Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Okolí kostela svatého Antonína dostane důstojnou tvář

03.09.2013
Okolí kostela svatého Antonína dostane důstojnou tvář

Autor: archiv

Popisek: Kostel sv. Antonína Velikého v Liberci

Dva historizující sloupy veřejného osvětlení s víceramennými výložníky a stylizovanými lucernami. Tak bude vypadat průčelí kostela svatého Antonína Velikého po dokončení rekonstrukce Kostelní ulice.

Přibude zde také klidová zóna a několik připomínek dob dávno minulých. „Jednáme s památkáři a architekty. Řešíme s nimi i ty zdánlivě nejmenší detaily, jako například podobu budoucího veřejného osvětlení, které do této části města osadíme,“ řekla primátorka města Martina Rosenbergová.

Před vstupem do kostela například zůstanou dva sloupy veřejného osvětlení. Jedná se o repliky sloupů v minulosti pod Ještědem používaných. Ty projdou rekonstrukcí a dostanou nový nátěr. Na jejich vrcholu budou víceramenné výložníky opatřené historizujícími lucernami s moderní světelnou technologií. „Na místě části současných parkovacích míst přibydou lavičky a vysázíme zde i alej listnatých stromů. Nezapomeneme ani na připomínku nedávných archeologických nálezů. Nechceme kolemjdoucí ochudit o možnost seznámit se s objevy, které jsme všichni měli po dlouhá léta doslova pod nohama,“ přiblížila záměry města primátorka Martina Rosenbergová.

Na dokončeném náměstí tak lidé naleznou několik největších zajímavostí, které vyrazily dech i samotným archeologům. Letos se jim podařilo objevit kostru člověka pochovaného zřejmě už ve 14.století. To potvrdilo středověký původ města. A právě tím, jak tyto významné nálezy prezentovat veřejnosti, se zabývali městští radní.

V jihozápadním koutu u kostela byl nalezen „Hrob nejstaršího obyvatele Liberce“, v prostoru před farou „Nejstarší dlažba“ a poblíž pěšího přechodu k prodejně s optikou „Boží hrob“. „Před farou natrvalo odkryjeme část dochované dlažby staré několik století. Krýt ji bude skleněná deska, přes kterou bude moci každý vidět, jak tato lokalita kdysi vypadala,“ přiblížila primátorka a pokračovala, že zájemci nepřijdou ani o další skvosty nejstarší části Liberce.

„Přijde nám neetické vystavovat nalezené ostatky na tomto místě, ale nejstarší obyvatel Liberce si připomínku bezesporu zaslouží. Proto bude místo jeho hrobu označeno v dlažbě a na informační tabuli umístíme popis celého nálezu. Podobně to bude i s Božím hrobem a dalšími zajímavostmi,“ popsala liberecká primátorka způsob, jakým chce město archeologické objevy zpřístupnit veřejnosti. Jednotlivá místa nálezů tedy budou označena kovovou deskou s popisem nebo číslicí. Podrobnější informace se pak lidé dozvědí z osvětlené tabule umístěné před kostelem. Odpočinková zóna před vchodem do kostela tak nebude jen místem k zastavení se, ale lidé se zde dozví i mnoho zajímavého z historie Liberce.

Opravy v okolí kostela svatého Antonína Velikého jsou v těchto dnech v plném proudu, ačkoliv pro kolemjdoucí se na první pohled jedná stále o zemní práce. Zanedlouho zde ale stavbaři začnou se zakládáním povrchových ploch. Podle původního plánu by mělo být vše hotové ještě letos, záleží ovšem také na rychlosti postupu archeologického průzkumu. O revitalizaci informovalo město Liberec na svých webových stránkách.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace