Lijeme prachy Číně, přitom si umíme roušky vyrobit v daleko vyšší kvalitě sami. Komentář Štěpána Chába
komentář
26.03.2020
Foto: Facebook
Popisek: Technická univerzita v Liberci šije roušky... nanoroušky
Tři miliardy padly na obchod s Čínou, která nám dovezla, a doveze, roušky a respirátory. Kšeft, který si Čína může dovolit, protože ve své totalitářské existenci prostě příkazem přesune stáda dělníků k pásu a rozkáže, aby produkovali místo obalů na mobily roušky a respirátory. Kšeft, který by nás neměl ani napadnout, protože si roušky umíme vyrobit v mnohem vyšší kvalitě sami. Jen mít peníze (které jsme přesunuli do Číny!). Liberecký kraj právě vyčlenil ze svého krizového fondu finance na výrobu nanoroušek, které jsou kvalitní stejně jako respirátory FFP2 a mají ochranu před koronavirem 70 – 90 %. Ale my s velkou slávou sponzorujeme čínskou totalitu a jejich přesuny stád dělníků. Proč?
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta k nanorouškám uvádí: „Cena jedné nanoroušky by neměla přesáhnout 10 korun, což je zlomek ceny, za kterou teď náš stát nakupuje roušky v Číně. Výrobu nanoroušek zatím financujeme z Krizového fondu Libereckého kraje, ve kterém máme pro tyto účely vyčleněno až 26 milionů korun. Zároveň věřím, že už se nikdy nedostaneme do situace, aby Česká republika, ve které se nanomateriál vyvinul, neměla výrobu na svém území.“
Tři miliardy
Mohl by premiér Babiš pro příště přemýšlet něčím jiným než kolenem, a přesunout peníze tam, kde budou skutečně sloužit dobré věci? Kdyby se dostalo tří miliard naší výrobě nanoroušek, může začít Čína s klidem přesouvat svá stáda dělníků zase k pásům na výrobu ochranných obalů k mobilům. Protože po uspokojení vlastní potřeby bychom mohli začít nanoroušky i vyvážet. Nejhorší je, že Technická univerzita v Liberci, která za vývojem stojí, prosí o podporu a spolupráci další univerzity, vědecká pracoviště, firmy i jednotlivce, aby mohla, pro začátek, produkovat na 20 000 nanoroušek denně. Univerzitě chybí větší množství ultrazvukových svářeček, které jsou k výrobě nutné. Co je tohle za bordel? To nám ta Čína uplatila všechny potentáty, aby jim čouhali z čínských zadků už jen kotníky? Proč ta sehnutá záda před totalitářským státem?
Přitom kdyby se tři miliardy nalily do české produkce, zůstanou v republice a podpoří tak ztýranou ekonomiku země. Desítky firem a společností v České republice by jistě rádo podílelo na výrobě. Do jednoho týdne už by výroba nanoroušek mohla jet ve velkém. Což je stejná doba, kterou potřebovala Čína na dodání jejich roušek a respirátorů. Ale ne, Babiš se Zemanem potřebovali dělat ramena s tím, jak spasí celou zemi. A to jde jen za pomoci PR kšeftu s Čínou.
Univerzita nemá peníze, které jsme poslali... Číně
„Nanomateriál pro výrobu roušek dodáváme po dohodě s krajským krizovým štábem výhradně Libereckému kraji,“ řekl rektor univerzity Miroslav Brzezina a dodal, že stejně tak na kraj šla většina roušek, které na univerzitě zatím ušili. „Jen část už hotových roušek si necháváme na univerzitě pouze pro potřeby našich zaměstnanců.“ Univerzita je už týden pod soustředěným útokem lidí z celé republiky, kteří se dožadují materiálu na výrobu roušek. Je kvalitní, je bezpečnější, dopřeje daleko větší ochranu před virem… ale univerzita jej dodává jen Libereckému kraji, protože nemá větší kapacity. Nemá na zvýšení kapacity ani peníze. My je totiž poslali do Číny, neváhám zopakovat.
Proč ten podraz?
Před týdnem Technická univerzita Liberec publikovala tento text: „Zástupci ministerstev projevili zájem o výchozí textilii s nanovlákny. Návrh byl takový, že bychom dodávali tuto základní matrici a stát by materiál předal soukromé firmě, která by z ní nechala šít roušky ve svých zahraničních provozech,“ řekl rektor po jednání v Praze, na kterém se setkal mimo jiné se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zdravotnictví a ministerstva spravedlnosti. Další milé podtrhnutí nohou. Vláda jednala s univerzitou ve stejnou chvíli, kdy jednala s Čínou o dodávce roušek a respirátorů. Přednost dala Číně. A navrch nadhodila, že by získaný nanomateriál předala soukromé firmě, která by nanoroušky ušila v zahraničí… nejlépe v Číně, ne? Hlavně nedopustit, abychom něco vyráběli sami a dobře. A pokud už dobře, tak ať konečný aplaus a výdělek získá nějaká solidní zahraniční firma. Fajn strategie celé vlády.
Kde se v těch politicích bere ta neohrabaná podlézavost vůči Číně? Mají tam totalitu, víme? Čím menší provázanost s Čínou, tím lépe. Nebo to celé jede na principu komunisté sobě navzájem? A nouzový stav? Spoustu keců, spoustu restriktivních opatření a spoustu do zahraničí rozházených peněz. Už zase, už zase a už zase.
Vložil: Štěpán Cháb