostane na ochranu vlastně jen obyčejný hadr. Asociace nanotechnologického průmyslu ČR si vzala na porovnání šest na našem trhu nabízených nanoroušek. Tři z nich neviděly nanotechnologie ani z projíždějícího vlaku.

Vědci z Technické univerzity v Liberci provedli morfologický a chemický test šesti typů roušek aktuálně prodávaných na českém trhu, které jejich dodavatelé označují za nanoroušky a v technických popisech uvádějí, že tyto produkty obsahují nanotextilii. Tři ze šesti testovaných roušek byly z dovozu, zbývající tři typy roušek vyrábějí tuzemští výrobci. Zatímco testované nanoroušky tuzemských výrobců obsahovaly nanovlákenný filtr, všechny tři dovozové ´nanoroušky´ neobsahovaly žádnou nanotextilii.

 

Vědecký pracovník Technické univerzity v Liberci Pavel Kejzlar ukazuje, jak pod mikroskopem vypadá rouška s nanovlákenným materiálem

Nanomateriál? Nenechte se napálit

„V těchto třech rouškách jsme našli pouze mikrovlákenné textilie. Když například jeden z výrobců vyrobil z příze, kterou označil za nanomateriál, tkaninu, kde se vlákna vzájemně kříží, vytvořil tím membránu, která je pro filtraci velmi malých objektů, jako jsou bakterie či dokonce viry, naprosto nevhodná. V místech, kde dochází ke křížení osnovy a útku, jsme zaznamenali průduchy o velikosti až 30 mikrometrů. To je v přepočtu 30.000 nanometrů. Když uvážíme, že koronaviry SARS-CoV-2 mají velikost 80 až 150 nanometrů, umožňují jim takovéto póry v mikrovlákenné textilii bezproblémový průnik rouškou,” doplňuje vědecký pracovník Pavel Kejzlar.

 

  

Vlevo obyčejná bavlněná rouška, vpravo rouška s nanovlákenným materiálem: pod mikroskopem je rozdíl zřetelný, včetně místa, označeného zeleným kroužkem, kterým hladce proniká virus

„Spotřebitelé oprávněně očekávají od nanoroušek vysokou účinnost v záchytu virů, bakterií a dalších polutantů. Díky nanovlákenným filtrům mohou tuto lepší funkčnost ve skutečných nanorouškách získat,” říká předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. Ale nemohou ji očekávat u roušek, které svou příslušnost k nanotechnologiím jen předstírají. „Pod pojmem nanorouška je možné chápat takovou roušku, která obsahuje takzvaný nanovlákenný materiál, má vysokou hodnotu efektivity záchytu virových částic,“ řekl pro Českou televizi David Lukáš z Technické univerzity Liberec.

Jak rozpoznat šmejdy

Prodejci i distributoři falešných ´nanoroušek´ odkazují na certifikace na nanotechnologie, které nejsou z České republiky. Pokud má ´nanorouška´ certifikaci z Asie, kupujete si jen drahou, ale obyčejnou roušku nebo respirátor. Vyšší ochrany se tak nedočkáte. Součástí nabídky takových roušek jsou i pseudoodborná pojednání o účinnosti zboží. Podle Asociace nanotechnologického průmyslu taková pojednání nedávají z odborného hlediska často ani smysl. Popis zboží je doprovázen často i odkazy na zahraniční studie, které ovšem nejde z České republiky potvrdit. „Pokud si lidé chtějí pořídit účinné certifikované ochranné pomůcky s nanovlákenným filtrem a nechtějí se nechat napálit, měli by žádat certifikáty platné v České republice,” doporučuje spoluautorka vědeckého testu docentka Eva Kuželová Košťáková.

 

Nejdříve se musí z vybrané roušky vystřihnout malý čtvereček, který se teprve může vložit do elektronového mikroskopu ke zkoumání

Jedeme naslepo, aby nedošlo k nadržování

Nenadržovali čeští vědci místní výrobě? Ani náhodou. Pro testování se zvolila metoda slepého testu. Pro dvě laboratoře, které na testování pracovaly souběžně, jeden pracovník vybral roušky, které měly označení A až F a teprve po otestování a předání výsledků se k jednotlivým rouškám přidali výrobci a jejich původ. V každé z laboratoří byl k pozorování, měření a chemické analýze použitý jiný typ rastrovacího elektronového mikroskopu. Výsledky testů vědců z obou laboratoří se naprosto shodovaly.

 

Testované roušky, které neobsahovaly nanotextilii

 • TNG Rouška 3-vrstvá / dodavatel: Remoska s.r.o.
 • Vinatex Fabric Mask / dodavatel: Eurovina Travel s.r.o.
 • Smart Shield PRO MASK YDHG RespiLab / dovozce: Duc Nguyen Van (DIČ: CZ8811104313); distributor: umbrellaline 2010 s.r.o.

 

Testované roušky, které obsahovaly nanotextilii

 • BreaSAFE Community Mask / dodavatel: Pardam Nano4fibers s.r.o. (na snímku)
 • SpurTex PP (VS) / dodavatel: Spur a.s.
 • YourMask N4H Nanofiber / dodavatel: Sen World s.r.o.

 

Seznam českých výrobců s nanovlákennou membránou

Výrobci roušek, respirátorů a dalších ochranných respiračních prostředků s nanovlákennou membránou sdružení v Asociaci nanotechnologického průmyslu ČR:

 • Dypromed s.r.o.
 • Filtrex s.r.o.
 • Nanologix corporation s. r. o.
 • Nano Medical s.r.o.
 • nanoSPACE s.r.o.
 • NanoTrade s.r.o.
 • Pardam Nano4fibers s.r.o.
 • Safety Nano Protect s.r.o.
 • Scimed Biotechnologies, s.r.o.
 • Sen World, s.r.o.
 • Spur a.s.

 

Společnost Eurovina Travel se proti zařazení do testovaní ohradila: „Předmětem testování byly i roušky Vinatex Fabric Mask, které však nejsou jejím výrobcem ani dodavatelem označovány jako nanoroušky a ani na obalu výrobku anebo v jeho příbalové informaci není uvedeno, že by měly obsahovat nanotextilii. Společnost Eurovina Travel s.r.o. nerozumí tomu, proč byly roušky Vinatex Fabric Mask do testování na přítomnost nanovláken zařazeny,“ znělo jejich prohlášení stran testování.

 

Výjimka, která už neplatí

S příchodem první vlny koronaviru naše vláda, i celá Evropa, najela na výjimky. Na celém světadílu nebyl dostatek ochranných pomůcek, a tak se citelně snížily standardy, aby se lidé měli čím chránit. „Tedy zjednodušeně řečeno bylo v tu dobu lepší použít respirátor bez zaručené kvality nežli se nechránit vůbec. Na základě této výjimky byl umožněn všem dobře známý ´letecký most´ s ochrannými pomůckami z Číny,“ upřesnil Tomáš Dudák ze společnosti Spur, jejíž nanorouška prošla s úspěchem nezávislým testem.

 

Nakažený vylučuje vir v podobě takzvaných respiračních kapiček, ty zachytí i obyčejná látková rouška, k vlastní ochraně je už třeba používat roušky s vysokou efektivitou záchytu, jako jsou například právě nanoroušky. Foto Facebook

„Volný prodej takovýchto respirátorů pro veřejnost byl však opět striktně omezen a to tak, že každý typ takového respirátoru musel před uvedením na český trh získat alespoň tzv. dočasný certifikát vydávaný akreditovanou zkušebnou nejčastěji na dobu tří měsíců,“ doplnil Dudák s tím, že taková výjimka padla k 15. červnu letošního roku. Od té doby už ochranné pomůcky musí spadat pod přísnější podmínky, které panují v Evropské unii.

Tlak na co nejmenší cenu

„Tento fakt je o to více alarmující, že právě tyto typy respirátorů dostávají kvůli tlaku na cenu a často bez ohledu na nezávislou kontrolu kvality ve státních výběrových řízeních, nejčastěji pracovníci v první linii. Tedy ti, kteří si naopak zaslouží tu nejvyšší, a především ověřenou kvalitu,“ pozastavuje se nad situací Tomáš Dudák a myslí si, že tato skutečnost stojí za tím, že je v našem zdravotnictví tolik nakaženého personálu.

 

Jak poznat kvalitní nanoroušku?

Společnost Spur nechce nechat nic náhodě a doporučuje postup, jak si vybrat kvalitní nanoroušku nebo nanorespirátor a nesednout na lep podvodníkům. Zkontrolujte si viditelné a nesmazatelné označení všemi povinnými informacemi přímo na respirátoru:

 • název respirátoru
 • aktuálně platná norma, podle které byl respirátor certifikován (EN 149:2001+A1:2009),
 • značka R (opakovatelně použitelný) nebo NR (jednorázově použitelný),
 • označení evropskou značkou shody CE – tedy důkaz, že respirátor prošel plnohodnotným posouzením shody s evropskou normou EN 149
 • označení třídy ochrany (FFP2 nebo FFP3)
 • čtyřčíslí udávající notifikovanou osobu – tedy akreditovanou zkušebnu, která vydala příslušný Certifikát EU přezkoušení typu, dohledatelnou v evropské databázi NANDO 

 

„Toto je velmi rychlá a účinná kontrola kvality daného respirátoru. Pokud jakýkoli z těchto údajů na respirátoru chybí, pak máte stoprocentní jistotu, že něco není v pořádku a takový respirátor rozhodně nekupujte, protože můžete ohrozit zdraví nejen své, ale též svého okolí,“ zdůraznil Tomáš Dudák. A doplňuje ještě jedno dodatečné doporučení: Kupujte výrobky pouze od renomovaných subjektů s dlouholetou tradicí výroby v EU.

 

Jak poznat ty špatné

Vyhýbat bychom se měli respirátorům označeným KN95. Jedná se o čínské výrobky, které nesplňují evropské přísné normy. Tyto respirátory požívaly výjimku během první vlny, nyní normy nesplňují. Vyhýbat bychom se měli i respirátorům s označením FFP2, které nejsou zároveň označené EN 149. A hlavně pamatujte, respirátor do 30 korun za kus nemůže být vyrobený za pomoci nanotechnologií. Vyhýbat bychom se měli i respirátorům, které na první pohled vypadají levně, hadrovitě nebo průsvitně. Pak je na místě jistá opatrnost i u respirátorů, které přišly až s koronavirem. Jedná se o roušky a respirátory s takzvanými antivirucidními, antibakteriálními či antimikrobiálními účinky nebo dokonce ´samosterilizačními´ vlastnostmi. Tam je nutné po prodejci požadovat dokumenty prokazující nezávadnost pro zdraví uživatele, ale také dokumenty prokazující slibovanou účinnost.

Vložil: Kamil Fára