Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Republiku potřebujeme ekonomicky i politicky nastartovat, tvrdí liberecký člen Ano 2011. A ví, kde sehnat peníze

29.08.2013
Republiku potřebujeme ekonomicky i politicky nastartovat, tvrdí liberecký člen Ano 2011. A ví, kde sehnat peníze

Foto: archiv TB

Popisek: Tibor Batthyany

Pravděpodobným lídrem strany Andreje Babiše Ano 2011 v Libereckém kraji do předčasných parlamentních voleb se stane Tibor Batthyany. „Řadíme se spíše na pravici, snažíme se získat nespokojené voliče ODS a TOP 09,“ objasňuje. „Chceme dokázat, že lidé, kteří politiku nedělají pro peníze, udělají pro stát více, než matadoři v předvolebním období slibující hory doly a pak skutek ´utek´,“ dodává.

Ostře kritizuje zavedené velké politické strany. „ODS je v naprostém rozkladu, ve stavu klinické smrti,“ říká. Nebere si servítky ani při hodnocení předpokládaného vítěze voleb – sociálních demokratů. „Umějí jenom zadlužovat,“ míní.

Impulz ke vstupu do politiky – narození dětí

Do politiky vstoupil do té doby apolitický Tibor Batthyany až po narození svých dětí. „Pracuji v soukromém sektoru, stát jsem nepotřeboval a byl v pohodě. Ale narodily se mi dvě děti a řekl jsem si – pokud budou lidé tak neteční jako do té doby já, nic se tu nezmění. A co pak řeknu svým dětem – že jsem jenom nadával v hospodě?“

V tomto rozpoložení ho oslovil svými názory Andrej Babiš, který tehdy zakládal občanské sdružení Akce nespokojených občanů. Postupně se Batthyany stal oblastním předsedou strany, nyní má nakročeno k tomu, aby povýšil na šéfa kraje.

Babišovi rozkrádali jeho odvedené miliardy. Což se rozhodl změnit

Co si vlastně myslí o zakladateli a ideovém vůdci Ano 2011, miliardáři Andreji Babišovi? „Je bohatý, má se dobře, nemusel by do politiky vstupovat,“ uvědomuje si. „Ale jak jsem ho poznal, je v něm taková jiskra. Má v sobě sociální cítění. Když jsem se bavil se zaměstnanci v jeho firmách, všude jsem slyšel, že je dobrým zaměstnavatelem. A protože ví, kdo ty jeho odvedené miliardy rozkrádal, rozhodl se, že to změní a založí vlastní stranu,“ vysvětluje Batthyany.

Snížení daní, podpora absolventů

O programu své strany říká. „Budeme se snažit vytvořit prostředí, aby každý živnostník měl co nejlehčí pozici při komunikaci se státem. Aby platit co nejnižší daně. Ale na druhou stranu, aby potřebu platit daně měl v sobě sám. Že uvidí, jak se jeho daně vracejí do veřejného sektoru,“ ozřejmuje.

Podle něj slibují reálné věci. „Jako je snížení DPH, nebo podpora zaměstnavatelů mladých absolventů, kteří se hromadí na úřadech práce. Což jsou smysluplně vynaložené peníze na rozdíl od různých wellnessů či golfových resortů. Potřebujeme republiku ekonomicky i politicky nastartovat,“ zdůrazňuje

Volební cíle – abychom nebyli do počtu

Liberecký babišovec chce podle svých slov zažít situaci, kdy v parlamentu si nebudou opozice s koalicí vzájemně shazovat dobré návrhy zákonů jen proto, že je navrhuje ten druhý. „Aby třeba opozice řekla koalici – Ten váš návrh má hlavu a patu a my ho podpoříme. Dnes to takhle nefunguje. Jsou tu dva nesmiřitelné tábory, které spolu nemluví a nespolupracují, což je velký problém,“ myslí si.

Babišovci nalákali do svých řad některé respektované osobnosti, nejznámější jsou herec a diplomat Martin Stropnický a novinář Martin Komárek. „Doufám, že budou mít nadregionální význam a osloví voliče i u nás na severu Čech,“ věří. Pětiprocentní hranici plánuje překročit co nejvýrazněji. „Abychom nebyli jenom do počtu a mohli co nejvíce ovlivnit,“ uvádí s tím, že optimisticky odhaduje pro Ano 2011 ve volbách zisk 10 procent.

ODS zažívá klinickou smrt

Ano 2011 bojuje o voliče hlavně se dvěma doposud největšími pravicovými stranami ODS a TOP 09. „Myslím, že ODS už dnes není konkurencí pro nikoho. Je v naprostém rozkladu, zažívá klinickou smrt,“ domnívá se.

Její potíže podle něj začaly už v devadesátých letech. „Kdy se jejich tehdejší předseda Václav Klaus začal ukazovat na tenise s Viktorem Koženým. Postupně byli stále nenažranější, dospělo to tak daleko, že jim záda kryla i justice. Topolánek tomu pak nasadil korunu. Objevily se snahy o očistu, třeba pan Pospíšil, původně i expremiér Nečas. Ale ti brzy zjistili, že mají příliš krátké prsty,“ hodnotí.

Topka se zatím drží lépe než ODS. „Ovšem jen díky důvěryhodné tváři Karla Schwarzenberga, i když faktickým vládcem Topky je někdo jiný. Obávám se, že až Karla Schwarzenberga nebude, nebude ani Topky,“ konstatuje Batthyany. „Topka se podílela na vládě, která jako cestu z krize viděla ve zvyšování daní. To pak ale není pravicová vláda,“ myslí si.

ČSSD umí jen zadlužovat

Pravděpodobným vítězem nadcházejících voleb budou sociální demokraté. „I když také ukázali, že nic neumějí, jenom nás zadlužovat. Ale lidé slyší na jejich sociální sliby. Což není v dnešní době tak překvapivé. Ale bohužel si neuvědomují, že na tyto sliby je potřeba někde sehnat peníze,“ míní a představuje svoji vizi. „Naše představa je, že se musíme chovat hospodárně, stát jako firma má být výnosný a vydělávat. A ty příjmy pak použít do veřejných statků,“ objasňuje.

Ročně se ztrácí až 250 miliard

Upozorňuje také na informaci Transparency International, podle které se v Česku ročně promrhá až 250 miliard korun. „Stát hospodaří s rozpočtem bilion korun a schodkem 100 miliard. V případě, že by se našla jen polovina těchto peněz, máme vyrovnaný rozpočet a nezadlužujeme se,“ vypočítává Tibor Batthyany.

Kdo je Tibor Batthyany?

-projektový manažer v IT

-v listopadu 2011 vstoupil do občanského sdružení Ano 2011, které se poté přetransformovalo v politickou stranu

-je oblastním předsedou pro Liberecko a pravděpodobným lídrem Ano 2011 pro předčasné parlamentní volby v Libereckém kraji

-ve volném čase se věnuje sportu, hraje stolní tenis a fotbal

Oldřich Szaban, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová